Vienu sakiniu: tai knyga tiems, kas šalinasi pozityvaus mastymo kaip panacėjos nuo visų negandų.

Ši knyga neabejotinai patiks tiems, kas vengia populiariosios psichologijos knygų lentynos, nes nebetiki lengvais pokyčiais. Tiems, kam nepakanka atsistoti prieš veidrodį ir įsakyti sau jaustis gerai tam, kad pasijustų gerai… Tiems, kas suvokia, kad nėra jokių programų, kurias galime sau įskiepyti ir elgtis tarsi robotai. Leidinys patiks tiems, kam šypseną kelia „motyvacijos guru“ pasisakymai didelėse scenose, nes tai jau yra šimtą kartų girdėta, tad nuspėjama. Tiems, kas ieško gilesnio ir objektyvesnio dalykų, kurių dalimi visi esame, paaiškinimo.

Tai jau antroji Oliver Burkeman, britų žurnalisto, rašančio psichologijos temomis knyga. Pirmojoje Help: How To Become Slightly Happier And Get More Done jis šaržavo ir šiek tiek šaipėsi iš įvairiausio plauko guru “teorijų“, mokančių mus, kaip gyventi.  Šiemet išleistoje knygoje The Antidote: Happiness For People Who Can‘t Stand Positive Thinking autorius gilinasi į konkrečią temą – pozityvų mąstymą. Ieškodamas šiam požiūriui alternatyvos, autorius supažindina skaitytoją su „negatyvumo keliu“ (angl. negative path).

Pasak Oliver Burkeman, negatyvumo kelias – tai daugybės požiūrių visuma, sakanti, kad kuo labiau mes vaikomės laimės, tuo labiau ji nuo mūsų nusisuka. Kas kartą norėdami jaustis laimingesni, mes tarsi pasakome sau, kad dar nesame pakankamai laimingi. Tai kelia įtampą ir stresą. Taigi, jaučiamės…nelaimingi. Lygiai tas pats galioja ir saugumui – vienai didžiausių vakarų civilizacijos vertybių. Autorius kritikuoja tuos, kas vaikosi tikslų, ir teigia, kad kuo labiau mes orientuojamės į tikslus, tuo labiau pamirštame geras mūsų kelyje pasitaikančias progas. Vienas knygos skyrių nagrinėja, kaip žmonės priima savo pačių nesėkmes. Sakoma, kad geras lyderis yra tas, kuris yra užsispyręs ir atkakliai siekia savo tikslo. Tačiau tas pats užsispyrimas gali būti bloga savybė, jei žmogus nenori pripažinti savo klaidų ar siekia tikslų nepaisydamas nieko, – rašo Oliver Burkeman.

Kuo labiau mes stengiamės neigti dalykus, tuo labiau jie mums trukdo. Pabandykite bent minutę negalvoti apie baltąją mešką, – rašo autorius. Vos tik pabandysite tai padaryti, pamatysite, kad galvojate būtent apie…baltąją mešką. Tad kuo labiau mes stengiamės vadovautis pozityviu mąstymu, tuo nelaimingesni jaučiamės, nes nuolat tikriname, ar jau, ar jau tapome laimingi,  - apibendrina Oliver Burkeman.

Siekdamas paremti savo įžvalgas, Oliver Burkeman susitinka ir bendrauja su  daugybe įdomių mokslo žmonių, pavyzdžiui, su šviesuoliu Eckhart Tolle – požiūrio į buvimą čia ir dabar kūrėju.  Jis prisimena pamokas, kurias jam davė vienas psichologijos mokslo „tėvų“ – Albert Ellis.  Autorius  atlieka tyrinėjimus, pats įsitraukia į įvairius stebėjimus ir eksperimentus, pavyzdžiui, apsigyvena atsiskyrėlių stovykloje, kur imasi ilgos meditacijos programos. Jei leidžiasi į kelionę po Keniją vien tam, kad išsiaiškintų kodėl žmonės ten jaučiasi laimingi. Išvyksta į Meksiką, kur apsilanko pavojinguose rajonuose, vien tam kad suprastų, dėl ko vienas galingiausių tenykščių judėjimų išpažįsta mirties kultą…ir kokia laimė tame slypi.

Knyga parašyta gyva kalba, kupina rafinuoto britų humoro. Įspūdį sustiprina autoriaus pateikiami pavyzdžiai, jo tiesioginis patyrimas. Tai – lengvai skaitomas, tačiau kartu gilų susimąstymą skatinantis kūrinys. Turtingas įžvalgomis, vertomis pasidalinti su kitais. Kupinas minčių, kurios padeda jaustis laimingu… jei tik nebandai būti laimingu per jėgą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.