Pastaruoju metu gaunu vis daugiau vadovų ir vadybos studentų paklausimų dėl literatūros apie koučingą.

Lietuvoje yra išleistos vos dvi trys knygos apie koučingą, iš kurių dar mažiau yra vertingų. Tad nutariau pasidalinti nedideliu sąrašu iš to, kas yra išleista užsienyje.

Sąrašas nėra baigtinis, tačiau čia pateiktų knygų turėtų pakakti, kad gerokai papildytumėte savo žinias apie koučingą.

Tai tie leidiniai, kurie turėtų rasti vietą kiekvieno koučingo profesionalo, entuziasto ar koučingą taikančio vadovo knygų lentynoje. Parinkau lengvai skaitomas, skaitytoją įtraukiančias knygas.

Sąrašas pateiktas atsitiktine tvarka.


J. Whitmore. Coaching For Performance: Growing Human Potential and Purpose, 4th edition

Tai jau ketvirtasis koučingo „tėvo“ J. Whitmore ko gero svarbiausios knygos apie koučingą leidimas. Čia autorius supažindina skaitytoją su jo sukurtu plačiausiai naudojamiu koučingo modeliu GROW. Atnaujintame leidime autorius taip pat pateikia savo požiūrį į ateities lyderius, kuriems koučingas yra ne tik darbo stilius, tačiau ir požiūris į savo bei kitų augimą. Knyga skaitoma labai lengvai, tinkama tiek pradedantiems koučingo entuziastams, tiek profesionalams. Knyga ypač naudinga vadovams, nes autorius pateikia paprastas ir lengvai praktikoje pritaikomas koučingo strategijas.

Šią knygą galite laimėti, pasidaliję savo koučingo patirtimi!


J.M. Hunt and J. R. Weintraub. The Coaching Organization: A Strategy for Developing Leaders

Ši knyga visų pirma skirta tiems, kas rūpinasi koučingu organizacijose – konsultantams ir vadovams. Autoriai daugiausia dėmesio skiria reikšmingų organizacijos faktorių analizei, kurie įtakoja bet kokias mokymosi organizacijose perspektyvas. Taip pat jie nurodo kokius esminius darbus organizacija turi atlikti, kad ji gebėtų sukurti koučingo kultūrą.


J.M. Hunt and J. R. Weintraub. The Coaching Manager- Developing Top Talent in Business, 2nd edition

Šioje, jau antrojo leidimo, knygoje autoriai daugiausia dėmesio skiria vadovams ir jų asmeniniam tobulėjimui koučingo srityje. Knygoje gausu ne tik praktinių patarimų, tačiau ir vadovų darbo analizės. Tai privaloma knyga kiekvienam koučingą savo darbe taikančiam vadovui. Čia skaitytojai susipažins su koučingą įgalinančiomis vadovo nuostatomis ir sužinos ko reikia, kad koučingas taptų jų pagrindiniu vadovavimo stiliumi.


J. Flaherty. Evoking Excellence in Others

Iš kitų apie koučingą rašančių autorių J. Flaherty išsiskiria tuo, kad ypač daug dėmesio jis skiria santykio tarp koučingo specialisto ir jo kliento kūrimui bei palaikymui. Nors knygoje nėra daug praktinių patarimų, tačiau autoriaus įžvalgos apie žmogiškąjį faktorių koučinge yra be galo vertingos. Tai viena svarbiausių knygų apie koučingą, nes koučingą veiksmingu daro ne jo technikos, o būtent santykis tarp koučingo specialisto ir jo kliento. Autoriaus įžvalgų gylis – pavydėtinas!


J. Rogers Coaching Skills: A Handbook

J. Rogers koučingą praktikuoja jau daugiau nei dvidešimt metų. Ji yra viena pirmųjų koučingo specialisčių Didžiojoje Britanijoje. Jos knyga pateikia koučingo specialistams daugybę praktinių patarimų, iliustruotų pavyzdžiais. Autorė nuosekliai supažindina skaitytoją su visais būtinais koučingo įgūdžiais. Knyga skaitoma labai lengvai ir yra pirmoji, kurią rekomenduoju tiems, kas ką tik atrado koučingo praktiką.E. Cox, T. Bachkiriova and D. Clutterbuck. The Complete Guide Of Coaching

Šią knygą pirmiausia rekomenduoju koučingą tiriantiems studentams ir dėstytojams. Žinoma, ji labai vertinga ir koučingo specialistams, kurie nori sužinoti teorinius koučingo pagrindus. Knyga išsamiai supažindina su daugeliu koučingo perspektyvų ir pateikia solidų teorinį koučingo praktikos ir koučingo psichologijos pagrindimą. Skaitytojai čia susipažins su įvairių psichologijos požiūrių taikymu koučinge. Todėl ši knyga taip pat gali būti vertinga psichologijos profesionalams, teikiantiems koučingo paslaugas.


B. Peltier. Psychology Of Executive Coaching: Theory and Application

Ši knyga yra skirta tiems koučingo specialistams, kurie daugiausia dirba su aukščiausiojo lygmens vadovais. Skaitytojai čia susipažins ne tik su vadovo darbo subtilybėmis, tačiau galės įvertinti skirtingus požiūrius į vadovų koučingą. Autorius, pats būdamas psichoterapeutas, pateikia daug patarimų koučingo specialistams apie vadovų psichologiją ir mąstymą. Čia perskaitysite kuo ypatingas yra vadovų koučingas ir kuo jis skiriasi nuo gyvenimo koučingo. Autoriaus gebėjimas sudėtingus dalykus pateikti paprastai ir įdomiai įtraukia skaitytoją jau nuo pirmųjų puslapių.


D. Clutterbuck and D. Megginson. Making Coaching Work: Creating A Coaching Culture

Šie autoriai remdamiesi savo turtinga moksline ir organizacijų konsultavimo patirtimi dalijasi su skaitytoju praktiniais patarimais kaip kurti koučingo iniciatyvas organizacijose. Esminis knygos akcentas – koučingo kultūros modelis, kuris padėtų įgyvendinti koučingo kultūrą įmonėse. Tai būtina knyga personalo valdymo specialistams, vadovams ir su organizacijomis dirbantiems konsultantams. Knygoje pateikta puokštė praktinių koučingo kultūros kūrimo pavyzdžių iš pasaulinio lygio kompanijų.


P. Zeus and S. Skiffigton. The Complete Guide To Coaching At Work

Ši knyga daugiausia naudos gali duoti tiems, kad rūpinasi koučingu organizacijojse, ypač žemesniuose jos skluoksniuose – viduriniosios grandies vadovams ir konsultantams, mokantiems kompanijų darbuotojus. Knyga nagrinėja įvairius darbinius kontekstus, kuriuose koučingas gali pasitarnautri kaip geriausia mokymosi startegija. Knygos struktūra labai paprasta, o jos turinys lengvai suprantamas dar tik neseniai su koučingu susipažinusiems vadovams.


D. Clutterbuck. Everyone Needs A Mentor

D. Clutterbuck yra bene pirmasis autorius Europoje, kuris dar devintajame dešimtmeyje apašė įvairius praktinius mentorystės organizacijose aspektus. Knyga jau išleista keletą kartų ir iki šiol laikoma perkamiausiu leidiniu apie mentorystę. Autorius pateikia daug praktinių patarimų vadovams kaip jie galėtų iniucijuoti įvairiais mentorystės ir koučingo schemas savo įmonėse.


G. Jones and R. Gorrell. 50 Top Tools For Coaching: The Complete Toolkit For Developing And Empowering People

Tai knyga tiems, kas nori papildyti savo koučingo sesijas įvairiomis praktinėmis užduotimis. Nors ji gali būti patraukli tiems, kas domisi tik koučingo praktika, vis tik patariu knygoje pateiktus praktinius patarimus naudoti tada, kai gerai susipažinsite su koučingo teorija ir koučingo psichologija. Knyga taip pat pagelbės tiems, kas rengia koučingo mokymus ir nori organizuoti mokomąją koučingo praktiką.

 

J. Starr. Saviugdos Vadovas: Asmeninio Ugdymo Pagrindai ir Įgūdžiai

Tai vienintelė gera lietuvių kalba išleista knyga apie koučingą. Knyga brangi, tačiau verta kiekvieno lito. Autorė lengvai skaitomu stiliumi aprašo daugybę praktinių koučingo aspektų ir įkvepia koučingo specialistus tobulinti įvairius koučingo įgūdžius. Knyga puikiai tiks tiek pradedantiems, tiek profesionaliems koučingo specialistams. Tai taip pat puikus pasirinkimas vadovams, kurie jau yra susipažinę su koučingo praktika.

One comment on “Vertingos knygos apie koučingą

  1. Turiu tik vieną knygą – J. Starr „Saviugdos vadovas“ – bet tikrai knyga labai aiškiai parašyta, tinka ir sau koučingui, ir pamąstymams apie savo veiklą, augimą.

    VA:F [1.9.10_1130]
    Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.