Kartą vienoje bendrovėje skaičiau pranešimą apie emocinį intelektą. Prieš man lipant į auditorijos sceną, konferencijos vedantysis tarė: Kviečiame tokį ir tokį, kuris padarys koučingą apie emocinį intelektą pardavimuose!

Pamenu, kad stodamasis iš savo vietos vos nesuklupau. Ne dėl MBT batų, kuriuos tada dėvėjau, bet dėl to maždaug 150 žmonių auditorijai ištarto padarys koučingą. Nagi! čia gi tik pranešimas, o ne joks koučingas,- tada pamaniau. Tiesa, tą ir pasakiau susirinkusiems. Kadangi ne to susirinkome, į tai daugiau ir nesigilinome.

Koučingo plėtrai trukdo tai, kad koučingu vadinama viskas ir niekas kartu. Smegenų plovimo seminarai – koučingas. Motyvaciniai pranešimai – koučingas. Vaikščiojimas per žarijas – koučingas. Bet koks vadovo pokalbis su darbuotoju – koučingas. Ypač tas, kur vadovas paauklėja ar lengvu rankos judesiu nurodo. Paskatinimas ar diskusija – koučingas.  Du laiko, trečias koučina – taip pat koučingas. Kaip pasakė vienas mano bičiulis: dabar visi koučeriai ir visi vieni kitus tik koučina. Yra netgi toks tinklaraštis, kuriame gausu pakoučinimų, tiesa, tokių humoristinių, vertų dėmesio.

Nereikia piktintis, – pasakiau sau. Aš irgi negalėčiau išvardinti visų Šiaurės Amerikos valstijų bei nurodyti, kur tiksliai geografine prasme kiekviena jų yra. Negalėčiau išvardinti Afrikos valstybių nuo A iki Z, nors ir žinau, kad PAR – „pačioje apačioje“, Kenija Ir Tanzanija tai tos, kur „centre ir rytuose, su žvėrimis“. Dar šiaurėje yra kelios, į kurias atostogauti skrendame. Na ir kvailys, –  pamanytų geografija besidomintys. Nieko neišmano. Tad ir aš atleidau tam vaikinui koučingu paprastą pranešimą pavadinusiam. Gi dėl paprasto neišmanymo, painiavos, o ne iš piktos valios jis taip pasakė.

Suprantama, kad koučingas yra vienas Naujojo Amžiaus judėjimo produktų. Tai – veikla, nukreipta į žmogaus tobulėjimą. Ir koučingu dažnu atveju vadinama viskas, kas yra apie pozityvumą, pokyčius ir žmones.

Kita vertus, tų tobulėjimo veiklų yra tiek daug, kad ne kiekvienas gali jas atskirti. Tad nesigilindami, žmonės sako, – koučingas! Ir svarbiausia, kad tos visos veiklos yra efektyvios, geros ir naudingos, jei tinkamam žmogui tinkamu metu taikomos.

Masažai su dūmais, meditacija, koučingas, joga, šokiai, NLP  ir dar balažin kas, įmantriais pavadinimais pavadinti, guli vienoje krūvoje. Ir net specialistai jų vienas nuo kito atskirti negali, tik ginčijasi, diskutuoja ir grynina. Daugelis jų taiko viską vienu ypu ne tik dėl to, kad tai žmonėms padeda, bet ir dėl to, kad taip labiau apsimoka.

Ir nepakovosiu prieš vėjo malūnus, painiava yra ir jos liks šiek tiek. Tad galiu tik šį straipsnelį parašyti.

Noriu ramiai taip pasakyti. Ir jei įdėmiai skaitytojas perskaitys, tai gal ir kitiems praneš, kad koučingas yra pokalbis, kurio metu vienas žmogus (koučingo specialistas, jei jis tikrai yra specialistas) užduoda klausimus, o kitas žmogus (klientas) į juos atsakydamas prieš tai dar ir pamąsto.

Kitaip tariant, abu jie yra mąstymo partneriai, kur vienas (klientas) iškelia asmeninę problemą, klausimą, ar norimą pokytį, o kitas (koučingo specialistas) jam padeda tai apmąstyti ir imtis atsakomybės veikti.

Dar paprasčiau kalbant, koučingas yra mąstymą skatinantis pokalbis tarp dviejų žmonių, kur vienas nori, kad jo mąstymas būtų paskatintas, o kitas žino kaip tą padaryti.

Nežinau ar matėte, bet bandžiau pabrėžti žodžius NORI ir ŽINO.

Tad koučingas nėra nuomonės piršimas, brukimas, jos primetimas. Koučingas nėra švelnus būdas nurodymams duoti. Koučingas – tai ne išprotėję motyvaciniai parėkavimai, maždaug: parduok daugiau ir labiau! Koučingas nėra pasisėdėjimas prie laužo. Koučingas nėra galvos plovimas svetimomis mintimis. Koučingas nėra seminaras, mokymas, konsultacija, pranešimas ar dar kažkas. Koučingas nėra šokiai, joga ar treniruotė sporto salėje.

Koučingas – tai suplanuota, struktūruota diskusija tarp dviejų žmonių. Taip pat tai gali būti diskusija tarp koučingo specialisto ir komandos, kuri nori spręsti klausimą ar problemą. Koučingo pokalbius gali vesti ne tik koučingo specialistai. Tą daryti gali vadovai, pramokę koučingo. Tik vadovai dažnai pamiršta, kad koučngas – tai ne įtakos darymo priemonė, o tobulėjimą skatinantis įrankis.

Nežinau, ar man pavyko paaiškinti. Tiesiog patariu – mažiau klausykite visokių guru. Dažniau galvokite patys. Ir nereikės jums jokio koučingo.

O jei pamatysite, kad galvojate vis tą patį, vis taip pat, pasikalbėkite su koučingo specialistu. Jis tiesiog užduos jums gerų klausimų ir leis saugiai pamąstyti. Pamatysite – padės.

Galite nedaryti nieko. Tai irgi padeda.

Ačiū už įkvėpimą straipsniui: Marika Vasiljeva, Arvidas Bendorius, Roberta Petrauskaitė

Susijęs straipsnis, specialiai vadovams: Koučingas vadovo darbe: kas nėra koučingas?

3 comments on “Smegenų plovimas ar ėjimas per žarijas nėra koučingas!

 1. Roberta Petrauskaitė on said:

  Šiais laikais yra informacijos apie viską ir žmogus tiesiog užliejamas ja. Seniau reikėjo žmogų mokyti kaupti informaciją galvoje, knygas pirkti, o dabar google.lt ir problem solved. Klausimas, ką įvesti į google, kad nepraleistum pusė dienos scrolinant bereikalingą informaciją. Man su tuo asocijuojasi koučingas. Žmogus gali pats daug ką analizuotis, bet žinant žmogaus mąstymo procesą manau tai galima padaryti greičiau.
  Ar klystu? :)
  Patiko man taikli ironija straipsnyje. :)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
 2. Artiomas on said:

  Kaip bebūtų, man atrodo kad ši blogo tema suras atgarsį labiausiai pačių specialistų, beje jau praktikuojančių, ausyse ar širdyse. Nes daugiausia būtent jie (mes, aš) susiduria su neteisinga interpretacija jų (mūsų, savo) pačių atžvilgių.

  Praktikuodamas koučingą pastebėjau, kad dauguma dalyvių/pašnekovų atsineša tokį žinojimą ir koučingo supratimą, kuris atspindi jų tuometinius poreikius. Įdomu, kad ir po mokymų ar sesijų vyksta tas pats, tik keičiasi poreikiai.
  Ką noriu pasakyti? Kuo toliau, tuo labiau linkstu į tai, kad įtikinėjimas ir „teisingos“ koučingo interpretacijos sklaida darosi vis mažiau efektyvūs. Kuo labiau stengiuosi parodyti/įrodyti, kad koučingas yra ne tai, ką JIS/JI įprato manyti, tuo didesnis pasipriešinimas įsisavinimui kyla. Supratau, kad tie, kas mano, kad koučingas = manipuliacija ar šou, ar įtaiga, ir dar velniai žino kas – tiesiog nori taip manyti, todėl jie nesivargina ieškoti šaltinių ir sužinoti priešingai. Kaip minėjau, tai atspindi jų poreikį.
  Žodį „teisinga“ koučingo interpretacija parašiau kabutėse, nes vargu ar šis žodis skamba unisonu su koučingo filosofija. „Teisingas“ koučingo supratimas, mano manymu, susiformuoja dalyviui/pašnekovui tiesiogiai dalyvaujant koučingo procese ir išsinešant savo/savitą supratimą. Svarbu mes, specialistai, žinokime, ar tai, ką darome, yra koučingas ir sąmoningai įvardinkime savo kompetencijas naudojant koučingą kartu su kitais terapijos, pagalbos, sąmoningumo skatinimo būdais. Klientai/interesantai/pašnekovai pajus, pasiims ir išsineš tai, kas jiems tame procese svarbiausia. Galbūt procesui pasibaigus klientas/pašnekovas/interesantas neš koučingo vėliavą ir skanduos visus „už“ už šį galingą įrankį bendravime. Tačiau man svarbiau, kad JIS/JI išeitų save suradęs kitame lygmenyje, supratęs, kas JAM/JAI padėjo ir kaip tai gali panaudoti savo tolimesniame gyvenime.
  O koučingui kaip prekiniam ženklui leiskime rutuliotis natūraliai, – savaiminiu būdu tampant garsiu be didelio garso.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 3. Tomas Misiukonis on said:

  Artiomai, kaip pirštu į akį, ačiū.

  VN:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.