Koučingas kartais padeda žmonėms spręsti įvairius santykių su kitais žmonėmis ar savo aplinka klausimus. Dažniausiai koučinge nagrinėjami darbiniai ar gyvenimiški santykiai, kurių nelydi jokie sunkesni psichologiniai sutrikimai ar sunkūs emociniai išgyvenimai, pavyzdžiui, netektis ar skyrybos.

Koučingo pokalbyje pašnekovas gali spręsti savo santykius su kolegomis, artimaisiais ar bičiuliais paprastesniuose kontekstuose. Pavyzdžiui, vadovas gali būti nepatenkintas savo santykiu su komanda arba atvirkščiai. Vienas žmogus gali turėti neišspręstą konfliktą su kitu žmogumi. Šios temos – labai dažnos koučinge.

Žemiau noriu pateikti keletą gerų (mano nuomone) klausimų, kurie tinka užduoti pašnekovams, kai šie turi neišspręstų reikalų su kitais žmonėmis.

Tai nėra baigtinis klausimų sąrašas ir šie klausimai negarantuoja jokios koučingo ar kitokio pagalbos pokalbio sėkmės.

Ką norėtum padaryti su šiuo santykiu? (kaip jis turėtų atrodyti, kad sakytum, jog tai yra idealus santykis?)

Šį klausimą vertinga užduoti tada, kai klientas pristato savo problemą arba kalba apie kliūtis, kurios trukdo problemą išspręsti. Šis klausimas yra galingas, nes skatina pašnekovą prisiimti atsakomybę ir galvoti apie sprendimus, mobilizuoti savo energiją ieškoti šių sprendimų. Mes neklausiame ką tu turėtum daryti, nes toks klausimas apribotų pašnekovą, verstų jį pateikti racionalius atsakymus. Mes klausiame, ką tu norėtum su tuo padaryti? Tokia formuluotė yra laisvesnė, skatina pašnekovą dalintis savo norais ir svarstymais, kuriuose gali slypėti gerų idėjų.

Kas nutiktų, jeigu tai, ką dabar sakai, pasakytum tam žmogui?

Kartais privačiuose pokalbiuose žmonės įvardija konkrečius žodžius ir sakinius, kuriuos jie pasakytų kitiems žmonėms, jeigu tik galėtų. Grąžindami pašnekovui jo žodžius skatiname jį pagalvoti apie savo atvirumą ir gebėjimą priimti kitus žmonės. Pašnekovai paprastai įsisąmonina, kad be atviro pokalbio su kita puse jie neišspręs susiklosčiusios situacijos.

Kaip manai, ko jis/ji/jie tikisi iš tavęs?

Tokį klausimą kartais užduodu, kai noriu padėti pašnekovui geriau įsisąmoninti kitų žmonų pozicijas. Pavyzdžiui, tokį klausimą dažnai pateikiu vadovams, kurie kaltina komandą ar atskirus žmones motyvacijos ar įsitraukimo stoka. Dažnai paaiškėja, kad vadovas ir jo komanda nėra apsikeitę lūkesčiais ir nėra įvardinę lūkesčių sau.

Jeigu tu būtum jo/jos/jų vietoje, kokius lūkesčius keltum sau?

Tai panašus klausimas, tačiau jis leidžia pašnekovui įlipti į kitos pusės batus ir pažiūrėti iš save iš kitų žmonių požiūrio perspektyvos.

Apie ką norėtum atvirai pasikalbėti su juo/ja/jais?

Žmonės turi įvairių lūkesčių ir erzinasi, kai šie lūkesčiai nebūna patenkinti. Atsakydami į tokį klausimą pašnekovai įvardina daug dalykų, apie kuriuos jie norėtų pasikalbėti su jiems svarbiais žmonėmis. Pašnekovai net patys nustemba: velnias, ir to nesu sakęs, bet norėjau, ir ano nesu įvardinęs… Tokį pokalbį galima parepetuoti čia ir dabar.

Apie ką norėtum pasikalbėti su savimi?

Tai yra sunkus klausimas ir labai svarbu, kad jis būtų užduotas tinkamu momentu, sprendžiant konkrečią situaciją. Jis tiks tada, kai pašnekovas atrodo pasimetęs, kai jaučia savyje konfliktą. Galimi klausimo variantai: ko norėtum sau palinkėti? Už ką save apdovanotum?

Su kuo galėtum palyginti šiuos santykius?

Aptariant šį klausimą verta paprašyti pašnekovo pateikti kokią nors metaforą. Kalbėdamas apie metaforą pašnekovas analizuos savo dabartinius santykius, geriau supras save ir kitą pusę.

Ką dėl santykių pagerinimo pasiruošęs aukoti tu ir ką norėtum, kad paaukotų jis/ji/jie?

Šis klausimas padeda apgalvoti, kaip turėtų keistis pats pašnekovas ir kaip jo manymu turėtų keistis kita pusė.

Ką norėtum padovanoti kitai pusei jeigu dabar turėtum tokią galimybę?

Tai yra pakankamai drąsus klausimas, tačiau jis skatina pašnekovą pagalvoti apie savo intencijas kitos pusės atžvilgiu. Tai gali būti materiali dovana arba ne. Palydėkite šį klausimą teiraudamiesi: dėl ko pasirinkai tokią dovaną? Kaip manai, kaip kita pusė ją priims?

Jeigu niekada nesilankėte koučingo pokalbyje kaip klientai, bet turite jums rūpimų santykių reikalų, pabandykite šiuos klausimus užduoti patys sau. Tikiu, kad atsakymuose tikrai kažką rasite.

Daugiau koučingo klausimų apie bendrus reikalus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.