Jeigu padalinio veikla matuojama įvairiais rodikliais, o komanda vertina ir jūsų veiklą, apie savo nesėkmes sužinosite iš šio grįžtamojo ryšio verčių ar kolegų komentarų. Prasti veiklos rodikliai ar antrus metus iš eilės pasikartojantys neigiami kolegų pasisakymai specialiose anketose yra kraštutinis atvejis. Kartais vadovai nujaučia, kad kažkas pasikeitė į neigiamą pusę, tačiau tai lieka tik intuityviu dalyku.

Negaunate grįžtamojo ryšio

Jeigu pastebėjote, kad kolegos vengia sakyti grįžtamąjį ryšį, pasvarstykite, kas galėjo nutikti? Galbūt nereagavote į ankstesnes jų pastabas ar numojote į jų lūkesčius. Jie vengia sakyti grįžtamąjį ryšį, nes nustojo tikėti, kad į tai atkreipsite dėmesį. Gal reikiamu metu nesureagavote, o gal kaip tik įsižeidėte ir tai parodėte komandai. Kuo skubiau išsiaiškinkite situaciją, kol kolegos pastabų neįrašė į jūsų veiklos vertinimo anketą. Pradėkite nuo tų, kuriais pasitikite: sužinokite nuomonę ir ką jie patartų.

Kolegos neprašo jūsų pagalbos

Tai yra rimta ir prasta žinia. Paprastai kolegos vadovą laiko tam tikros srities ekspertu ir įkvepiančiu lyderiu. Puiku, jeigu komanda dirba savarankiškai ir nebėgioja pas jus dėl visko, tačiau jeigu klausimų nėra iš viso – tai negeras ženklas. Ir kvalifikuoti ar savarankiški darbuotojai abejoja ar turi problemų, apie kurias nori pirmiausia pasikalbėti su vadovu. Jeigu tokią pagalbą gauna kitur, jie arba nepasitiki jumis kaip ekspertu, arba pagalba, kurią anksčiau teikdavote, yra netinkamos formos.

Pavyzdžiui, galbūt, užuot kolegas išklausę primetate nuomonę. Gal ji ir teisinga, tačiau jų neišklausote ir neįtraukiate į sprendimų paiešką. Ambicingesniems ir norintiems prisidėti toks bendravimas nepatinka. Kita vertus, perdėtas klausinėjimas Kaip tu galvoji? Ką darytum? arba erzinantis trečią kartą užduodamas Kas dar? taip pat gali atstumti, nes šiuo metu reikia ne jūsų ugdymo, tačiau greito ir aiškaus patarimo, ypač jeigu reikės spręsti jūsų įgaliojimų, užtarimo ar kitokios pagalbos, kurią galite suteikti tik jūs.

Nekurkite specialių progų, kad kolegos būtų priversti prašyti jūsų pagalbos. Tai nepadės, nes jie jus, kad, pavyzdžiui, informacijos neduodate dėl to, kad norite būti reikalingas. Geriau dažniau būkite tarp kolegų ir siūlykite pagalbą, kai reikia.

Jūsų nuomonė kolegoms neįdomi

Tai panašu į pagalbos prašymų nebuvimą, tačiau šie atvejai yra subtilesni. Sakykim, susirinkimuose svarstant įvairius veiklos klausimus galite jausti, kad liekate nuošalyje, o jūsų – vadovo bei lyderio – vaidmenį perima kiti. Taip nutinka nebūtinai dėl to, kad jie kėsintųsi į jūsų vietą, tačiau ir dėl to, kad galbūt per daug atsitraukiate, ir tai kartojasi taip dažnai, kad kolegos įpranta spręsti be jūsų. Kartais vadovai perlenkia lazdą, kai nepateikia aiškios nuomonės. Komanda tai supranta kaip lyderio trūkumą ir ilgainiui vadovo nuomonę nustoja vertinti. Raskite būdų aiškiai ir nedviprasmiškai išsakyti savo poziciją. Stabdykite beprasmes diskusijas. Darbuotojai turi jausti jūsų dalyvavimą. Apibendrinkite pokalbius, darykite išvadas, užduokite klausimų, pasakykite nuomonę.

Komanda jūsų vengia

Tai yra dar viena subtili situacija, kai jaučiatės komandai nereikalingas. Jeigu dirbate padalinyje, kuriam vadovauja ir kitas, einantis aukštesnes pareigas už jūsų, gali pasitaikyti, kad komanda pagalbos prašys ne jūsų, bet jūsų vadovo. Pirmiausia turite tai aptarti su savo vadovu ir aiškiai susitarti, kokiais klausimais su komanda dirbate jūs ir kokiais jis. Jūsų vadovas taip pat gali turėti savų interesų, todėl būtinai juos suderinkite – nubrėžkite nematomas linijas tarp savo įtakos sferų. Prašykite, kad jūsų vadovas aiškiai pasakytų kolegoms, ką sprendžia jis ir ką jie turėtų spręsti su jumis. Aptarkite šią situaciją su kolegomis ir nelaukite, kol jie pradės eiti pas jus. Ieškokite galimybių – vadovaukitės vaikščiojimo aplink principu. Eikite, teiraukitės, kaip sekasi, ir siūlykite pagalbą.

Auga jūsų darbo apimtys ir tą darbą atliekate vienas

Ši problema kyla iš negebėjimo deleguoti darbus ir galbūt nepasitikėjimo komanda. Jeigu liekate dirbti vienas, o krūvis nemažėja, greičiausiai klystate organizuodami savo darbą ir, žinoma, nesuteikdami papildomų atsakomybių komandai. Kolegos greitai pastebi pervargusį vadovą ir jų pagarba nepradeda didėti. Ilgainiui tokie vadovai atitolsta nuo kolegų, nes atrodo nuolat užimti, neišsimiegoję ir nervingi. Kuo skubiau apgalvokite kitą strategiją – deleguokite darbus, kurkite darbo grupes, kurios už jus spręstų svarbius reikalus, atiduokite dalį savo atsakomybės stipresniems komandos nariams.

Jūsų nekviečia ten, kur smagu

Jeigu komandoje įprasta susitikti po darbo ar darbe kalbėti ne tik apie darbą ir jūs šiuose susibūrimuose nedalyvaujate, tai reiškia du dalykus: arba sąmoningai pasirinkote tokį elgesį, arba kolegos vengia su jumis bendrauti. Pastaruoju atveju jūsų galbūt nepažįsta arba jiems nepatinkate, jei pažįsta puikiai. Norėdami būti mandagūs, jus pakvies, tačiau daug džiaugsmo nepastebėsite. Nekaltinkite komandos – jie nėra uždari, tik nežino, kaip prie jūsų prieiti. Parodykite iniciatyvą – sukurkite smagių progų susitikti.

Komanda nesilaiko susitarimų

Tai yra vienas ryškiausių ženklų, kad jums nesiseka. Kalba eina ne apie įmonėje galiojančių tvarkų laikymąsi, bet apie jūsų ir komandos susitarimus. Tarkim, jeigu per strateginę sesiją susitarėte laikytis tam tikrų elgesio su klientais taisyklių ar pagerinti padalinio veiklą kitose srityse ir tam reikia komandos indėlio, tačiau jo nėra, vadinasi, jūsų susitarimai nepavyko. Jeigu prie jų negrįšite ir neatnaujinsite kalbos, bus galima manyti, kad esate prastas vadovas, kurį lengva pastumti. Jeigu komandai neįdomios susitarimų nesilaikymo pasekmės, tai jai neįdomi jūsų pozicija.

Tai rodo, kad anksčiau ar vėliau jums teks atvirai išsakyti grįžtamąjį ryšį ir pareikalauti susitarimus vykdyti. Žinoma, nebarsite atskirų narių matant ir girdint kitiems, tačiau pasikalbėsite akis į akį. Netoleruokite jokių „Ir ką tu man padarysi“. Nustatykite aiškius terminus ir nenumokite į juos ranka. Ieškokite sąjungininkų, pats rodykite susitarimų laikymosi pavyzdžius ir, jeigu reikia, pateikite savotišką ultimatumą: Susitarėme, tačiau susitarimų nesilaikai? Kuri mūsų susitarimų vieta buvo neaiški? Noriu žinoti, dėl ko taip yra ir ką ketini daryti?

Kaltinate kitus ir aplinką

Jūsų įmonės veiklai ir jūsų vadovavimui įtaką daro daug veiksnių. Vadovai ne visada atskiria nuo jų priklausančius ir nepriklausančius dalykus. Ypač nelengva suprasti, kaip jūs asmeniškai veikiate aplinką – kokias nuostatas ir kokį elgesį rodote. Jeigu pastebėsite tam tikras minčių ir elgesio tendencijas, jos taip pat gali byloti apie prastėjančią jūsų veiklą, nes mintimis ir elgesiu reaguojate į aplinką.

Vienas ryškiausių dalykų, rodančių apie nesėkmes, yra susierzinimas dėl komandos. Gali būti, kad neadekvačiai reaguojate į kokius nors ženklus, pavyzdžiui, pykstate ant jaunesnių kolegų, kad jie neatitinka jūsų lūkesčių. Gal pritrūkstate kantrybės dirbdami su vyresniais komandos nariais, kad jie ne tokie lankstūs. Žodžiu, jeigu jaučiate, kad sunku priimti kitų nuomonę, išklausyti, o jie nepildo jūsų reikalavimų, metas sunerimti. Ilgainiui jūsų nusistatymas paveiks santykius su darbuotojais – pajus, kad jų nemėgstate. Vienas nemaloniausių jausmų – nepatikti vadovui. Skirkite daugiau pastangų savo reakcijų analizei, nedarykite prielaidų apie kolegų elgesį – geriau pasikalbėkite apie savo ir jų lūkesčius. Gali būti, tik pavargote ar nesusikalbėjote.

Ištrauka iš netrukus pasirodysiančios knygos „Vadovas per 24 h“ (Tomas Misiukonis, Almanta Jakštaitė-Vinkuvienė @ Vaga)

One comment on “Vadovai, iš ko suprasti, kad jums nesiseka?

  1. Vaida Vaitiekūnienė on said:

    Aišiai, konkrečiai pateikiami galimi įvairių situacijų sprendimo būdai vadovui. Puiku, manau, jog ir visas knygos turinys bus įdomus ir svarus vadovui, kaip ,,įrankis“ tikrai nelengvame laikotarpyje.

    VA:F [1.9.10_1130]
    Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.