Per keletą pastarųjų mėnesių iš vadovų išgirdau daugybę klausimų apie koučingą. Visi klausimai – labai įdomūs, tačiau skaitytojų patogumui dalinuosi tik dažniausiai pasitaikiusiais klausimais.

Pastaba: pašnekovu šiame tekste vadinu vadovo pavaldinį, darbuotoją ar kolegą su kuriuo vadovas veda koučingo pokalbį organizacijos kontekste.

Ar pašnekovas turi žinoti, kad pokalbyje taikau koučingo metodiką?

Koučingo metodika nėra kažkoks stebuklas ar paslaptinga specialiųjų tarnybų naudojama psichologinė poveikio priemonė. Kiekviena kartą aptardami svarbius dalykus užduodame kitiems žmonėms klausimus,  klausomės jų. Taip nejučia stimuliuojame jų mąstymą, padedame daryti įžvalgas ir formuluoti veiksmus. Jei šiuos dalykus sąmoningai įtraukiame į įprastus pokalbius, visai nebūtina sakyti, kad štai dabar koučingą taikau, o dabar ne. Koučinge naudojami metodai gali būti natūrali jūsų bendravimo dalis.

Tačiau jei su pašnekovu planuojate koučingo sesiją ir tai bus pirmasis jūsų pokalbis, žinoma, pašnekovas turi žinoti, kokio pobūdžio pokalbyje jis dalyvaus. Paaiškinkite pašnekovui pagrindinius koučingo  principus.

Kaip tęsti koučingo pokalbį kai pašnekovas sako nežinau?

Keista, tačiau šį klausimą girdžiu turbūt dažniausiai. Nežinau kartais yra tik priežodis, kurį žmonės pasako prieš išreikšdami kokią nors gilesnę mintį. Todėl siūlyčiau nebijoti šio žodžio ir neskubėti klausti tolimesnių klausimų. Išnaudokite susidariusią pauzę.

Jei pasitaiko, kad paklaustas, kokių idėjų turi ar kokius sprendimus mato, pašnekovas šį priežodį kartoja kelis kartus, pasiūlykite jam daugiau kūrybišką mąstymą skatinančių klausimų. Pavyzdžiui, paklauskite, ką jis darytų, jei turėtų visus reikiamus resursus ir galimybes? Arba pasiteiraukite, ką aptariamu klausimu jis patartų kitiems.

Nežinau gali signalizuoti, kad jūsų pokalbis pakrypo pašnekovui nenaudinga linkme, todėl pasiteiraukite jo, ką reikėtų keisti šiame pokalbyje arba apie ką jis norėtų kalbėti, kad vėl atrastų gerų minčių.

Stebėkite judviejų santykio dinamiką. Ar padarėte viską, kad pašnekovas jaustųsi saugus ir pasitikėtų jumis kaip pokalbio partneriu?

Kaip prakalbinti uždarą pašnekovą?

Jei pašnekovas vengia atsiverti, greičiausiai šiame pokalbyje jis nesijaučia saugus. Galbūt pateikėte savų vertinimų ar užbėrėte pašnekovą bereikalingais klausimais. Neskubėkite. Derinkitės prie jo. Klauskite, kaip šis pokalbis turi vykti, kad pašnekovas jo metu jaustųsi komfortiškai ir jaukiai.

Tam tikrais atvejais galite pasidalinti savo nuogąstavimu, jog jei pašnekovas neįsitrauks į pokalbį, jūs negalėsite padaryti visko, kad jis atrastų ieškomus sprendimus.

Kaip reikia pasiruošti koučingo pokalbiui?

Dažniausiai koučingo pokalbiui ruoštis nereikia. Kuo labiau galvosite, ką ir kaip jame turite daryti, tuo labiau rizikuojate į pokalbį atsinešti savo darbotvarkę, kuri trukdys išgirsti pašnekovą. Geriau atsipalaiduokite, susikaupkite ir sutelkite dėmesį į žmogų, kuris sėdi priešais jus. Jei tai yra tęstinis koučingo pokalbis, prieš kalbėdamiesi peržiūrėkite ankstesnius judviejų susitarimus.

Kaip elgtis, jei koučingo pokalbio metu įstrigome ir nerandame sprendimų?

Tiesiai ir atvirai įvardinkite tai savo pašnekovui: jaučiu (pastebiu), kad įstrigome. Tai gali būti geras postūmis, jei po šio pasakymo palaikysite pauzę. Klauskite, kaip jaučiasi jūsų pokalbio partneris, apie ką jis norėtų kalbėtis toliau, kad šis pokalbis jam būtų naudingas.

Tam tikrais atvejais pokalbį galite atidėti.

Su kokiais pašnekovais koučingo geriau netaikyti?

Koučingas labiausiai naudingas tiems, kurie yra motyvuoti keistis ir nori tobulėti. Žmonės imasi pokyčių tada, kai jie to nori, o ne tada, kai jiems kažkas liepia. Koučingas – savanoriška praktika. Joks pokalbis prieš pašnekovo valią negali būti vadinamas koučingu!

Kaip dažnai ir kiek koučingo pokalbių reikia pravesti?

Nėra vieningo atsakymo į šį klausimą. Tai priklauso nuo konkrečių susitarimų su konkrečiais žmonėmis. Klauskite to savo pašnekovų. Atsižvelkite į savo organizacijos ugdymo praktikas. Pasikonsultuokite su labiau patyrusiais personalo valdymo specialistais.

Kaip susilaikyti nuo patarimų kai norisi pasakyti kaip turi būti padaryta?

Koučinge patarimai nedalinami, tačiau ir nedraudžiami. Jei pokalbio metu pašnekovas stokoja idėjų, pasidalinkite savo patirtimi, parodykite galimybes, kurias matote jūs. Tačiau visada pasiklauskite, ką apie tai mano jūsų pašnekovas. Būtinai pasiteiraukite, kaip jūsų siūlymus gali jis pritaikyti savo praktikoje. Prisiminkite, kad veiksmingiausi – paties pašnekovo suformuluoti sprendimai, todėl su savaisiais palūkėkite.

Kaip elgtis, jei matau, kad pašnekovo sprendimai mano nuomone yra neteisingi?

Jokiais būdais neneikite pašnekovo sprendimų. Išnaudokite daugiau kūrybiško mąstymo bei sprendimų skatinimo technikų. Galiausiai pasidalinkite savo patirtimi ir paprašykite, kad pašnekovas ją įvertintų.

Ar koučingo metodiką turiu taikyti visuose pokalbiuose?

Nebūtinai. Vadovai veda daugybę pokalbių. Pagrindinis principas – jei įžvelgiate ugdymo progą, pokalbyje panaudokite koučingą. Jei tai greitų vadybinių sprendimų reikalaujantis pokalbis, jame koučingo bus mažai. Peržvelkite visą savo bendravimą su visais savo darbuotojais. Kur ir kam galėjote užduoti daugiau klausimų? Kur galėjote patylėti ir palaukti pašnekovų atsakymų?

Kaip pristatyti koučingą savo padalinyje? Nuo ko pradėti?

Galite pasikviesti išorinį konsultantą arba personalo vadybos specialistą – jie tą padarys už jus. Daugiau taškų laimėsite jei tokį pristatymą pravesite patys. Paaiškinkite pagrindinius koučingo principus, padarykite demonstracinį koučingo pokalbį su labiausiai susidomėjusiais kolegomis.

Kaip neprarasti koučingo įgūdžių?

Jei koučingo mokėtės kartu su kitais vadovais, bus labai naudinga, jei susitiksite ir tarpusavyje pravesite koučingo pokalbius. Tokios treniruotės metu pasiskirstykite grupelėje po tris, kur vienas jūsų ves koučingo pokalbį, kitas bus pašnekovu, o trečiais teiks grįžtamąjį ryšį.

Ar koučingas gali motyvuoti mano darbuotojus?

Koučingas yra metodas, kuris stimuliuoja jūsų pašnekovo mąstymą. Koučingas pats savaime nėra motyvacinė priemonė. Tačiau tinkamai vedami koučingo pokalbiai keičia vadovo ir jo darbuotojo santykį į gera. Būtent šis pozityvus santykio pokytis veikia kaip motyvatorius.

Jei organizacija samdo vadovams išorinius koučingo specialistus, tai gali būti traktuojama kaip motyvacinė priemonė, kuri suteikia papildomas galimybes tobulėti.

3 comments on “Ko dažniausiai apie koučingą klausia vadovai?

 1. Andrius Jarašiūnas on said:

  Vienas iš tų straipsnių prie kurio noriu pridėti – pačiu laiku! Labai aktualūs klausimai ir atsakymai. Turiu vieną papildomą klausimą – beje, jei jis jau aprašytas kituose straipsniuose, Tomai idėk nuorodą, ačiū. Taigi klausimas:
  Koučingo specialistas organizacijoje (jo vaidmuo, nauda) Kada ir kur gerai kai koučingo specialistas yra vadovas ir kokiu atveju geriau turėti/kviesti išorinį specialistą?

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
  • Tomas Misiukonis on said:

   http://coachingblog.lt/autoriu-straipsniai/koucingo-specialistai-organizacijoje-vidiniai-vs-isoriniai/

   VN:F [1.9.10_1130]
   Rating: 3.0/10 (3 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.