Proto šturmas (angl. brainstorming) visada buvo laikomas veiksmingu būdu generuoti idėjas. Proto šturmą naudoja vadovai, konsultantai bei koučingo specialistai, kai nori paskatinti grupes atrasti sprendimus problemoms spręsti. Yra manoma, kad proto šturmas – lanksti, įtraukianti ir kūrybiška užduotis.

Paradoksas, tačiau visa eilė tyrimų atskleidė, kad dėl tam tikrų priežasčių proto šturmas gali būti neveiksminga technika.

Socialinis tingumas

Pastebėta, kad žmonės dirbdami grupėse, taip pat ir proto šturmo metu, tiesiog… tinginiauja. Dar 1890 m. garsaus eksperimento metu profesorius Max Ringelmann įrodė, kad kuo didesnė grupė, tuo labiau pasireškia socialinio tingumo fenomenas. Tyrėjai davė grupės nariams tempti virvę. Virvės tempimo jėgos matavimai parodė, kad kai žmonės traukė virvę po vieną, jie tai darė su žymiai didesne jėga nei grupėje. Kai grupės narių skaičius perkopdavo 8 žmones, atskiro grupės nario demonstruojama tempimo jėga sumažėdavo bene dvigubai.

Šis eksperimentas buvo kartojamas, pavyzdžiui, praėjus visam šimtmečiui, 1979 m. profesorius Bibb Letane matavo plojimų ir šūksnių garsumą skirtingo dydžio grupėse. Jo eksperimentas ir vėl patvirtino socialinio tingumo fenomeną – kai grupės narių skaičius perkopdavo 6 žmones, šuksnių ir plojimų garsas sumažėdavo trečdaliu lyginant su tuo, kai žmones plojo ir šūkaliojo po vieną.

Tyrėjai vieningai sutarė, kad socialinį tingumą skatina šie veiksniai:

Žmonės tikisi, kad kiti grupės nariai tingės, todėl  jie patys jaučiasi tingūs.

Kai grupės narių skaičius didėja, auga anonimiškumo lygmuo, o tai skatina mažesnį įsitraukimą.

Grupė nėra nusistačiusi darbo būdų standartų – kartais grupei nėra aišku kaip ji turi dirbti ir ką ji turi pasiekti.

Baimė būti vertinamu

Nors proto šturmo užduotis leidžia saugiai išsakyti visas, net iš pažiūros kvailas idėjas, žmones vistiek baiminasi būti vertinami. Todėl prieš paskelbdami savo idėją, jie ją apsvarsto ir kartais atmeta, nes nori išvengti rizikos apsikvailinti ar patirti kitokių nepatogumų.

Produktyvumo apribojimai

Kol vieni grupės nariai kalba, kiti laukia savo eilės. Kol tai vyksta, tylintieji svarsto savo pačių idėjas, lygina jas su išsakytomis ir neretai atmeta ar nutyli savąsias mintis.

Ką daryti?

Dviejų dešimtmečių senumo tyrimas  parodė, kad socialinio tingumo bei produktyvumo apribojimo faktoriai buvo minimizuoti, kai žmonės proto šturmo užduotį atliko… elektroniniu būdu. Užduoties metu savo idėjas jie turėjo įvesti į kompiuterį  ir tuo pačiu metu savo kompiuteriuose matė atsirandančias kitų žmonių idėjas. Vertinant elektroniniu būdu pateiktas idėjas ir gyvo proto šturmo metu gautas mintis, paaiškėjo, kad pirmuoju atveju idėjos buvo kur kas geresnės ir veiksmingesnės.

Kiti tyrimai parodė, kad proto šturmas taip pat turėtų būti tobulinamas šiais aspektais:

Žmonės turėtų paruošti savo idėjų sąrašą pries ateidami į proto šturmo sesiją.

Idėjų kiekis turi būti prižiūrimas, kitaip tariant, žmonės turintys mažiau idėjų turėtų būti skatinami išsakyti jų daugiau.

Išsakomoms idėjoms turėtų būti nustatyti tam tikrai standartai.

Galima kelti klausimą, jei proto šturmas nėra toks efektyvus, kodėl gi nepaprašius žmonių savo idėjas surašyti individualiai ir atsiųsti jas grupės moderatoriui elektroniniu paštu? Deja,  tokia praktika atimtų iš grupės didelį privalumą – įsitraukimo į procesą jausmą. Pastebėta, kad žmonės, kurie dalyvauja grupės kūrybiniame procese, jaučia žymiai didesnę motyvaciją prisidėti prie grupėje priimamų sprendimų ir siekti konsensuso. Be to, grupė yra žymiai geresnė terpė jau išsakytoms idėjoms vertinti.

Remiantis išdėstytu, galima daryti išvadą, kad nors ir žmonės gali sudaryti idėjų sąrašus individualiai, tačiau sprendimus dėl jų jie turėtų priimti grupėse. Kaip teigia Jeremy Dean, grupė nėra ta vieta, kur idėjos gimsta, ji yra vieta, kur idėjos nuskęsta arba išplaukia.

4 comments on “Proto šturmas: veiksminga idėjų generavimo technika ar laiko švaistymas?

 1. Kęstutis on said:

  įdomios mintys! čia maždaug nuo grupės prie minios, kur belieka bendra tik instinktai…
  Iš tiesų verta pagalvoti apie komandą iš skirtingų asmenybių, kad norėtųsi kolegos klausytis ir vadovui (fasilitatoriui) rodyti dėmesį kiekvienam

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Justina on said:

  Ačiū, buvo įdomu paskaityti. Kartais manau naudojamas madingas pavadinimas paprastam idėjų generavimui pavadinti. Tiesiog visi susėda, mėto idėjas ir tą vadina brainstormu, nors iki jo toli toli…

  Kalbant apie idėjas, jų kritiką, bendro rezultato paiešką, šiaip grupės darbą rekomenduoju pažiūrėti seną, bet mano manymu žiaaauriai gerą filmą 1957 metų berods. 12 Angry men

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 3. Tomas Misiukonis on said:

  Ar tik šio filmo pagrindu nebuvo pastatytas rusiškas, daug liaupsių sulaukęs stiprus psichologinis filmas „12″?

  VN:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 4. Justina on said:

  Nežinau :) reikės pažiūrėti.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.