Koučingo bendruomenei sero John Whitmore pristatinėti nereikia. Jį, garsų sportininką ir psichologą bei jo kolegą, teniso trenerį, Timothy Gallway galima laikyti koučingo „tėvais“. Kadaise koučingo principus pritaikę sporte, šie žmonės padėjo išvystyti koučingą iki tokio, kokį jį žinome dabar.

Modelis GROW, žinomas kiekvienam koučingo „pirmokui“, yra sero John Whitmore kūrinys. Ir nors šiuolaikinė koučingo praktika ginčija koučingo modelių reikalingumą bei kritikuoja koučingo organizacijose analogiją su treniravimu sporte, į John Whitmore seminarą „Pokyčių čempionai“ lėkiau tarsi akis išdegęs. Net jei teko keltis paryčiais, įstrigti rytinės Rygos kamščiuose, kiek pakeiksnoti mūsų vairuotoją, nesigailiu nei minutės iš tų aštuoniolikos valandų, kurių daugiau nei pusę teko praleisti kelyje.

Pats būdamas itin garbaus amžiaus John Whitmore nustebino gebėjimu aiškiai ir raiškiai perduoti mintis. Net kai kurie latviai kolegos iš pradžių dėvėję ausines su vertėjos balsu jas nusiėmė ir klausėsi pranešimo originlo kalba – taip aiškiai ir įtikinamai kalbėjo šios dienos šeimininkas.

Seminaro pradžia buvo skirta paaiškinti kas tai yra koučingas ir kaip jis veikia. Rodydamas trumpus video, kviesdamas mus atsakyti į klausimus ir vis keldamas mūsų įsisąmonijimo kartelę aukščiau, John Whitmore padarė savo darbą nepriekaištingai. Net prie mūsų stalo sėdėję rūstūs direktoriai klausėsi įdėmiai ir pritardami linkčiojo galvas.

O idėja labai paprasta – John Whitmore parodė kuo skiriasi sportininko treniravimas jį instruktuojant ir taikant jam koučingo metodiką. Paaiškėjo, kad atsakinėdamas į klausimus sportininkas kur kas geriau įsisavina kokias klaidas jis daro ir kokių naujų veiksmų jam reikia imtis, kad tinkamai pataikytų į golfo kamuoliuką. „Ach, kad viskas taip paprasta būtų organizacijoje“, – pamaniau tada. Tačiau negalėjau prieštarauti taip aiškiai, paprastai ir suprantamai pateiktai koučingo koncepcijai. Man regis jau po pirmos petraukos visi seminaro dalyviai, net ir pirmą kartą girdintys žodį „koučingas“ būtų gebėję paaiškinti kas tai yra ir kaip tai veikia. John Whitmore padarė tai keliais žodžiais – koučingas tai žmogaus įsisąmonijimo ir efektyvumo didinimas.

Antroji seminaro dalis man asmeniškai buvo įdomesnė. Ar ji buvo lengvesnė, nepasakyčiau, nes būdamas iškilus mąstytojas seras John Whitmore kartkartėmis balansuodavo ant pamokslavimo ribos. Kita vertus, laikausi principo, kad jei mokyuose man kas nors nepatinka ar aš kažko nesuprantu, tai ne lektoriaus, o mano, mokinio, problema. Taigi, žnybtelėjęs sau, skubėjau įsigilinti į Johno Whitmore paskelbtą plačią temą: „Asmenybės sąmoningumas ir vystymasis“. Tai dar vienas požiūrio kampas, kuris parodo, kad koučingu mes ne tiki sprendžiame kasdienius savo klientų klausimus, tačiau ir tikrąja to žodžio prasme skatiname jų ir savo, koučingo specialistų, sąmoningumą bei asmenybinę brandą.

Šioje temoje nagrinėjome įvairių pasirinkimų klausimus. Pavyzdžiui, kaip rasti balansą tarp savo tikslų. Kaip susivokti tarp trokštamų pasiekimų ir vertybinės gyvenimo linijos. Analizavome lyderių organizacijose perspektyvas – koks iš tiesų turi būti lyderis organizacijoje kaip asmenybė, kad jis galėtų sakyti turįs koučingo nuostatas. Ir galiausiai daug laiko praleidome gilindamiesi į asmenybės sąmoningumo stadijas. Galėjome įsivertinti, kurioje iš šių stadijų esame – egocentrizme – žemiausioje iš visų, kuomet matome ne toliau savo nosies, ar kosmocentrizme, kuomet visybiškai suvokiame ir priimame mus supantį pasaulį. Pastarosios temos man sukėlė daug įžvalgų, kurios įkvėpė parašyti ateityje kelis straipsnius.

Vežamas naktiniu Vilniumi, pabandžiau apibendrinti ko išmokau per šią dieną. Aha, išgirdau išmintingo žmogaus mintis ir dabar (vėl!) galiu trumpai paaiškinti kas tai yra koučingas. Dėka John Whitmore, galiausiai supratau, kuo panašus ir kuo skiriasi koučingas sporte ir organizacijose. Buvau paskatintas gilintis į asmenybės raidą tyrinėjančius mokslus. Prisiminiau vieną kitą knygą, kurią turiu perskaityti. Ir galiausiai, dar kartą įsitikinau, kad koučingas nėra vien tik metodas ar būdas. Tai požiūris į žmogaus tobulėjimą ir augimą.

LAIMĖK KNYGĄ APIE KOUČINGĄ!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.