Vadovai nėra koučingo specialistai – jie tik naudoja koučingo metodiką bendraudami su kolegomis ir kitais darbuotojais – užduoda klausimus ir skatina atsirasti idėjas bei sprendimus.

Būtų gerai.

Būna, kad vadovai galvoja, jog koučingas yra kažkokia manipuliacija priversianti žmones elgtis taip, kaip vadovai nori. Deja, tai yra tik spaudimas, lydimas lavinos nukreipiančių klausimų: ar nemanai, kad? Ar negalvoji kad? Ar nebandei? Gal tu vis tik pabandyk. Šiuo atveju žmogus jaučiasi remiamas prie sienos ir ima gintis.

Kitu atveju vadovai iš tiesų taiko koučingą – nespausdami skatina kitus žmones atsiverti ir bendradarbiauti. Jie padeda generuoti idėjas ir vengia primesti savo nuomonę. Šiuo atveju žmonės noriau dalyvauja pokalbiuose, nes jiems nereikia gintis – jų mintys priimamos ir vertinamos.

Kiek pastebiu (per savaitę sutinku apie 40 – 50 liudininkų), koučingo taikymą žmonės vis tik priima kaip potencialią grėsmę ir manipuliaciją – su manimi čia kažką daro, ko aš nesuprantu ir aš nenoriu, kad tai tęstųsi. Tas suprantama – vadovai turi pasiekti veiklos rezultatus labai greitai, tad bet koks jų pokalbis su darbuotojais gali pavirsti spaudžiančia bei slegiančia patirtimi.

Vis tik, tikiu, kad koučingo metodika, jeigu taikoma tinkamai, labai pagerina vadovų ir jų kolegų bendravimą bei tarpusavio supratimą siekiant tikslų. Žemiau pateiksiu kelis patarimus, kaip elgtis, jeigu jaučiate, kad jūsų vadovai pokalbiuose su jumis taiko koučingo metodiką – užduoda klausimus ir nori išgirsti jūsų nuomonę.

Nekovokite

Klausimai, kurie skatina mąstymą, kartais atrodo šiek tiek remiantys prie sienos. O ką tu apie tai galvoji? Kokios tavo idėjos? Šie klausimai skamba galbūt grėsmingai, tačiau tikiu, kad vadovai juos užduoda su geriausiais ketinimais. Grėsmingi šie klausimai tiems, kurie būna užėmę aukos poziciją – nenori prisiimti atsakomybės.

Vadovai tiesiog nori išgirsti savo pašnekovo mintis, tad nesigąsdinkite, jeigu vadovas jūsų ko nors klausia. Žinoma, aš negaliu atsakyti už jūsų vadovo intencijas, tačiau neabejoju, kad tokioje situacijoje jis siekia jus įtraukti į pokalbį ir kartu rasti ieškomus sprendimus. Jeigu ginsitės ir teisinsitės, šis pokalbis tikrai pavirs koviniu. Nereikia kiekvieno vadovo klausimo priimti kaip priekaišto ar vertinimo, na, nebent iš tiesų taip ir yra. Tačiau tokiu atveju ne koučingas pats savaime yra blogai, o jūsų vadovas, kuris jumis manipuliuoja ir deja jūs, kuris nepriimate tokio vadovo būdo.

Būkite pasiruošę

Vadovai dažnai pasakoja atvejus, kai jų darbuotojai kreipiasi su įvairiais klausimais ir prašo jų patarimo. Jeigu turėčiau savo atsakymą, pas vadovą neičiau, – sako žmonės.

Suprantu, kad jeigu įmanoma išvengti pokalbio su vadovu, geriau taip ir padaryti, tačiau naudojant koučingo metodą šį pokalbį galite padaryti kur kas turtingesnį. Galbūt, jeigu būsite apgalvoję savo temą ar veiklos rezultatus, apie kuriuos netrukus su vadovu kalbėsitės, jums bus lengviau rasti minčių, kaip keisti ar pagerinti situaciją. Vadovas juk ne šiaip sau klausia jūsų pasiūlymų. Jis nori, kad idėjas rastumėte ir įgyvendintumėte būtent jūs. Geras vadovas būna pasirengęs padėti jums gerais klausimais ar įžvalgomis. Pasidarykite namų darbus, o vadovas padės juos perkeli į praktiką.

Nesikabinėkite

Žinau, ką čia darai, aš irgi buvau koučingo mokymuose, – tokia mintis aplanko, kai pastebime, kad kitas žmogus pokalbiuose naudoja tai, ką ir mes mokame naudoti. Puiku, jeigu atpažįstate, kad vadovas naudoja koučingo technikas – mąstymą skatinančius klausimus, tačiau jums nebūtina to kontroliuoti. Būtų lygiai tas pats, jeigu užuot mėgavęsi koncertu stebėtumėte tik tai, kaip jis atliekamas ir kokias grojimo technikas muzikantai naudoja. Tiesiog mėgaukitės pokalbiu ir neieškokite jame to, ko nereikia ten ieškoti – energiją skirtike pokalbio turiniui, o ne jo formai.

Tikėkite vadovu ir jam patarkite

Grįžkime prie vadovo ketinimų. Jeigu jūsų vadovas buvo mokymuose ir ten siekė rasti būdų, kaip jis galėtų gerinti savo bendravimą, palaikykite jį. Taip, galbūt jis kažkur daro klaidų ar pasirenka netinkamą toną ar klausimus, tačiau jūs galite jam padėti. Patarkite jam, kaip jūs norėtumėte, kad jis su jumis bendrautų, paprašykite jo papasakoti apie savo taikomas metodikas, pasidalinkite savo patirtimi. Šis žmogus mokosi ir jam reikia jūsų palaikymo. Kuo daugiau bendradarbiausite, tuo sklandžiau viskas eisis. Niekas negimė visko mokėdamas, visus suprasdamas ir žinodamas, kam ir ko reikia.

Koučingas yra geras būdas, kurį gali sugadinti tiek jį taikantis vadovas, tiek ir nepatiklus pašnekovas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.