Tai ypač naudinga knyga visiems, kam rūpi asmeniniai ir organizaciniai pokyčiai. Jeigu klausiate, kaip pasikeisti jums arba jūsų vadovaujamai komandai ir ką daryti, kad pokyčiai būtų realiai įgyvendinti,  knyga kaip tik jums.

Knygos autoriai remdamiesi dvidešimt penkerių metų asmenybės vystymosi ir augimo tyrimų rezultatais, sukūrė pokyčių modelį, kurį pavadino Immunity To Change.  Šis modelis atskleidžia tam tikrą mūsų vidinę pokyčių dinamiką ir aiškiai parodo, kodėl mums yra sunku pasikeisti. Autoriai teigia, kad norint įvykdyti pokytį nepakanka vien tik techninio pokyčio (pavyzdžiui, perskaityti dešimt gerų patarimų kaip deleguoti darbus ir pradėti  tai taikyti darbe). Jie teigia, kad būtinas adaptyvus pokytis, kuris padeda asmeniui įsisąmoninti  ir sąmoningai transformuoti savo nuostatas (aš suprantu, kad nedeleguodamas darbų kitiems, bandau pateisinti savo nuostatą, kad tik aš vienas galiu šiuos darbus atlikti).

Tokią transformaciją galima atlikti tik tada, kai diagnozuojamas asmeninis imunitetas pokyčiams – mano minėta elgesio ir nuostatų dinamika, kuri pasireiškia kiekviename iš mūsų. Dažniausiai šį imunitetą iliustruoja mumyse glūdinčios giluminės nuostatos, kurios paradoksaliai atlieka tam tikrą apsauginę funkciją. Todėl siekdami pokyčių mes tarsi vienu metu miname ir ant greičio pedalo (aš suprantu, kad man reikia keistis!), ir ant stabdžių (aš jaučiu, kad man sunku tai padaryti!)

Knygos šerdis – keturių etapų pokyčių modelis, kurio metu pirmiausia įvardijame pokyčio tikslą, tiksliau, kaip sako autoriai, įsipareigojimą, kurį norime įvykdyti (įsipareigoju deleguoti darbus).  Vėliau analizuojame savo dabartinį elgesį, kuris trukdo šiam įsipareigojimui (aš dirbu visus man priklausančius ir nepriklausančius darbus). Trečiuoju etapu stebime savo vidines baimes, kurios kiltų jei pradėtume elgtis adekvačiai savo tikslui (jei pradėsiu deleguoti, prarasiu savo ekspertinę galią). Ir galiausiai įvardijame esminę priežastį, kodėl mums būtų sunku įvykdyti šį pokytį (aš visur ir visada noriu būti vertinamas už savo darbus).

Kiekviename skyriuje skaitytojas atidžiai ir nuosekliai vedamas per kiekvieną iš šio modelio komponentų.  Visas šis kelias yra iliustruotas labai praktiškais pavyzdžiais ir realia autorių moksline bei praktine patirtimi. Skaitydamas pagavau save patį taikant Immunity to Change modelį. Knygos pabaigoje jau buvau identifikavęs kelis savo norimus pokyčius, ties kuriais jau pradėjau darbuotis.

Autoriai kalba ne tik apie asmeninius pokyčius. Modelį jie sumaniai pritaiko ir grupėms bei komandoms. Čia komanda kvestionuoja joje glūdinčias nuostatas ir nekonstruktyvius darbo būdus. Immunity to Change modelis –  puikus komandų koučingo instrumentas.

Knyga daugiausiai naudos duos su pokyčiais tiesiogiai susiduriantiems skaitytojams. Verslo konsultantai ir koučingo specialistai čia atras papildomų darbo būdų su savo klientais. Vadovai bei kiti organizacijų specialistai ras būdų kaip paskatinti pokyčius savyje, savo kolegose ir komandose.

Mane įtraukė lengvas bei suprantamas knygos stilius. Akademinė bei praktinė autorių patirtis leido jiems parašyti knygą taip, kad skaitytojas knygos idėjas galėtų taikyti vos tik ją atsivertęs. Laikyčiau šią knygą privaloma tiems, kas ieško šiuolaikiškų, mokslu ir praktika pagrįstų pagalbos sau bei kitiems būdų.

Robert Kegan ir Lisa Laskow Lahey yra Harvardo Universiteto profesoriai, tiriantys suaugusiųjų mokymosi ir asmenybės vystymosi sritis. Jie taip pat užsiima profesionalia organizacijų konsultavimo pokyčių klausimais praktika.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.