Koučingo modelis GROW yra pažįstamas visiems, kurie kada nors mokėsi koučingo. Šis modelis, kurį išvystė vienas koučingo tėvų – John Whitmore, yra bazinė priemonė, kuri padeda vesti gerus koučingo pokalbius. Be modelio GROW ko gero neapsieina jokie koučingo mokymai, nesvarbu ar skirti jie koučingo specialistams, ar vadovams. Modelis GROW patrauklus tuo, kad turi labai paprastą struktūrą, kurią lengva įsiminti. Ši modelis taip pat yra labai lankstus, nes neįpareigoja koučingo pokalbį vedančio žmogaus griežtai laikytis nurodytų žingsnių. GROW modelis – puiki gairė, kompasas, kuris neleis pasiklysti tiems, kurie koučinge žengia pirmuosius žingsnius.

Šiame tekste noriu išskaidyti kiekvieną modelio etapą į tris dalis ir pateikti klausimų pavyzdžių kiekvienam iš dvylikos žingsnių. Tai padės geriau suprasti, ką reikia daryti kiekviename GROW modelio etape ir neleis pamiršti svarbių žingsnių sunkesniuose koučingo pokalbiuose.

GOALS (Tikslai) – šiame etape nustatomi kliento tikslai, kuriuos jis nori pasiekti koučingo pokalbių pagalba. Šį etapą skaidau į tris dalis:

1)      Su klientu aptariama bendra tema, apie kurią jis nori kalbėtis ir sutariami ilgalaikiai tikslai, kurių klientas sieks per visą koučingo programą (koučingo programa – koučingo pokalbių serija).  Čia galima užduoti tokius klausimus: Apie ką tu nori kalbėtis? Ko sieki? Kas turi pasikeisti? Kokie yra tavo ilgalaikiai tikslai?

2)      Sutariamas einamosios koučingo sesijos tikslas. Užduodame tokius klausimus: Kokio šio pokalbio rezultato tu nori? Iš ko suprasi, kad šis pokalbis tau buvo naudingas? Užbaik sakinį: šis pokalbis man bus naudingas, jeigu…

3)      Susitariama, ką pirmiausia reikia nagrinėti. Geri klausimai: Nuo ko nori pradėti? Kas yra svarbiausia dabar? Koks yra atspirties taškas šiame pokalbyje? Koks esminis klausimas tau dabar rūpi?

REALITY (Situacija) – šiame etape aptariama esama kliento situacija ir jo santykis su ja. Čia pašnekovas kviečiamas įvertinti save, savo aplinką bei kitus svarbius savo aptariamo rūpesčio aspektus. Vėl skaidau šį etapą į tris dalis:

4)      Tegu pašnekovas įvertina savo situaciją “iš paukščio skrydžio”. Čia tiks tokie klausimai: Papasakok plačiau apie šį reikalą… Kuo svarbus tau šis klausimas? Dėl ko tau tai rūpi dabar?

5)      Pokalbį praturtintų pavyzdžiai, kurie geriau iliustruotų, kas neramina pašnekovą. Paprašykite jų: kokiose situacijose ši problema yra skaudžiausia? Ką apie tai sako kiti? Kada šis rūpestis slegia mažiau?

6)      Reikia išgryninti pašnekovo situacijos esmę – ko konkrečiai jam trūksta, kad aptariamas klausimas būtų sprendžiamas? Išbandykite šiuos klausimus: Ką tu jau darei dėl šio klausimo ir ko tau trūksta? Koks esminis dalykas neleidžia gerinti tavo situacijos? Kokią esminę kliūtį matai?

OPTIONS (Galimybės) – šiame etape pašnekovas yra skatinamas ieškoti idėjų savo klausimui spręsti. Šis etapas taip pat skaidomas į tris dalis:

7)      Pradedama bendro pobūdžio idėjų paieška. Tinka klausti: kokių idėjų jau turėjai šiam klausimui spręsti? Ką darei dėl to anksčiau ir tai suveikdavo? Jei turėtum visas galimybes, kokiomis iš jų pasinaudotum?

8)      Atrenkamos esminės, kliento klausimą geriausiai sprendžiančios idėjos. Teiraujamės pašnekovo: Kurie iš tavo įvardintų variantų tau pačiam atrodo geriausi? Kokių gerų alternatyvų yra? Galite įsitraukti ir jūs pasidalindami savo ar kitų jūsų klientų patirtimi: tavo išsakytos idėjos man priminė…kaip tau skamba tokia mintis?

9)      Kai jau atrinkote idėjas, reikalinga aptarti šių idėjų stipriąsias ir silpnąsias puses. Klauskite: Kokios šių idėjų stiprios ir silpnos pusės? Kokią naudą gausi iš…? Kokia galima rizika…?

WRAP-UP/WILL (Veiksmai ir apibendrinimas) – šiame etape pašnekovas idėjas paverčia konkrečiais veiksmais ir nusprendžia, kaip konkrečiai juos įgyvendins. Koučingo pokalbis apibendrinamas ir užbaigiamas.

10)   Atliekamas bendro pobūdžio aptarimas, kaip idėjos bus perkeliamos į praktiką. Čia tinka klausti: Kaip šias idėjas ketini įgyvendinti praktiškai? Ko reikia, kad šios idėjos būtų įgyvendintos? Kaip matai šių sumanymų įgyvendinimo kelią?

11)   Pradedami kurti pirmieji veiksmai ir jų įgyvendinimo taktika. Klauskite: kokie bus pirmieji tavo žingsniai? Nuo ko ketini pradėti? Kas bus paskui? Koks sekantis žingsnis? Kokias kliūtis matai? Kaip su jomis tvarkysiesi? Kas tave įgalina ir motyvuoja?

12)   Apibendrinami veiksmai ir sutariamas konkretus planas. Teiraukitės pašnekovo: taigi, apibendrink, kaip visa tai atrodys? Kaip vertini šį planą? Ko jame trūksta? Kas jame tau patinka?

Čia pateiktas modelio GROW išskaidymas padės geriau adaptuoti jį tada, kai treniruojatės ir mokotės vesti koučingo pokalbius. Šiame tekste pateikti klausimai yra tik pavyzdžiai, kurie nebūtinai bus veiksmingi kiekvienoje koučingo sesijoje. Papildykite šiuos pavyzdžius savais klausimais, kurie geriausiai tinka jums ir jūsų pašnekovams.

Daugiau GROW klausimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.