- Koučingo blogas - http://coachingblog.lt -

Knyga: Facilitating groups: getting the best out of the group/ J.Rogers (2010)

Paskelbė Tomas Misiukonis - Sausis 26, 2012 @ 9:50 am In Knygų lentyna | Komentarų nėra

Ši knyga pasakoja apie vieną šiuolaikinių mokymo formų – grupės darbo fasilitavimą. Grupės fasilitavimas tai jos darbo palengvinimas, kad ji galėtų priimti svarbius sprendimus, mokytųsi ir tobulėtų. Tai vertingas praktinis vadovas visiems, kam tenka dirbti su grupėmis ir komandomis – pirmiausia lektoriams bei konsultantams, koučingo specialistams ir, žinoma, vadovams. Kadangi pastariesiems tenka padėti savo komandai priimti sprendimus, vesti strategines ar palaikymo sesijas, ši knyga supažindins vadovus su veiksmingais ir suprantamais darbo principais, kurie padės geriau valdyti į renginį susirinkusių žmonių darbą.

Vos tik perskaitęs trumpą įžangą įsitraukiau į knygą nuo pat pirmųjų puslapių ir, kol keliavau iš vieno Europos galo į kitą, spėjau perskaityti beveik visą tekstą. Jenny Rogers jau pažįstama koučingo specialistų bendruomenei – prieš kelis metus ji išleido srities bestseleriu tapusią knygą Coaching Skills, kuri perleista jau antrą kartą. Facilitating Groups atsispindi tas pats autorės braižas – knyga ypač praktiška, pateikianti daugybę metodinių patarimų bei darbo su grupėmis pavyzdžių. Skaitydamas knygą jaučiau, tarsi stovėčiau prieš grupę ir taikyčiau Jenny Rogers metodus – knyga tokia aiški ir kartu vaizdi.

Knygą sudaro dvi pagrindinės dalys. Pirmojoje dalyje autorė supažindina skaitytą su grupių dinamikos principais ir pagrindiniais psichologiniais aspektais, kurie pasireiškia grupėse bei komandose. Nereikia išsigąsti, Jenny Rogers atrinko tik tuos teorinius aspektus, kurie iš tikrųjų reikšmingi daugelyje fasilitavimo atvejų. Pavyzdžiui, ji aptaria vaidmenų žaidimus, groupthink‘ą, perkėlimus, kontraperkėlimus ir kitus svarbius fenomenus. Teorinė dalis labai koncentruota ir pagrįsta praktiniais pavyzdžiais, tad tekstas sklandus bei lengvai pritaikomas skaitytojo patirčiai.

Antrojoje knygos dalyje autorė kalba apie praktinius fasilitavimo dalykus. Jenny Rogers, „žygiuodama“ per fasilitavimo procesą, aptaria savarbiausius dalykus, kuriuos turi atlikti grupės darbą fasilituojantis žmogus. Būtent čia buvo lengva užsimiršti ir įsivaizduoti tarsi dalyvaučiau rimtoje grupės diskusijoje ar komandos koučingo sesijoje. Autorė labai detaliai aprašo įvairiausius fasilitavimo atvejus bei galimybes, pavyzdžiui, atviros erdvės diskusiją (Open Space), „akvariumo“ darbo principą (Fishbowl) ir daugybę kitų darbo būdų. Čia ji aptaria kaip kelti grupei iššūkius, prognozuoti jos elgesį bei įtraukti į bendrą darbą kartu. Viename skyriuje ji net pateikia patarimų kaip elgtis įvairiose kritinėse situacijose. Pavyzdžiui, ką daryti, jei kas nors iš dalyvių laido ciniškus komentarus ar stokoja atvirumo.

Apibendrinant, tai ypač vertinga knyga visiems, kas padeda kitiems augti ir tobulėti.

Jenny Rogers yra gerbiama koučingo specialistė bei vadybos konsultantė. Ji daugiau nei 25 metus dirba su asmenimis ir organizacijomis. Be mano minėtos knygos Coaching Skills, autorė taip pat parašė dėmesio vertas knygas Adults Learning (net 5 leidimai!) ir Developing a Coaching Business.

This post is also available in: English [1]


Article printed from Koučingo blogas: http://coachingblog.lt

URL straipsnis: http://coachingblog.lt/knygu-lentyna/knyga-facilitating-groups-getting-the-best-out-of-the-group-j-rogers-2010/

URLs:

[1] English: http://coachingblog.lt/en/

Copyright © 2011 Koučingo blogas. All rights reserved.