(Koučingas) tai toks protingas iš tuščio i kiaurą pilstymas. Profesionalūs balamutai:)

Komentaras iš Facebook

Kažkada pasakiau sau, kad skeptikams apie koučingą nieko neįrodinėsiu. Jei jie norės klausti, tegu klausia, bet dažniausiai neklausia. Mano tikslas – karavanu rūpintis, o ne pavymui lojančiais. Bet, kaip bebūtų.

Pernai suvokiau vieną dalyką – dalykus vertinti man pasidarė velniškai sunku.Tai, apie ką turėjau skeptišką nuomonę, tapo priimtina. Tai, apie ką atsiliepdavau pozityviai, nebeatrodo taip patrauklu. Vėliau supratau, kad mano suvokimas ir vertinimas priklausė nuo to, kiek aš tuos dalykus norėjau pažinti ir gilintis į juos. Remdamasis šia subjektyvia patirtimi ir šiokiu tokiu mokslu, darau prielaidą, kad skepsis ar perdėtas pozityvumas kyla dėl nežinojimo ir nenorėjimo gilintis.

Mes labai greitai susiformuojame nuomonę. Atrodytų, kad nereikia nei faktų, nei pagrindimo. Ir aš suprantu. Pavyzdžiui, jei skeptikas turėjo kokią nors patirtį su šarlatanu, kuris dar ir kAučeriu prisistatė… tada net ir papildomos žinios nepadės. Štai tokie komentarai kaba prie vieno koučingo specialisto pristatymo Youtube:

Tai štai kas yra kaučeris. Pritaikęs visą savo fantaziją, atmetęs visą šlamštą, atrinkęs vien tik produktyvumą ir sveiką pozityvumą, konstatuoju. Kaučingas mėšlas.

(Koučingas – tai) Psichologinis reketas…kaip ivairios sektos, psichiatrai ir visi kiti „laime nesantys“

Komentarai iš Facebook

Aiškindami kitų žmonių elgesį  mes linkę daryti  taip vadinamą fundamentalią atribucijos klaidą. Jei kalbėti paprasčiau, įvairias situacijas mes linkę aiškinti kitų žmonių ribotumu ar įvykiais, kurių negalima kontroliuoti. Kitaip tariant, jei lietui lyjant mus aptaško pro šalį lekiantis automobilis, vietoje to, kad priimtume situaciją tokią, kokia ji yra, mes piktinamės ja (Lyja! Šlapia!) ir dar apšaukiame žioplą vairuotoją (Svoločius!). Nei jis svoločius, nei ką, kai gerai pagalvoji.

Iš visko supratau, kad (koučingo specialistai) – kažkokie sėkmės būrėjai, bet čia nepykt prašom, nesu susidūrusi.. kas per dalykas koučeris? kažkas panašaus į psichoterapeutą ar kaip… ateina kiekvienas norintis, ar turi kažkokiai firmai priklausyti?

Komentaras iš Facebook

Nors šis komentaras yra paimtas iš diskusijos, tačiau toje diskusijoje nebuvo jokių faktų, iš kurių galima būtų apibendrinti, kad koučingo specialistai – sėkmės būrėjai (net ir nežinau kas jie tokie). Ir dar komentaro autorius rašo: bet nepykit, nes nesu susidūrusi… Panašu į: aš nieko nesakau, bet…

Koučingas – labai jauna veiklos rūšis. Tokiam koučingui, kuris yra dabar – ne daugiau kaip 30 metų. Patys koučingo specialistai vis dar grynina koučingo sąvoką, nes jų praktika nuolat tobulėja. Tik viena bėda – būdami skirtingos kompetencijos brandos, kiekvienas šaukia nuo savos bažnyčios stogo. Tad muzika įvairi gaunasi. Galvoju, kol kas neverta tikėtis, kad žmonės greitai susiformuos vieningą ir aiškią nuomonę. Dar galvoju, kad daryti čia nelabai ką yra, nes tai – natūralūs procesai ir jie turi tęstis.

Šiandien niekas nekvestionuoja, kas yra inžinierius, chirurgas ar psichiatras, tad viliuosi, kad bus metas, kai niekam nekils klausimų, kas yra koučingo specialistas. Tik nesmagu, kad skeptikai savo nuomonę susiformuoja greičiu nei spėji jiems ką nors paaiškinti. Bet gera naujiena yra ta, kad žmonės klausia. Teiraujasi ir domisi. Ir man smagu atsakyti.

Firmai priklausyti nebūtina. Kas tai yra koučingas, yra parašyta čia ir čia (tai – greičiau koučingo koncepcija nei apibrėžimas). Kuo koučingas skiriasi nuo psichoterapijos galima pasiskaityti čia. Neturiu jokios informacijos apie koučingo sąsajas su sėkmės būrėjais. Apgailestauju, mano žinios šioje srityje, taip sakant, ribotos. Bet galbūt padės penki labiausiai įsišakniję mitai apie koučingą.

Kai Lietuvoje atsirado tos komentare minėtos sėkmės  būrėjų tendencijos, dauguma veikėjų nebuvo pakankamai profesionalūs, kad galėtų atskirti dalykus vieną nuo kito. Be to, koučingas yra naujas ir madingas dalykas. Ir dėl rinkodarinių sumetimų koučingu kartais vadinama viskas, kas leidžia litą uždirbti.

O jų (koučingo specialistų)  būna ir kitokių?

Komentaras iš Facebook

Būna. Tik esminis klausimas – kokio jums reikia ir koks jums tinka? Lenkiu prie to, kad jei norite spręsti, efektyvus koučingas ar ne, pasikalbėkite bent su dviem skirtingą patirtį turinčiais koučingo specialistais. Ne taip svarbu, ką koučingo specialistas daro. Kur kas svarbiau jūsų abiejų chemija. Būtent ji įgalina koučingo klientą tobulėti ir keistis. Kaip pasirinkti tinkamą koučingo specialistą, rašiau čia. Galbūt norėsite užduoti jam šiuos klausimus.

Mano supratimu, tai tokia paviršutinė psichoterapijos forma. Tave ne kantriai terapiuoja, o pripompuoja veikimo schemų, ir eini pirmyn iki kitos krizės. Atsiprašau už skepsį.

Komentaras iš Facebook

Vis dar galvojama, kad koučingo specialistas yra ekspertas. Na, tas, kuris žino, ką reikia pompuoti.  Kad jis kažkur kažką nukreipia, motyvuoja, paburia, užkalba. Ir dar švęstu vandeniu pavilgyja. Gajus manymas, kad koučingo specialistas daro kažkokią įtaką, kurioms mums nereikia, nes mes ir patys galim. Toks manymas suponuoja gynybinę reakciją. O kai žmogus ginasi, jis darosi piktas.

Tad niekas nieko nepompuoja.  Nebent kalbatės su šarlatanu, kuris nei klausosi, nei girdi jūsų. Jei norite keistis, dirbate patys, koučingo specialistas tik padeda tai daryti. Jo darbas – padėti atidaryti duris, bet klientas pro jas įeina pats. Koučingo pokalbis vyksta bendradarbiavimo ir abipusio pasitikėjimo pagrindu.

Vienas blogeris iš UK parašė šmaikštų straipsnelį, kur koučingo specialistus vadina apmokamais draugais (paid friend). Nors koučingo specialistai yra apmokami (kai kurie net labai brangiai), jie niekada nesistengs būti draugais su klientu. Anaiptol, kitaip nei draugai, jie savo klausimais atspardys užpakalį. Tuo tarpu, draugo užduotis bėdai ištikus – nestruktūruotai paverkti ir padejuoti kartu. Apie tai – čia.  Žinau, kad paverkti ant draugo peties kartais reikia. Dėl neišmanymo D. Clark koučingo specialistus vadina tais, kas neva pasako, kaip klientas turi gyventi. Geras koučingo specialistas niekada to nedarys. Nes klientai patys žino kaip. Tik dar to nežino.

p.s. Jei šiame straipsnyje radote  nors vieną aiškinimą kaip gyventi, pasakykite, aš mokausi kasdien.

p.p.s. Koučingo specialistai – ne koučeRiai. R raidės žodžiuose coaching ir coach nėra.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.