Įvairiuose susibūrimuose apie koučingą žmonės teiraujasi: Mane domina koučingas, patark, nuo ko pradėti…?

Žinodamas, kad negaliu kitiems primesti konkretaus tobulėjimo kelio, visada pasiklausiu, – O ką norėtumėte daryti su koučingu ateityje? Turiu galvoje, ar ruošiatės tapti profesionalu, ar jums reikia koučingo jūsų darbe, ar tai bus jūsų hobis? Kiek energijos, pastangų ir lėšų tokiu atveju esate pasiruošę investuoti į save?

Kai sakau koučingo profesionalas, turiu galvoje žmogų, kuris iš koučingo ketina duoną valgyti ir dar sviesto ant jos užsitepti. Kai kalbu apie žmogų taikantį koučingą savo darbe, dažniausiai mąstau apie vadovą ar kitą specialistą, kuris nori naudoti koučingą į savo veiklą. Kai sakau koučingas, kaip hobis, turiu galvoje žmogaus siekį susipažinti su koučingu iš arčiau, be jokių konkretesnių koučingo taikymo intencijų.

Čia aptarsiu tris paminėtus kelius, kuriais dažniausiai nori pradėti eiti apie koučingą smalsaujantys. Siekdamas skaitytojui palikti veikimo laisvę,  nenurodysiu konkrečių asmenų ar mokyklų, kurios teikia koučingo paslaugas ar rengia koučingo specialistus.

Šis straipsnis yra mano subjektyvus, asmeninės patirties padiktuotas požiūris. Tad jei skaitytojas turi ką papildyti, mielai kviečiu tai padaryti.

Koučingo profesionalo kelias

Tie, kas siekia tapti profesionaliais koučingo specialistais, tegu nusiteikia mokytis koučingo bei susijusių disciplinų bent trejus metus. Aš atlygį iš kliento išdrįsau priimti tik po ketverių metų studijų ir intensyvios praktikos. Žiūriu paprastai – jei koučingas yra tokia pati profesija, kaip ir visos kitos, tai išsilavinimui įgyti šioje profesijoje kelių mokymo dienų tikrai nepakaks.

Lietuviškos koučingo mokyklos yra gera pradžia, tačiau tegu nesupyksta kolegos vis tik manau, kad būsimiems koučingo profesionalams tai pat verta apsvarstyti galimybę mokytis ir užsienyje, kur koučingas skaičiuoja ne pirmą dešimtį patirties metų.

Svarbus aspektas yra tas, kad solidžios koučingo mokyklos rengia ne tik koučingo praktikas, tačiau suteikia ir būtinas teorines žinias, ko pasigendu lietuviškose koučingo mokyklose. Puiku, jeigu mokymų dalyviai turi išsilavinimą psichologijos ar susijusių disciplinų srityse. Aš labai stokojau tokių žinių ir būtent tai buvo mano asmeninio pasirinkimo studijuoti užsienyje akstinas.

Tikiu, kad norint kultivuoti profesiją, reikalinga solidi teorinių žinių bazė  bei galimybė jas pritaikyti praktikoje. Koučingą dėstantys užsienio praktikai turi psichologinį išsilavinimą, didelė jų dalis turi pasiekimų akademinėse srityse. Tuo tarpu Lietuvoje  reta tų profesionalių psichologų, kurie dėstytų koučingą.

Šiek tiek nusižengsiu savo paties taisyklei neprimesti nuomonės, bet kalbant apie Europą, pats labiausiai pasikliaučiau Didžiosios Britanijos ar Nyderlandų koučingo mokyklomis. Jos vienos pirmųjų Europoje pradėjo koučingo mokymus, o kai kurie šių šalių universitetai turi net ir akademines koučingo programas.

Vos tik pradėsite mokslus, iš karto užsiimkite koučingo praktika. Pasikvieskite jums pažįstamus (ne pačius artimiausius) žmones pabūti jūsų mokiniais. Taip įgysite vertingo patyrimo ir suprasite, ką reiškia vesti tikrą koučingo pokalbį ne mokymų klasėje. Užsitikrinkite galimybę konsultuotis su labiau patyrusiais koučingo specialistais.

Praėję specializuotus mokymus, patyriminiai jie ar akademiniai, ir surinkę ne mažiau kaip 100 koučingo praktikos (apmokamos!) valandų, galėsite pretenduoti į kurios nors koučingo specialistus vienijančios organizacijos įvertinimą. Didžiausia koučingo asociacija – International Coach Federation suteikia tokius įvertinimus atsižvelgdama į turimą išsilavinimą, koučingo praktikos valandų skaičių ir egzamino rezultatus.

Užsienio mokyklas rekomenduoju ne tik dėl lektorių patirties, mokymų programų turtingumo ir tęstinumo (daugelis jų trunka ilgus mėnesius), bet ir dėl literatūros pasiekiamumo. Nors koučingo išmokti vien tik iš knygų neįmanoma, papildomos literatūros skaitymas yra solidi parama praktikai.

Koučingą taikantis vadovas

Jei nesiekiate uždirbti iš koučingo, ir tai bus tik nedidelė dalis jūsų veiklos, nebūtina investuoti į mokslus užsienyje. Labai gerus koučingo pagrindus galima įgyti ir Lietuvoje veikiančiose koučingo mokyklose. Skirtumas tik tas, kad dauguma vietinių koučingo mokyklų siūlo kiek trumpesnius mokymus, o juos vedantys žmonės neturi tokios solidžios patirties kaip dvejus ar trejus dešimtmečius koučinge skaičiuojantys užsienio praktikai.

Iš kitos pusės, Lietuvoje vykstantys mokymai gali pasiūlyti ir daugiau įvairovės neišleidžiant reikšmingų sumų. Pasimokę vienose koučingo mokyklose, mokslus galite pratęsti kitose. Lietuvoje taip pat vyksta daug koučingo renginių, klubų, o tai taip pat yra puiki galimybė lavinti savo įgūdžius. Tiesa, verta paminėti, kad kai kurios europietiškos koučingo mokyklos jau žengia į Lietuvą.

Koučingą taikantiems vadovams nėra būtina ypač giliai pažinti teorinius koučingo pagrindus, jiems patariu susikoncentruoti į praktinius koučingo taikymo aspektus. Išlavinti įgūdžius vadovai gali ir per 24 ar kiek daugiau valandų trunkančius koučingo mokymus. Kaip pasirinkti tokius mokymus galite skaityti čia.

Renkantis šį kelią taip pat verta pasidomėti specializuota koučingo literatūra. Yra daugybė gerų knygų, kurios skirtos būtent vadovams, nes koučingo taikymas vadovo darbe turi tam tikrų specifinių aspektų.

Nesikartosiu, kad prieš pasirinkdami kur (ir pas ką!) mokysitės, turite atidžiai įvertinti mokymų turinį ir praktinį lektorių patyrimą. Beje, vienas įdomus klausimas, į ką labiau kreipiate dėmesį pasirinkdami mokymus – ar į lektoriaus charizmą, jo autoritetą ir paslaptingumą, ar į mokymų programą ir mokymosi procesą?

Koučingas kaip hobis

Pažįstu nemažai koučingo specialistų, kuriems koučingas kadaise buvo tik hobis ir niekaip nesisiejo su jų veikla. Tačiau šiandien tie žmonės patys asmeniškai veda mokymus bei individualias koučingo sesijas.

Kol nesate tvirtai apsisprendę, ką ketinate daryti su koučingu, verta koučingą pamatyti iš šono ir tik tada padaryti savo išvadas. Galbūt apsilankę trumpuose seminaruose ir neįgysite visų reikalingų koučingo įgūdžių, tačiau tai leis pajausti ir suplanuoti, kaip panaudosite koučingą ateityje. Gera pradžia būtų užsukti į kurį nors daug investicijų nereikalaujantį koučingo renginį. Juos rengia ne tik atskiros koučingo mokyklos, bet ir koučingo specialistų bendruomenė – ICF Lietuva.

Taip pat  galite susitarti su patyrusiu koučingo specialistu, kad jis pakviestų jus į savo koučingo sesiją, kur pabūtumėte stebėtoju. Pažiūrėję iš šalies, kaip jis dirba, tikiu, pamatysite kuo koučingas gali būti naudingas. Galbūt net sumanysite šio amato mokytis ir patys.

Vargu ar verta pradėti nuo literatūros, nes kol nepamatėte gyvų koučingo sesijų, tokią literatūrą gali būti keblu atsirinkti.

Verta atskirai paminėti ir tuos žmones, kurie apie koučingą rašo mokslinius darbus, pavyzdžiui, studentus. Prieš imantis kokio nors tyrimo, taip pat vertėtų pabūti koučingo klientu ar sudalyvauti trumpuose koučingo mokymuose. Tai leistų praturtinti studijas asmeniniu patyrimu.

Apibendrinant, koučingas – labai jauna profesija ir suprantu, kad kol kas yra keblu atsirinkti reikiamą kelią, ką jau kalbėti apie mokymus. Kita vertus, visada galima pasikonsultuoti su patyrusiais koučingo specialistais ar net pabūti koučingo klientu. Taip padėtumėte sau apsispręsti, kur link norite judėti.

Jei pamėgsite Coachingblog.lt Facebook paskyrą, pirmieji gausite naujausius straipsnius.

Facebook nuoroda

6 comments on “Noriu pradėti karjerą koučinge: kokiu keliu eiti?

 1. Sveiki, paskutiniu metu itin susidomėjau koučingu, ar būtų galimybė pasirinkti Jus kaip tą žmogų, kurio sesijoje būtų galima sudalyvauti kaip klausytojai ir stebėtojai? Iš anksto dėkui už atsakymą.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
  • Tomas Misiukonis on said:

   Taip, Lina, brūkštelėkite man tomas@ovc.lt ir susitarsime kaip galima tą padaryti.

   VN:F [1.9.10_1130]
   Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Vitalijus on said:

  Sveikas, Tomai,

  dėkoju už „nušviestą kelią“, informaciją bei patarimus. Man tai tikrai padėjo žengti dar vieną žingsnį į priekį ir susidėlioti artimiausius planus koučingo pažinimo link bei jo naudojimosi ateityje.

  Dar kartą Ačiū ir iki.

  Vitalijus Eidimtas

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 3. persika on said:

  Aš visai neseniai rašiau vienam koučingo specialistui dėl kouchingo sesijos, nes labai susidomėjau koučingu po vienų mokymų, kuriuos jis vedė.
  Norėčiau jums padėkoti, kad patvirtinote mano mąstymą, kad domėtis geriausia pradėti nuo pokalbio su profesionalu arba koučingo sesijos. :)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 4. Petras on said:

  As manau kiekvienam savo. Kas Fengsui , kas koucinga, kas dar ka nors studijuoja, tobuleja ir t.t. Pagal isvardintas tris grupes didziausios pagarbos verti profesionalai. Tai zmones kuries sugeba is mokymo, kuris net lietuvisko pavadinimo neturi, isspausti pinigus ir tikrai nemazus. Ploju atsistojas. Cia kaip atsakymas i klausima: kiek zmoniu , kurie skaite knyga , „Kaip tapti milijonieriumi“ tapo milijonieriais? Atsakymas – vienas, tas kuris ta knyga parase. Viskas ka galima parduoti yra produktas. Jeigu as turiu kazka , ka galiu parduoti, bet niekam to nereikia, ka tokiu atveju daryti? itikinti zmones, kad jiems to reikia. :)
  Dar karta. Pagarba.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.