Turbūt daugelis koučingo specialistų susidūrė su situacija, kai jautėsi daug nuveikę dėl kliento, tačiau klientas nedarė norimo progreso. Vienas dažniausių atvejų – klientas neperkelia savo sumanymų į praktiką, atidėlioja veiksmus ar juos keičia. Ilgainiui koučingo sesijos tampa vangios, kartais net beprasmės. Abu mąstymo parnerius lydi nusivylimas, atsiranda naujas vidinis dialogas, kuris koučingo sesijų metu neišsakomas.

Tad, į ką tokiais atvejais atkreipti dėmesį ir kaip su tuo tvarkytis? Prieš pateikdamas patarimus, parodysiu du pavyzdžius, kurie jums leis pasimatuoti, prie kurio iš jų linksta jūsų koučingo praktika. Taigi, pirmasis koučingo specialistas pasako klientui iš anksto, kad jis tikėsis kliento progreso, tarkime, po dviejų sesijų, ir, jei progreso nebus, koučingo specialistas svarstys galimybę nutraukti darbą su klientu. Antrasis pavyzdys – priešingas. Čia koučingo specialistas tęsia darbą su klientu, nelygu, daro klientas progresą ar ne. Laikykite šiuos du pavyzdžius kaip tam tikrus galimybių kontinuumo galus.

Aš asmeniškai esu už tai, kad laiku atkreiptume kliento dėmesį ir suteiktume jam grįžtamąjį ryšį apie jo progresą. Tačiau ne viskas taip paprasta, pirmiausia reikia identifikuoti , kas nutiko, kad koučingo sesijos neduoda naudos.

Koučingo santykis. Gali būti, kad judu su klientu nesate tinkami partneriai. Nors jūs viską darote „pagal knygą“, o klientas atrodo atsakingas ir norintis keistis, gali būti, kad dėl kokių nors priežasčių jūs tiesiog „nelimpate“ vienas prie kito. Gali būti, kad su klientu esate labai skirtingos asmenybės, turinčios labai skirtingas patirtis. Patarčiau su klientu apie tai pasikalbėti:  Aš jaučiu kad, kažkas tarp mūsų negerai…(įvardinkite, kas jums atrodo negerai, papasakokite kaip jaučiatės jūs, paklauskite kaip jaučiasi klientas).

Koučingo procesas. Gali būti, kad pernelyg norite „padėti“ klientui pereiti prie veiksmų. Pokytis nėra greitas reikalas ir pokytis „ant smūgio“ nutinka retai. Paklauskite kliento, kaip jis norėtų dirbti, ko jam trūksta jūsų pokalbiuose, ko jam per daug, ką reikėtų keisti? Dažnai klientai prašo patarimų, nes nori iš koučingo nori išsinešti kažką apčiuopiamo. Čia nebūtina aklai išpažinti koučingo principo – niekada nepatarti klientui. Jei šis patarimas ar grįžtamasis ryšys padės šiam žmogui tobulėti, pasidalinkite su juo.

Jūsų atsakomybė.  Gali būti, kad esate pernelyg įsitraukę į koučingo procesą ir mažai rūpinatės kliento pasiekimais. Koučingo specialistas karjeros pradžioje labiau rūpinasi koučingo taisyklėmis, nei klientu. Nebandykime „pritraukti“ kliento prie koučingo modelių, taisyklių ar principų. Jei klientui reikia jūsų paskatinimo, griežtesnio žvilgsnio į tai, ką jis sako ir daro, pasikalbėkite su juo apie tai. Lengva pasakyti, kad mes, koučingo specialistai atsakome tik už koučingo procesą. Taip, vienareikšmiškai, tačiau tikslinčiau šią formuluotę – mes, koučingo specialistai, atsakome už kliento tobulėjimo procesą. Ir tai keičia viską iš esmės. Jei mano klientui reikia apmąstymo, aš atsakingas už tai, kad jis jį gautų. Jei jam reikia praktikos ar veiksmo, aš atsakau už tai, kad jis tai turėtų. Jei jam netinka „namų darbai“ aš atsakau už tai, kad jis gautų tokias užduotis, kurių metu mokytųsi geriausiai.

Kliento atsakomybė. Ši atsakomybė gali susvyruoti jei klientas į koučingą ateina ne savo noru. Arba paaiškėja, kad pokyčiai, kuriuos jis nori įgyvendinti, pareikalaus iš jo pernelyg daug pastangų – jam teks keisti savo įsitikinumus ar net vertybes. Pokyčiai – atskira ir labai plati tema, tačiau paklauskite kliento, kiek jis jaučiasi atsakingas už tai ką jis čia, koučingo pokalbiuose, sako, daro ir ketina daryti? Kiek jam tai svarbu? Kaip jis įsivaizduoja, kaip jam reikės pasikeisti, idant įgyvendintų savo sumanymus.

Čia pateikiau pagrindines priežastis, kodėl koučingo klientai kartais nedaro progreso. Žinoma, kiekvienas atvejis individualus. Kiekvienam jų reikalingas unikalus priėjimas. Tačiau taisyklė čia viena – kuo anksčiau atkreipsime kliento dėmesį į tai, kas vyksta ir kuo tiesiau bei atviriau išsakysime klientui savo grįžtamąjį ryšį, taip tik pagerinsime mūsų bendradarbiavimą. Galvodamas apie anksčiau pateiktą koučingo praktikos kontinuumą renkuosi būtent šią strategiją – nesprausiu kliento į rėmus, taip pat netęsiu koučingo pokalbių jei jie klientui nenaudingi. Tiesiai kalbėsiu su klientu ir skatinsiu jį daryti tą patį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.