Vadovai dažnai klausia: kaip padaryti, kad mano kolegos būtų labiau atviri su manimi? Kaip juos prakalbinti, kai susiduriame su sunkumais? Kaip įtraukti juos į jautrias diskusijas ir užtikrinti, kad kalbėdami atvirai jie jaustųsi gerai?

Žinoma, yra technikų, kaip prakalbinti žmones, tačiau jūs nenorėsite jų naudoti. Jeigu ir prakalbinsite ką nors spausdami, jie ir kalbės tik tai, ką jūs norite girdėti. To jums nereikia, nebent jums tai patinka.

Ne visi vadovai įvertina tai, kad ne kažkokios bendravimo technikos paskatina žmones būti atviresniais, bet vadovo santykis su konkrečiu žmogumi, kuris įgalina abi puses atsiverti arba užkerta tam kelią.

Visi žino, kad pirmasis, esminis bet kurio gero santykio pagrindas yra abipusis pasitikėjimas. Vadovai, kurie nori pakviesti kolegas kalbėti atviriau, turėtų galvoti ne apie dar vieną gerą frazę, kuri suveiks lyg burtų lazdelė, bet apie pasitikėjimo kūrimą.

Pasitikėjimą bet kokiame santykyje padeda sukurti vienos ar abiejų pusių parodytas pažeidžiamumas. Pažeidžiamumas – tai rizikos ir neapibrėžtumo pojūtis bei emocijų raiška.

Kartą apie tai pasakiau vienai vadovų grupei ir iš karto gavau į kaktą. Keli žmonės pasakė, kad vadovai negali parodyti pažeidžiamumo. Ko gero, nes čia galioja stereotipas – jeigu parodysiu savo pažeidžiamumą, tuomet kiti pamanys, kad esu silpnas ir nesusitvarkau su problemomis. O mūsų įmonėje žmonių, juolab vadovų, kurie nesusitvarko su problemomis, nereikia. Pasakyti, kad nesijaučiu pažeidžiamas, tai reiškia tą patį, lyg pasakytumėte, kad nepatiriate streso, rizikos ir nuolat jaučiatės pakiliai. Žinoma, visi tuo patikės.

Pasakydami kitam žmogui, kad blogai jaučiamės ar kažkur įstrigome, demonstruojame pagarbą jam (tu esi tas žmogus, kuriam galiu atsiverti…) ir pasitikėjimą juo (…ir pasitikiu tavimi). Geri vadovai supranta, kad norėdami išsklaidyti abejones, sukurti pasitikėjimo atmosferą ir išsivalyti nuo stereotipų, jie pirmiausia turi atsiverti juos supančiai aplinkai. Nereikia įrodinėti, kad esi kietas, nes neturi problemų. Esi kietas, nes drįsti pripažinti, kad nesi kietas.

Aš irgi esu pasimetęs…, Padėk man suprasti…, Ar gali man padėti su…, Vakar susirinkimo metu nesijaučiau gerai, nes…, Man šiek tiek liūdna, nes jaučiu, kad…Tokias frazes vadovai galėtų pasakyti atvirumo ir tiesos momentais.

Pažeidžiamumo rodymas nereiškia, kad vaikštote apsiašaroję ir visiems garsiai pasakojate, ką jums tenka patirti valdybos posėdžiuose ar susitikimuose su klientais. Gebėjimas parodyti pažeidžiamumą pirmiausia reiškia gebėjimą palikti savo ego (aš čia kiečiausias) už durų, būti atviru, nežinančiu visų atsakymų. Būti pasiekiamu kai kuriems žmonėms. Žmogišku. Kartu tai reiškia, kad kitiems žmonėms atsiveria daugiau galimybių jus priimti tokį, koks esate. Žmonės pastebi netikrumą ir greitai nusprendžia, ką su tuo daryti.

Bet jeigu aš būsiu pažeidžiamas, jei man užlips ant galvos ir pras visko reikalauti, prašyti, verkšlenti?, – ko gero paklaus vadovai.

Neužlips. Tik padėkos, jog parodėte tikrą save ir leidote jiems padaryti tą patį.

Gebėjimas parodyti pažeidžiamumą yra investicija į santykius. Pasakydami, kaip jaučiamės, pasidalindami reikšmingais savo gyvenimo įvykiais tą patį padaryti pakviečiame ir kitus žmones. Taip kuriame su jais tvirtesnius santykius, atskleidžiame savo tikrąjį . Kartais gali užtekti pasakyti, jog jaučiatės prastai su nauju kostiumu, nes jis ne toks patogus kaip senasis. Galbūt jaudinatės prieš svarbaus projekto gynimą ar nerimaujate dėl būsimų derybų su klientu.

Jeigu nuspręsite parodyti savo pažeidžiamumą, štai keletas praktinių pasiūlymų:

Atsikratykite stereotipų

Suprantama, kad vadovams keliami lūkesčiai yra ypač aukšti. Tačiau vadovai šiuos lūkesčius ne visada adekvačiai vertina. Susidaro įspūdis, kad vadovai negali klysti, liūdėti, jausti skausmo ar atsidurti neviltyje. Atvirkščiai, patys kiečiausi lyderiai yra tie, kurie yra pakankamai kieti, kad prisipažintų, kad kai kuriose situacijose jie nėra kieti. Vadovams nebūtina vežti visko ant savo pečių. Susirinkimo metu vadovas gali ir patylėti perduodamas atsakomybę kitiems. Jis gali pasakyti, kad nesijaučia aptariamo klausimo ekspertu, tad užuot kišęs savo visažinį trigrašį, šį kartą jis pabus nuošalyje.

Pažeidžiamumą paverskite savo stiprybe

Demonstruodami ne tik žvilgančią savo pusę parodote savo stiprybę priimti aplinką ir tampate atsparūs jos poveikiui. Pavyzdžiui, pasakydami, kad kažko nežinote tik laimėsite taškų, nes niekas nenorės jums įrodinėti, kad kažko nežinote. Jie pasinaudos geru jūsų pavyzdžiu ir patys taps atviresni, nes jaus, kad negaus pylos už savo nuomonę ar nežinojimą, kurį čia pat galima ištaisyti. - Tai imkime ir sužinokime, – gali pasakyti vadovas. Gal kuris nors šioje vietoje galite padėti?

Praktikuokitės rodyti pažeidžiamumą

Pagalvokite, kuriose situacijose ir su kuriais žmonėmis jūs galite pademonstruoti daugiau pažeidžiamumo? Su kuo galite būti labiau atviresni? Kada galite parodyti daugiau tikrojo savo veido? Pagalvokite, kokiais sakiniais apibūdinsite savo pažeidžiamumą, kaip perduosite žinutę? Nedarykite visko vienas, paprašykite pagalbos. Padėk man yra magiška frazė, kurią savo kolegoms gali pasakyti iki šiol (neįtikinamai) kietu visažiniu laikytas vadovas.

Negalvokite, kad jumis bus pasinaudota. Jeigu taip nutiks, žinosite, kuriuo žmogumi pasitikėti negalite. Tad kaip bežiūrėsi, pažeidžiamumo parodymas apsimoka. Kai pajusite, jog jūsų santykis su kitu žmogumi tvirtėja, galėsite kelti svarbius klausimus ir tikėtis sulaukti į juos atsakymų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.