Jei reikėtų atsakyti, kuri koučingo pokalbio vieta yra svarbiausia, matyt ilgai galvočiau, nes turiu skirtingų patirčių. Tačiau dauguma šių patirčių sako, kad koučingo pokalbio pradžia yra tas momentas, kai kartu su klientu kuriame labai svarbų kontekstą, tiek pokalbio turinio, tiek ir mudviejų santykio prasme. Čia mes sutariame lūkesčius vienas kito atžvilgiu, aptariame galimas pokalbio temas, numatome, kaip kartu dirbsime. Tinkama pokalbio pradžia visada leis mums abiems jaustis patogiau, mūsų pokalbis taps sklandesnis ir, svarbiausia, bet kada galėsime pasitikrinti ar esame teisingame kelyje.

Štai klausimai, kuriuos naudoju daugelio koučingo pokalbių pradžioje:

Apie ką nori pasikalbėti?/Ką nori aptarti?

Čia neprašau kliento įvardinti jo norimo tikslo, nes tikiu, kad toks skatinimas būtų pernelyg skubotas. Tik detaliau aptarę keliamą temą, galėsime pasikalbėti apie konkretesnius kliento siekius.

Kuo tau svarbus šis klausimas/tema?

Atsakydamas klientas dažnai pateikia svarbius niuansus, kuriuos galėsime aptarti vėliau, kai formuluosime norimų pokyčių gaires. Taip pat kliento atsakymas leidžia įvertinti, kiek jis pats yra motyvuotas spręsti norimą klausimą.

Ko šiame pokalbyje tu tikiesi iš manęs?

Šio klausimo teiraujuosi  tam, kad žinočiau kaip turiu dirbti su klientu. Pavyzdžiui, vieni klientai labai laukia patarimų, kiti nori greičiau kalbėti apie veiksmus, dar kiti – daugiau dėmesio skirti apmąstymams. Tai svarbu, kad galėčiau pritaikyti pokalbio tempą prie kliento pageidaujamo.

Kiek komfortiškai jautiesi dabar?

Man svarbu aptarti su klientu jo galimą nerimą ar kokius nors kitus nepatogumus, kurių jis galimai man dar nepasakė. Neretai klientai paprašo persėsti, praverti langą ar pasinaudoti rašikliu ir popieriaus lapu.

Noriu tavęs paprašyti, jei jausi, kad pokalbis krypsta į šalį arba mano klausimai tavęs neskatina judėti į priekį, pasakyk man…

Taip aš siekiu klientui sudaryti salygas būti atviru su manimi, jei jis mano, kad kažkuris koučingo pokalbio momentas jam neduoda naudos.

Jei aš jausiu, kad mes įstrigome ar nejudame į priekį, taip pat tau pasakysiu…

Man svarbu gauti kliento leidimą kalbėti su juo tiesiai ir atvirai. Dažnai koučingo specialisto atvirumas išjudina koučingo pokalbį iš sąstingio, jei toks nutinka.

Kokio šio pokalbio rezultato tu tikiesi? Koks bus geras šio pokalbio rezultatas, kad jaustumeisi pajudėjęs į priekį?

Šiais klausimais aš skatinu klientą realistiškai įvertinti savo lūkesčius ir konkrečiau įvardinti, kuo mes turėtume baigti pokalbį. Jei matau, kad kliento lūkesčiai neadekvatūs (numatytas pokalbis per trumpas norimam rezultatui), tuomet pasidalinu savo abejone su juo klausdamas: Kaip manai, kiek realu tai pasiekti per šią valandą?

Tad nuo ko nori pradėti kalbėtis?

Dabar leidžiu klientui išsakyti visas savo mintis, kurias jis jau atsinešė su savimi. Juk keldamas savo klausimą jis apie tai jau galvojo, tad šios mintys labai svarbios. Jose gali slypėti reikiami resursai ar kliento potencialas, kurio netrukus ieškosime.

Šis klausimų sąrašas nėra baigtinis, jie gali būti tikslinami ar papildomi. Jei norite, kad jūsų koučingo pokalbio pradžia būtų gera, aptarkite šiuos dalykus: kliento lūkesčius ir savijautą, bendro darbo gaires, laukiamą rezultatą ir galimybes koreguoti būsimą pokalbį, jei to reikės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.