Šiemet stuktels dešimt metų nuo pirmos mano pravestos koučingo sesijos. Ta proga trys ne patys džiugiausi supratimai apie koučingą. Jų yra daugiau, bet dabar apie tuos tris.

Koučingą yra labai sunku parduoti

Nežinau, kaip sekasi jums, tačiau jeigu aš būčiau žmogus, kuris apie koučingą yra girdėjęs viena ausimi ir dar su mūsuose būdingu skeptiškumu į viską, kas šiek tiek nepažįstama ir vakarietiška, žiūri su įtarumu, aš koučingo specialistus varyčiau pro duris lauk, kaip nepageidaujamus prekybos agentus.

Bet čia iš vakarų viskas šitas atėjo, ar ne?, – mokymuose klausia 40+ vyras ir aš jau suprantu kur link jis lenkia. Ši karta turi tą skeptiškumo aspektą – tai, kas yra vakarietiška, tą reikia laikyti per atstumą.

Sakydamas, kad koučingą sunku parduoti, aš kalbu apie individualias koučingo sesijas laikantis koučingo etikos standarto. Kitaip tariant, jokių konsultacijų, tik mąstymą skatinantys klausimai bei palaikantis santykis. Muzikos, kvėpavimo, jogos ar kitokie psichologinę ir fizinę žmonių sveikatą stiprinantys užsiėmimai nėra koučingas, tačiau gali būti koučingo programos dalis. Pavyzdžiui, koučingo pokalbio metu paaiškės, kad žmogus seniai ruošėsi užsiimti meditacija ir, jeigu koučingo specialistas yra šioje srityje kvalifikuotas meistras, galbūt tai taps susitikimų dalimi.

Sunkumai parduoti koučingą kyla dėl dviejų pagrindinių priežasčių.

Viena priežastis yra patys koučingo specialistai,  kurie apie koučingą atsiliepia taip karštai, kad nejučia sukuria įspūdį, jog koučingas – geriausias ugdymo būdas. Žmonės, ypač skeptiškesni, tokiu atveju reaguoja gynybiškai, bando ieškoti koučingo trūkumų ir, žinoma, jų randa. Tai nėra mano žodžiai, tai liudijimas to, ką girdžiu auditorijose žmonių, kurie koučingu nesidomi tačiau tai daryti prašo jų darbdaviai.

Antroji priežastis – potencialūs koučingo paslaugos pirkėjai nežino, ko tikėtis iš šios paslaugos ir dėl to susikuria savus lūkesčius, kurie daugeliu atvejų būna labai skirtingi (apie tai vėliau). Koučingo paslaugos neapčiuopsi, nes net teisinė, gydytojo ar galų gale būrėjos konsultacija yra kur kas labiau apčiuopiamesnė. Koučingo specialistai apie koučingą kalba savame rate, taigi žinia apie koučingą platesnę publiką mano galva menkai pasiekia.

Koučingo specialistas sako: aš jums atsakymų nepateiksiu, jūs pats ieškosite jų. Po galais, – kaip sakė viens mano mokymų lankytojas po demonstracinės sesijos: ar čia už šitą dalyką žmonės moka pinigus? Atsidusau ir pasakiau, kad taip. Ir nemažus, – pridūriau. Aš nemokėčiau nė cento, – nukirto tas žmogus ir aš jį suprantu. Jeigu jis visą gyvenimą naudojosi vien tik patarimais ir jų laukia iš kitų žmonių, tokios paslaugos jam nereikia ir jis veja lauk ją iš savo aplinkos. Jam atrodo, kad koučingo specialistu būti labai lengva – užduodi klausimus ir atsipūtęs nesirūpini niekuo. Juk klientas anksčiau ar vėliau atsakymą suras pats. Yzi.

Žmonių, kurie ironizuodami klausia, ar už tai verta mokėti pinigus yra labai daug ir jie nenori keisti savo nuomonės.

Koučingas yra labai siaura praktika

Nei vienas mano pažįstamas koučingo specialistas negyvena vien tik iš koučingo sesijų. Aš galiu klysti vieno ar poros žmonių atveju, tačiau likusieji koučingą derina su savo nuolatiniu darbu kokioje nors įmonėje arba koučingu papildo savo vedamus mokymus įvairiomis temomis. Tai reiškia paprastą dalyką – individualios koučingo sesijos neužtikrina tokio pajamų srauto, kad apsimokėtų užsiimti vien tik juo.

Primeskite ir tai, kad žmonės, kurie susiduria su klausimais ar reikalais, nori kažko daugiau ir dažniausiai jiems reikia kažko gerokai daugiau – ne tik gerų klausimų ar šilto palaikančio santykio. Jiems reikia gerų mokymų, labiau patyrusio žmogaus įžvalgų, grįžtamojo ryšio, o konvenciniams koučingo specialistams visa tai nėra priimtina, nes koučingo specialistai nuo patarimų bei įžvalgų susilaiko.

Koučingas nepakeičia geros konsultacijos, jei konsultantas yra puikus ekspertas ir jo konsultacija gali būti kur kas geresnis spyris į užpakalį negu ilgai trunkanti, tačiau galbūt giliau pasiekianti koučingo sesija.

Koučingas neatstoja pasidalinimo patirtimi ir išmintimi, jeigu besidalinantis turi galvoje pakankamai žilės. Taip, koučingas yra puikus metodas, tačiau siauras ir nebūtinai efektyvus, jeigu jo efektyvumą klientas suvokia neigiamai. Galbūt ši situacija pagerės, kai vadovai nustos iškoučinėti, prakoučinėti ir perpakoučinti žmones.

Klientai turi itin didelius lūkesčius

Kai žmonės išgyvena sunkumus, jie nori, kad tie sunkumai dingtų. Negaliu įvardinti visų sunkumų, su kuriais kreipiasi žmonės, bet patikėkite, kai kurie tų sunkumų yra tiek neišsprendžiami, kad mokytis reikia ne juos spręsti, bet su jais gyventi.

Na, kaip matau, vis tiek pačiam reikės suktis, – sesijos pabaigoje be didelio džiugesio sako klientas ir aš suprantu, kad koučingas iš esmės yra skirtas tik labai stipriems žmonėms, kurie turi tvirtą valią, pakankamai resursų tai valiai įgyvendinti ir žiežirbų akyse, kad valia neužgestų. Tokių žmonių nėra daug, tiksliau – labai mažai ir būtent jie yra geriausi koučingo klientai, nes jie puikiai supranta, kad už savo likimą – už tai, kas jiems nutinka, jie yra atsakingi patys ir koučingo specialistas reikalingas jiems kaip pakeleivis, kuris fasilituoja jų mąstymą.

Dauguma kitų atvejų – neįmanomai dideli lūkesčiai, kurių atliepti negali nei koučingas, nei jokia kita gera konsultacija. Niekas nesikeis tol, kol toks žmogus nenuspręs, kad jam reikia keistis pačiam. Neabejoju, jeigu šį tekstą skaito koučingo specialistai, jie gali suskaičiuoti, kiek tokių klientų jie turėjo ir prisiminti tuos atvejus, kai klientas iš sesijos išėjo sakydamas, kad pajudės į priekį, tačiau dėl kitos sesijos nesusitarė.

Galbūt kalta koučingo specialistų perdėtus rezultatus žadanti komunikacija arba žmonių bejėgiškumas ir tikėjimasis, kad yra kiti žmonės, kurie už juos gali išspręsti jų problemas.

Kai galvosite apie koučingo specialisto karjerą, atsižvelkite į tai. Jums norėsis padėti ir anksčiau ar vėliau suabejosite savo galimybėmis. Galvosite, kas gi čia – aš valdau gerą metodą, tačiau jis bejėgis padėti tam vyrui, kuris koučingo sesijoje sprendžia, kaip jis galėtų įkalbėti savo žmoną turėti daugiau vaikų, nes ji nenori. Koučingas nepadės ir tai moteriai, kuri jau daugelį metų įstrigusi darbe ir prašo: jūs man pasakykite, ką daryti, kad man nebūtų taip baisu eiti ir daryti to, ko aš noriu.

Apibendrinant, pirma, koučingas kol kas liks labiau tarp-metodine paslauga, kuri integruojama į vadybą ar dera su kitais ugdymo būdais. Antra, koučingo paslauga yra skirta labiau valingiems, drąsiems ir pokyčio ritmu gyvenantiems žmonėms. Trečia, darbas su žmonėmis yra apdovanojantis – dirbdamas su kitais, pradedu pažinti savo paties apribojimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.