Prieš rašydamas tolimesnius sakinius, noriu akmenyje iškalti tokį tekstą: dalindami patarimus sąmoningi žmonės dažniausiai turi geras intencijas. Jie nori nuoširdžiai padėti.

Tačiau jie nesusimąsto, kad patarimų dalybos – tik tuščias energijos švaistymas, nes…dažniausiai jų patarimų niekam nereikia. Net jei patarimus gaunantis nuolankiai linksi galva ir sako: taip, taip, gerai sakai. Neabejoju, kad dauguma po to nusigręžia ir pasielgia priešingai nei liepia patarimas.

Bet koks patarimas – tai paskata keistis. Patariate draugui mesti seniai įsipykusį darbą – skatinate jį keisti ne tik požiūrį, bet ir daugelį kitų gyvenimo aspektų. Patariate bičiuliui atsisakyti cigaretės dūmo – kėsinatės į mažus jo malonumus, kuriems jis negaili nei sveikatos, nei pinigų. Siūlote geriausiai draugei iš esmės pasikalbėti su vyru – stumiate ją į galimą konfliktą, o ji nenori jokio konflikto. Būdami visų gyvenimo sričių ekspertais ir galvodami, kad mūsų patarimai veiksmingi, pamirštame, kad žmonės keičiasi ne tada, kai gauna gerą mūsų patarimą, bet tada, kai jie to nori!

Dauguma patarimus gavusių pasiūlytų pasidėti juos patys žinote kur. Bet jie yra mandagūs ir supranta, kad tik gero linkite, kaip kad parašiau pirmame sakinyje. Jūsų draugai ir bičiuliai nėra nedėkingi storžieviai, jiems paprasčiausiai reikia ne patarimų, o kitų dalykų. Tyrimai sako, kad guosdamiesi žmonės pirmiausia nori išsikalbėti ir būti suprasti, priimti.

Dar ryte, prieš rašydamas šį straipsnį, paklausiau vienos vadovų grupės, ko jie tikisi iš kitų žmonių, kai pastariesiems jie pasipasakoja savo problemas. Išklausymo, supratimo, – atsakė jie. Tylos ir atvirų akių, – pasakė kitas žmogus. Šį eksperimentą atlikome, kai aiškinomės, kodėl ugdymo pokalbiuose vadovai turėtų vengti patarti.

Taigi, kas negerai su patarimais? Tai aktualu visiems, kurie mokosi koučingo – mokymo metodo, kuriame nedalijami pasiūlymai ir neišrašomi receptai. Neabejoju, kad atsakymas į šį klausimą gali būti įdomus ir tiems, kurie tiesiog nenori įkyrėti kitiems žmonėms ir siekia pagerinti savo santykius su jais.

Nagrinėdamas tamsiąją patarimų pusę, radau keletą nuomonių, kurias subendrinau į keturias temas.

Kas slypi po patarimu?

Įdomu tai, kaip rašo kai kurie autoriai, kad duodami patarimus žmonės nelinkę galvoti apie pagalbą tam, kuriam patarimas yra skirtas. Patardami žmonės galvoja apie…save. Kai kurie jų nori išsiskirti, pasirodyti žinantys ir išmanantys. Jie pataria vedami noro kilstelėti savivertę, o ne nuoširdžios paskatos padėti. Patarime gali slypėti ir vertinimas, pavyzdžiui, kodėl tu nebandai…, nejaugi tu galvoji, kad…,aš tavo vietoje būčiau…Po tokių patarimų galima nejaukiai pasijusti.

Išsirink mane! Pasinaudok mano pasiūlymu! Mano geriausias! - spindi patariančių akys. Štai socialiniame tinkle užmačiau,  jog viena daug sekėjų turinti autorė, parašė apie tai, kad susirgo. Vos ne kas antras atsiliepęs komentaruose, siūlė jai kokį nors savitą sveikatos stiprinimo receptą. Nežinau, kiek tuose receptuose tiesos, pagalbos ar noro įsiteikti, tačiau jei sergančioji naudotųsi tais receptais, jai reikėtų suvalgyti statinę medaus, užkąsti jį pintine citrinų, tada sukrimsti saują tarkuoto imbiero. Jau nekalbu apie tai, kiek litrų visokių įmantrių arbatų ar pakelių tablečių reikėtų praryti. Tačiau juokas štai kur –  savo įraše ligonė net neužsiminė jog jai reikia kokių nors receptų.

Tavo patarimas, tu jį ir taikyk!

Naivu galvoti, kad tai, kas tinka vienam žmogui, būtinai tiks ir kitam. Kitas žmogus turi visai kitokią patirtį, gyvena kitokį gyvenimą ir jo situacija – kitokia. Todėl davę patarimą geriausiu atveju sulauksite tik mandagaus atsako, kad galbūt tas žmogus pabandys jį pritaikyti. Tik nesitikėkite, kad paklaustas, kaip sekėsi, jis džiugiai jums padėkos ir pasakys, kad viskas puikiai pavyko. Štai vienas kvailiausių patarimų – tu į viską žiūrėk ramiau. Taip, galbūt duodantis tokį patarimą turi tokią galimybę, tačiau tas, kuriam šis patarimas yra skirtas jį vertina visai kitaip.

Lygiai taip pat neracionalu manyti, kad gilioje praeityje veikę receptai bus veiksmingi šiandien. Mano laikais mes…, kai prieš penkis metus man buvo nutikusi tokia situacija, kaip kad  tau dabar, aš… Daug vandens nutekėjo nuo to laiko, kai atradote savo išmintį ir iš jos pasimokėte, tačiau dabar – kita erdvė ir laikas kitas. Jūsų patarimas – kaip tas seno gero vitamino C buteliukas su pageltusiomis tabletėmis, kurių galiojimo laikas baigėsi dar aname amžiuje.

Aišku, ką daryti, tačiau neaišku kaip

Daugybė patarimų nueina vėjais ne dėl to, kad jie yra blogi. Tiesiog juos gavę neišmano, kaip šiuos patarimus pritaikyti praktiškai arba rizikuoja improvizuodami. Ir, jei patarimus duodantiems dalykai yra savaime suprantami, patarimus taikantiems savaime suprantamų dalykų nėra. Jūs galite patarti žmogui kažką padaryti, bet nestovėsite jam už nugaros kai jis tai darys.

Duodami patarimą mes tiesiog pamirštame palydėti jį naudojimo instrukcija, nes manome, kad ir taip viskas aišku. Žinai, reikia, kad tekstas būtų gyvesnis, – pasakiau savo bendraautoriui. Paskui susimąsčiau, - na ir kvailas gi aš, juk negerbiu kito žmogaus. Švaistausi patarimais, kurie man pačiam tarsi aiškūs, bet jis gali pamanyti, kad aš tik veltui kabinėjuosi, nes aiškiai neįvardijau, kas turi pasikeisti, kokio rezultato tikiuosi.

Ar tikrai vertingi sėkmingų žmonių patarimai?

Mes linkę besąlygiškai pasitikėti sėkmingų žmonių patarimais. Interneto platybės mirga marga citatomis apie sėkmę, kur baltomis šypsenomis pasidabinę verslo (dažniausiai) žmonės žarsto patarimus į kairę ir į dešinę. Tas visas auksines mintis galima apibendrinti taip: siek savo tikslų ir nepasiduokTaip pasieksi tai, ką pasiekiau aš.

Galvoju kritiškai – turėtume įvertinti nematomą viso šio sėkmingų žmonių patarimų kulto pusę. Šiems žmonėms galėjo tiesiog smarkiai pasisekti, pavyzdžiui, kai kurie jų atsidūrė tinkamoje vietoje, tinkamu metu. Kai kurie gavo palikimą. Kitus kažkas globojo, jie turėjo gerus mokytojus. Dabar jiems lengva žarstyti savo išmintį į kairę ir į dešinę. Juk tokį patį patarimą gali duoti bet kuris protingas žmogus.

Pagalvoju apie save, jog prieš kelis metus labai sėkmingai pakeičiau savo veiklą ir dabar esu laimingas žmogus, turiu mylimą darbą. Tačiau ar turiu teisę lengva ranka teikti patarimą: mesk nemylimą veiklą! Pradėk gyventi kitaip! Atrask save ir atskleisk savo potencialą!

Visa tai yra tik skambūs žodžiai, kurie suprantami tik tiems, iš kurių burnos ar plunksnos veržiasi.

Pirma, šiuose patarimuose trūksta detalių. Antra, juose vien tik lozungai. Trečia, jie gimė mano patirtyje, kuri nebūtinai tiks kitam žmogui. Ketvirta, į savo pokyčius aš įdėjau savo pastangas ir šalia visko patyriau savo sėkmę, atsidūriau unikaliose man aplinkybėse. Kitas žmogus šiuos dalykus patirs ir suvoks savaip.

Ech, vis tik noriu patarti

Patardami rizikuojate keliais dalykais. Pirma, tuo, kad jūsų patarimas bus neteisingai suprastas, taigi ir neteisingai pritaikytas. Antra, jei patarimas nesuveiks, už šį patarimą liksite atsakingi jūs patys. Trečia, patarimu pasinaudojęs žmogus nesimokys taip gerai, kaip kad mokytųsi jeigu patarimo būtų ieškojęs pats. Ketvirta, šis žmogus tiesiog neįgys unikalios patirties, kuria džiaugtųsi radęs savo receptą.

Savo artimui sukursite kur kas daugiau vertės, jei tik ištylėsite savo trigrašį. Jei išlauksite šio žmogaus minčių. Jei suprasite, ko iš jūsų tikimasi ir mokėsite būti šalia.

O jei be patarimų neapsieinate, nes toks jau jūs žmogus – viską žinantis ir nusimanantis, tuomet geriausiais jūsų patarimas bus tas, kurio jūsų paprašė.

Iškėliau sau tikslą –  kuomet kas nors guosis ar kalbės apie sunkumus, savo patarimą duosiu tik tada, kai būsiu to paprašytas. Aš neklausiu, - ar galiu duoti tau patarimą? Juk dažniausiai į tai kitas žmogus atsakys mandagiai: žinoma, duok.

Galbūt užteks paklausti, – kuo galiu tau padėti? Neabejoju, kad dauguma pašnekovų nebyliai paprašys, - žinai, gal tu pirmiausia paklausyk.

2 comments on “Patarimai užkniso arba kodėl jie niekam nerūpi?

 1. Giedre on said:

  cia viskas kaip tik apie mane…yra dar kur keistis ir tobuleti, bet kova su savim visada sunkiausia.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Dalia Babkova on said:

  Vertingas straipsnis ;) ! Ačiū!

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.