- Koučingo blogas - http://coachingblog.lt -

Smegenų plovimas ar ėjimas per žarijas nėra koučingas!

Paskelbė Tomas Misiukonis - Balandis 16, 2013 @ 1:40 pm In Autorių straipsniai | 3 Comments

Kartą vienoje bendrovėje skaičiau pranešimą apie emocinį intelektą. Prieš man lipant į auditorijos sceną, konferencijos vedantysis tarė: Kviečiame tokį ir tokį, kuris padarys koučingą apie emocinį intelektą pardavimuose!

Pamenu, kad stodamasis iš savo vietos vos nesuklupau. Ne dėl MBT batų, kuriuos tada dėvėjau, bet dėl to maždaug 150 žmonių auditorijai ištarto padarys koučingą. Nagi! čia gi tik pranešimas, o ne joks koučingas,- tada pamaniau. Tiesa, tą ir pasakiau susirinkusiems. Kadangi ne to susirinkome, į tai daugiau ir nesigilinome.

Koučingo plėtrai trukdo tai, kad koučingu vadinama viskas ir niekas kartu. Smegenų plovimo seminarai – koučingas. Motyvaciniai pranešimai – koučingas. Vaikščiojimas per žarijas – koučingas. Bet koks vadovo pokalbis su darbuotoju – koučingas. Ypač tas, kur vadovas paauklėja ar lengvu rankos judesiu nurodo. Paskatinimas ar diskusija – koučingas.  Du laiko, trečias koučina – taip pat koučingas. Kaip pasakė vienas mano bičiulis: dabar visi koučeriai ir visi vieni kitus tik koučina. Yra netgi toks tinklaraštis, kuriame gausu pakoučinimų [1], tiesa, tokių humoristinių, vertų dėmesio.

Nereikia piktintis, – pasakiau sau. Aš irgi negalėčiau išvardinti visų Šiaurės Amerikos valstijų bei nurodyti, kur tiksliai geografine prasme kiekviena jų yra. Negalėčiau išvardinti Afrikos valstybių nuo A iki Z, nors ir žinau, kad PAR – „pačioje apačioje“, Kenija Ir Tanzanija tai tos, kur „centre ir rytuose, su žvėrimis“. Dar šiaurėje yra kelios, į kurias atostogauti skrendame. Na ir kvailys, –  pamanytų geografija besidomintys. Nieko neišmano. Tad ir aš atleidau tam vaikinui koučingu paprastą pranešimą pavadinusiam. Gi dėl paprasto neišmanymo, painiavos, o ne iš piktos valios jis taip pasakė.

Suprantama, kad koučingas yra vienas Naujojo Amžiaus judėjimo produktų. Tai – veikla, nukreipta į žmogaus tobulėjimą. Ir koučingu dažnu atveju vadinama viskas, kas yra apie pozityvumą, pokyčius ir žmones.

Kita vertus, tų tobulėjimo veiklų yra tiek daug, kad ne kiekvienas gali jas atskirti. Tad nesigilindami, žmonės sako, – koučingas! Ir svarbiausia, kad tos visos veiklos yra efektyvios, geros ir naudingos, jei tinkamam žmogui tinkamu metu taikomos.

Masažai su dūmais, meditacija, koučingas, joga, šokiai, NLP  ir dar balažin kas, įmantriais pavadinimais pavadinti, guli vienoje krūvoje. Ir net specialistai jų vienas nuo kito atskirti negali, tik ginčijasi, diskutuoja ir grynina. Daugelis jų taiko viską vienu ypu ne tik dėl to, kad tai žmonėms padeda, bet ir dėl to, kad taip labiau apsimoka.

Ir nepakovosiu prieš vėjo malūnus, painiava yra ir jos liks šiek tiek. Tad galiu tik šį straipsnelį parašyti.

Noriu ramiai taip pasakyti. Ir jei įdėmiai skaitytojas perskaitys, tai gal ir kitiems praneš, kad koučingas yra pokalbis, kurio metu vienas žmogus (koučingo specialistas, jei jis tikrai yra specialistas) užduoda klausimus, o kitas žmogus (klientas) į juos atsakydamas prieš tai dar ir pamąsto.

Kitaip tariant, abu jie yra mąstymo partneriai, kur vienas (klientas) iškelia asmeninę problemą, klausimą, ar norimą pokytį, o kitas (koučingo specialistas) jam padeda tai apmąstyti ir imtis atsakomybės veikti.

Dar paprasčiau kalbant, koučingas yra mąstymą skatinantis pokalbis tarp dviejų žmonių, kur vienas nori, kad jo mąstymas būtų paskatintas, o kitas žino kaip tą padaryti.

Nežinau ar matėte, bet bandžiau pabrėžti žodžius NORI ir ŽINO.

Tad koučingas nėra nuomonės piršimas, brukimas, jos primetimas. Koučingas nėra švelnus būdas nurodymams duoti. Koučingas – tai ne išprotėję motyvaciniai parėkavimai, maždaug: parduok daugiau ir labiau! Koučingas nėra pasisėdėjimas prie laužo. Koučingas nėra galvos plovimas svetimomis mintimis. Koučingas nėra seminaras, mokymas, konsultacija, pranešimas ar dar kažkas. Koučingas nėra šokiai, joga ar treniruotė sporto salėje.

Koučingas – tai suplanuota, struktūruota diskusija tarp dviejų žmonių. Taip pat tai gali būti diskusija tarp koučingo specialisto ir komandos, kuri nori spręsti klausimą ar problemą. Koučingo pokalbius gali vesti ne tik koučingo specialistai. Tą daryti gali vadovai, pramokę koučingo. Tik vadovai dažnai pamiršta, kad koučngas – tai ne įtakos darymo priemonė, o tobulėjimą skatinantis įrankis.

Nežinau, ar man pavyko paaiškinti. Tiesiog patariu – mažiau klausykite visokių guru. Dažniau galvokite patys. Ir nereikės jums jokio koučingo.

O jei pamatysite, kad galvojate vis tą patį, vis taip pat, pasikalbėkite su koučingo specialistu. Jis tiesiog užduos jums gerų klausimų ir leis saugiai pamąstyti. Pamatysite – padės.

Galite nedaryti nieko. Tai irgi padeda.

Ačiū už įkvėpimą straipsniui: Marika Vasiljeva, Arvidas Bendorius, Roberta Petrauskaitė

Susijęs straipsnis, specialiai vadovams: Koučingas vadovo darbe: kas nėra koučingas? [2]

This post is also available in: English [3]


Article printed from Koučingo blogas: http://coachingblog.lt

URL straipsnis: http://coachingblog.lt/autoriu-straipsniai/smegenu-plovimas-ar-ejimas-per-zarijas-nera-koucingas/

URLs:

[1] pakoučinimų: http://www.gelezinelape.lt/search/label/pakou%C4%8Dinimai

[2] Koučingas vadovo darbe: kas nėra koučingas?: http://coachingblog.lt/autoriu-straipsniai/koucingas-vadovo-darbe-kas-nera-koucingas/

[3] English: http://coachingblog.lt/en/

Copyright © 2011 Koučingo blogas. All rights reserved.