Gali skambėti keistai, bet ar kada nors bandėte daug kartų kartoti kokį nors žodį? Garsiai ir greitai? Tyrėjai sako, kad intensyviai kartojant kokį nors žodį, jis praranda suvokiamą reikšmę.

Paprastai tą daro vaikai – pasigauna kokį nors žodį ir, bandydami su juo susipažinti, nuolat jį kartoja. Nežinau ar pamenate vaikystę, bet pasak psichologų, kartodami kokį nors svarbų žodį mes tarsi atsiskiriame nuo jo reikšmės. Žodžio skambesys kinta, keičiasi jo spalvos. Žodis galiausiai praranda savo prasmę.

Pabandykite patys: bent 10 sekundžių garsiai kartokite savo vardą ir stebėkite kaip keičiasi jo reikšmė.

Psichologai jau seniai pastebėjo šį keistą reiškinį ir aiškinosi, ar įmanoma pritaikyti jį kovoje su psichologiniais sutrikimais, pavyzdžiui, gydant depresiją, kai žmones kankina sunkios mintys apie save.

Toks efektas buvo pavadintas kognityvine defuzija (angl. cognitive defusion). Pagrindimas toks – jeigu surikiuotume ir apibendrintume visas blogas minis vienu žodžiu ir pastarąjį kartotume, tai žodžio reikšmė ir neigiamas jo poveikis mūsų savijautai silptų.

Kai kas naudoja šią techniką tarpe kitų, skirtų depresijai ar kitiems sutrikimams gydyti. Populiariai toks užsiėmimas vadinamas MILK MILK MILK technika. Depresijos atvejais klientai skatinami apgalvoti sunkias mintis, pavyzdžiui, tokias kaip jų išsakomos aš nieko vertas ar aš nevykėlis. Tada jie pasirenka vieną šias mintis apibendrinantį žodį, pavyzdžiui, liūdnas, ir kurį laiką jį garsiai kartoja.

Skaitytojas gali pagalvoti, kad nusišneku, tačiau yra tyrimai, kurie įrodo šio metodo efektyvumą. Matsuda ir kiti tyrėjai (2010) atrinko 147 dalyvius, kurie turėjo įvairių psichologinių sutrikimų. Savanoriai buvo padalinti į penkias grupes. Pirmojoje grupėje kiekvienas iš jų išgrynino esminę mintį apie save ir pavertė ją vienu žodžiu, pavyzdžiui, kvailys, storas, piktas ir pan. Prieš pradedant eksperimentą dalyviai buvo paprašyti įvertinti, kiek stipriai šis žodis veikia jų savijautą. Tada jie turėjo kartoti pasirinktą žodį 30 sekundžių. Kitoms grupėms tyrėjai pasiūlė kitokias pagalbos technikas.

Palyginus visų grupių rezultatus, paaiškėjo, kad geriausiai suveikė būtent  MILK MILK MILK technika, kuri buvo pasiūlyta pirmąjai grupei. Jiems geriausiai pavyko sumažinti neigiamą sunkių minčių poveikį. Teigiamą poveikis pasireiškė jau po kelių pasirinkto žodžio kartojimo sekundžių. Net tie, kas sirgo sunkia depresijos forma,  įvardijo užsiėmimą kaip naudingą.

Taigi, norėdami taikyti šią techniką galite:

a)      Apgalvoti mintis, kurios jums neduoda ramybės

b)      Apibendrinti jas vienu sakiniu

c)       Išskirti vieną šias mintis atspindinį žodį

d)      Įvertinti, kiek stipriai šis žodis įtakoja jūsų savijautą

e)      Kartoti žodį garsiai kuo dažniau mažiausiai pusę minutės.

f)       Įvertinti iš naujo, kiek stipriai šis žodis įtakoja savijautą.

Nors kai kurios naujos studijos (Deacon, 2011) įrodo ir ilgalaikį kognityvinės defuzijos poveikį, ši technika nėra panacėja ir jos poveikis ilgainiui silpsta. Tad jei nesmagios mintys užsitęsia, psichologai pataria bandyti keisti nesmagių minčių turinį ar savo santykį su jomis.

Norite tikėkite, norite ne, bet pusę minutės pakartojus kelias „mantras“, o tai buvo mano paties nesmagias mintis atspindintis žodis, aš pasijutau geriau. Tarsi atsiskyriau, atitrūkau nuo visko, ką tas žodis reiškė.

Lyg įkvėpiau gaivaus oro. Nieko ypatingo, bet gaivaus oro gurkšnis – visada naudingas. Jaučiuosi žvaliau.

Nepamirškite laimėti knygos KOUČINGO TECHNIKOS!

4 comments on “Pienas, pienas, pienas, pienas: ar pienas vis dar yra pienas?

 1. Justina on said:

  Geras atradimais, Tomai! Reiks isbandyti..

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Aistė on said:

  Kaip įdomu! Nemaniau, kad yra atskiras žodžių kartojimo mokslas… Ačiū! Beje, yra tokia Evdokija Marčenko, rusijoje žinoma kaip poetė, astrologijos mokslų daktarė, kurios tekstai – eilėraščiai – skamba kaip tam tikri ritmai. Jos vardu yra įkurta ritmologijos mokykla, apie kurią atgarsiai – įvairųs. O ritmologijos principas – kartojant tekstus pagal tam tikras taisykles ir seką galima pajusti tam tikrą „transą“, prisišaukti tam tikrus įvykius ir pan. Panašiai, kaip pirmykštės indėnų tautos žodžiais „burdavo“ juos kartodami kaip mantrą, „svaigindavosi“ žodžiais… Taip… Žodis – galingas dalykas – juo gali užmušti, ir prikelti kitą…

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.