Ko gero iš karto paklausite: o kodėl negalima suderinti abiejų santykio formų? Galima, tačiau daugybė vadovų laužo galvas, kaip tarp šių dalykų atrasti ribas ir jas išlaikyti. Pavyzdžiui, toks klausimas labai svarbus vadovams, kurie padarė karjerą savoje komandoje. Anksčiau visi kolegiškai po darbo kartą per savaitę eidavo gerti vyno ir apkalbinėdavo kitų padalinių darbuotojus, gi dabar jau nei šis, nei tas. Išlaikyti šią tradiciją ir elgtis kaip niekur nieko, ar vis tik kažką keisti?

Kita situacija – vadovas ateina į komandą iš kitos įmonės. Jam taip pat svarbu sukurti gerus santykius ir pelnyti žmonių pasitikėjimą. Kad tai nutiktų, vadovas turi mažinti atstumą tarp savęs ir kolegų, pavyzdžiui,  dalintis šiokiais tokiais asmeniškais dalykais. Vadovai bando laimėti taškų kurdami gerą draugišką santykį, tačiau čia pat nevynioja į vatą: jeigu pernelyg su jais suartėsiu, jie užlips man ant galvos. Taip pasakęs vadovas galvoje turėjo tai, kad susidraugavęs su komanda jis negalės pareikalauti veiklos rezultatų.

Socializuokitės kartu net jeigu tai patinka ne visiems

Šiuolaikinėse organizacijose dėl vadovavimo kultūros pokyčių santykiai tarp vadovų ir darbuotojų stipriai draugiškėja. Nors žmonėms patinka atskirti darbo santykius ir santykius gyvenime, tačiau realybėje šis skirtumas ne toks jau didelis. Vienas būdų, kaip vadovams saugiai kurti gerus santykius darbe, yra bendravimas didesnėje grupėje.

Bet kai aš siūlau susirinkti ir ką nors nuveikti, tai sutinka toli gražu ne visi, – sako vadovai. Nesitikėkite, kad į dažasvydžio sesiją, žygį baidarėmis ar neišbandytą restoraną eis visi kolegos. Vadovai dažnai skaudinasi ir visko prisigalvoja, kai vienas ar kitas kolega atsisako dalyvauti podarbiniame susibūrime. Jei dalyvaus ne visi žmonės ir jiems bus smagu, grįžę jie dalinsis įspūdžiais ir taip įtrauks vieni kitus. Vadovo reikalas yra pasiūlyti, pakviesti ir įgyvendinti progą, jeigu dalyvauja bent pusė žmonių.

Kai kuriems žmonėms nepatinka susitikimai po darbo ir tą galima gerbti. Jie gali turėti kitų reikalų arba jiems gali tiesiog pabosti. Nėra nieko klaikiau, kai iš reikalo kolegų susitikime dalyvaujantys žmonės, užuot džiugesį, raukosi ir kritikuoja užkandžius (arba vieni kitus).

Draugaukite su visa komanda ir neišskirkite favoritų

Vadovams labai svarbu draugu laikyti visą komandą neišskiriant favoritų ar nevykėlių. Vadovas gali pagirti puikiai dirbantį žmogų ar kritikuoti atsiliekantį, tačiau galvoje turiu kitą dalyką. Kalbu apie simpatijas ir antipatijas santykių prasme. Su vienais žmonėmis vadovas leidžia laiką po darbo, mėgaujasi jų draugija, o kiti į tą kompaniją taip ir nepakviečiami. Diferencijuodami žmones komandoje galite greitai tapti nemėgstamu, nes visi pamatys, kad vienus žmones prisileidžiate arčiau, o su kitais palaikote atstumą.

Būti draugu visai komandai ir kartu palaikyti šiokį tokį atstumą? Taip, žinau. Nekažką. Pateiksiu keletą pavyzdžių, kurie leis vadovams būti žmogiškais ir draugiškais išlaikant deramą vadovišką atstumą.

Tarkime, kad gerdami pirmadienio kavą su kolegomis kalbate apie tai, kaip praleidote savaitgalį. Savo pasakojime pateikite mažiau asmeninių detalių, kurias būtų galima interpretuoti. Galbūt jums nutiko kokia nors smagi istorija? Puikiai tiks visiems gerai žinomos situacijos, pavyzdžiui, istorija apie tai, kaip jums sekėsi grybauti, kaip aplankėte vieną ar kitą renginį arba kaip dalyvavote kokiame nors neutraliame įvykyje. Galbūt tie, kurie tiki, kad vadovas turi būti 100% betarpiškas, norės ginčyti mano mintį, tačiau aš laikyčiausi tokio principo – vadovai neturėtų pasakoti apie save tų detalių, kurias galima stereotipiškai interpretuoti. Vadovai yra labiau matomi žmonės, todėl jie yra dažniau vertinami.

Jeigu kolegos virtuvėlėje aptarinėja žurnalo Žmonės ar Stilius aprašomas aktualijas (liežuvauja apie ten aprašomus žmones), vadovui nederėtų įsitraukti į tokią diskusiją. Jis gali neutraliai atreaguoti ar kartu nusijuokti, tačiau nuo savų komentarų reikėtų susilaikyti. Pastovėjote šalia, persimetėte keliais žodžiais ir einate dirbti.

Atstumas socialiniuose tinkluose. Už aš prieš?

Su vienu vadovu diskutavome apie tai, kad savo kolegų jis nekviečia į Facebook ir atsisako jų kvietimų, nes pasak jo, tai jau yra asmeninė erdvė, kuri vėl gi jautri interpretacijoms. Tai nėra vien tik apie vadovą, bet tai yra ir apie jo kolegas. Savo paskyrose jie dalinasi asmenine informacija, kurią pats vadovas gali klaidingai interpretuoti. Man sunku įsivaizduoti socialiniuose tinkluose aktyvų, bet nuo tam tikrų žmonių atsitvėrusį žmogų, tačiau jis pats taip pasirinko. Galbūt vadovams, kurie saugo savo vadovišką vaidmenį labiau tiktų dalintis kokiais nors profesiniais ar labiau dalykiniais įrašais. Nežinia, nes iš kitos pusės tokies žmonės atrodo labai nuspėjami – skelbiantys politiškai korektiškus įrašus.

Vadovas – tik vaidmuo

Rašau šiuos pavyzdžius ir šypsausi. Juk jie bus labai skirtingai sutikti skirtingų kultūrų. Vienose organizacijose atstumai tarp vadovo ir darbuotojo neegzistuoja, kitose įmonėse šie atstumai yra milžiniški.

Vadovą aš labiau įsivaizduoju kaip smalsų, bet neįkyrų žmogų, kuris reikalui esant gali būti žmogiškas, įprastas, tačiau turi gebėti kalbėti tiesiai ir mokėti užduoti reikalingus klausimus, kurie skatintų atsakomybę ir atskaitomybę.

Jauni vadovai, kurie skuba kurti santykius būdami perdėtai draugiški ir nuolaidų rizikuoja tuo, kaip jie bus suvokiami savo kolegų. Duosiu jums pavyzdį. Jei mokymuose dalyvaujanti grupė, kuri lieka nakvoti (mokymai kartais vyksta užmiestyje) kviečia mane, jų lektorių, ilgesniam pasisėdėjimui vakare, aš visada atsisakau. Kitą dieną, kai mes visi būsime išlenkę vieną ar kitą bokalą alaus, pakalbėję apie gyvenimą ir kitus smagius dalykus, aš negalėsiu pareikalauti deramo įsitraukimo ir atsakomybės. Ei, taigi mes kartu vakar sėdėjom, gal šiandien baigiam anksčiau?, – pajuokaus grupė. Tokiais atvejais rizikuoju, jog mano argumentų jie nelaikys rimtais ir sakys atgal: taigi savas bičas, susitariam, nu.

Tas pats galioja ir vadovams. Neišlaikydami deramo atstumo, rizikuojate, kad žmonės susikurs apie jus kitokius lūkesčius negu jūs norėtumėte. Jie tikėsis draugiško jūsų požiūrio tada, kai reikės dalykus spręsti vadoviškai. Tai labai normalu. Kai mūsų santykiai sušyla, mūsų lūkesčiai vieni kitiems keičiasi.

Vadovo darbas tam tikra prasme yra vienišiaus darbas. Vadovas gali pasidalinti darbo turinio problemomis, tačiau jis turi susilaikyti nuo savo išgyvenimų garsinimo. Tuo tarpu darbuotojai savo išgyvenimus ir rūpesčius išsako labai laisvai. Keisdamasis išgyvenimais ir žmogiškais rūpesčiais vadovas rizikuoja, jog tuo vėliau bus pasinaudota. Organizacija ne visada bus draugiška, o nuo nepopuliarių sprendimų neapsaugotas nei vienas.

Vienas sudėtingiausių darbų, kuris tenka vadovams – žmonių atleidimas iš darbo. Vadovai šią temą dažnai nagrinėja koučingo sesijose.  Visose istorijose būna vienas pasikartojantis aspektas. Dažniausiai vadovai aptaria tas situacijas, kuriose jiems tenka atleisti savo bičiulius, ne tik kolegas. Ką aš jam pasakysiu? Kaip jis į mane žiūrės? Aš sugadinsiu santykius, – imasi už galvos vadovai. Jau būna vėlu priminti, kad santykių kaip laikrodžio atgal neatsuksi. Net ir tokiais dramatiškais atvejais vadovai mokosi atskirti kolegiškumą nuo draugiškumo ir išsaugoti santykius su atleidžiamu žmogumi.

Vadovo rankose yra daug motyvacinių įrankių. Kurdamas ypač šiltus santykius su kolegomis, vadovas rizikuoja sprendimus priimti vadovaujantis simpatijos ir antipatijos kriterijais. Žinoma, kiekybiniai KPI padeda priimti tam tikrus sprendimus, tačiau čia gali suveikti halo efektas. Mums simpatiškus žmones mes nejučia laikome labiau kompetentingais, o darbe tai gali būti klaida.

Man sunku apibendrintai pasakyti kiek procentų vadovas turi būti draugu ir kiek vadovu. Vadovas yra ne žmogus, o vaidmuo, tad mano galva vadovai pirmiausia turėtų atidžiai įvertinti savo motyvus, kurie slypi už šio vaidmens.

Kartą viename seminare kalbėjome su vadovais, kas tai yra geras vadovas. Priėjome išvadą, kad pirmiausia jis yra geras žmogus. Klaikiai banalu, ar ne? Tačiau būti geru žmogumi aplinkoje, kurioje veikia daugybė nebūtinai draugiškų jėgų, yra labai sunku.

2 comments on “Vadovų klausimas: būti jiems draugu ar vadovu?

 1. Jūratė on said:

  Vadovas turi mokėti padėkoti visiems tiems,kurie dirba ir netgi tiems,kurie vadovo akimis nedirba nieko.Vadovas neturi turėti savo inovacingų darbuotojų ir juos statyti savo pirmume.Vadovas turi būti ne auka,o tikras vadovas nematantis ir nelakstantis po lauką,po klases ir bauginantis.Jei širdyse gyvena meilė,mūsų širdis nepasidengs sidabru,o spindės kaip saulė ir šildys aplink esančius.Mylėkime vieni kitus,dalinkimės meile,nes tikroji meilė niekada nesibaigia.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Augustas on said:

  Kartą pas mane į įmonę atėjo dirbti labai draugiška mergina. Ji neturėjo daug patirties, bet kažkas tokio joje buvo. Laikui bėgant pradėjome su ja vis daugiau ir daugiau bendrauti. Per jos gimtadienį padovanojau jai papuošalą, nes ji kompanijai atnešė neblogų sandorių. Maniau kad galiu ją palepinti. Ten perku juvelyrikos dirbinius ir savo žmonai. Kainos ten labai padorios ir manau tikrai neužlankstytos, o kokybė puiki. Žinoma ji buvo labai patenkinta papuošalu, nes jau buvo minėjusi, kad jų beveik išvis neturi. Dabar mūsų šeimos yra labai geros draugės ir tikiuosi, kad mūsų draugystė niekada neiširs

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.