Kažkada vienas pažįstamas vadovas reaguodamas į koučingo mokymų bumą pusiau juokais, pusiau rimtai prasitarė: man regis Lietuvoje yra daugiau koučingo specialistų negu potencialių jų klientų.

Atsakiau jam paprastai: nesirūpink, iš 100 paruoštų koučingo specialistų, šį darbą dirbs ne daugiau kaip penki. Tačiau naudą iš to gaus visi 100.

Šiame straipsnyje noriu pasidalinti įžvalgomis apie tai, kuo koučingo mokslai gali būti naudingi tiems, kurie neketina susieti savęs su koučingo profesija. Neliaupsinsiu koučingo, tikrai ne. Visos šios mintys kyla iš mano asmeninės patirties ir tegu lieka subjektyvios. Taigi, kuo koučingas man būtų buvęs naudingas, jei nebūčiau tapęs koučingo profesionalu?

Sąmoningumas

Tie, kurie mokėtės koučingo, tikriausiai pastebėjote, kaip po kursų pakito jūsų sąmoningumas. Neabejoju, kad žvelgdami atgal, pastebite ir galite įvertinti savo asmeninius pokyčius. Pradėjęs mokytis koučingo, ėmiau geriau suprasti, kas su manimi vyksta tam tikrose gyvenimo situacijose. Užduodamas sau gerus, mąstymą skatinančius klausimus, ėmiau sveikai vertinti savo reakcijas ir išmokau pasirinkti adekvatesnį elgesį ten, kur anksčiau elgdavausi nekonstruktyviai.

Ne, tai nereiškia, kad spręsdamas asmeninius klausimus dabar galiu susitvarkyti pats. Kito profesionalo pagalba išlieka būtina. Tačiau tada, kai negaliu pasinaudoti jo pagalba, šią pagalbą galiu bandyti suteikti pats sau.  Pavyzdžiui, stodamas prieš kokią nors sunkesnę auditoriją kartais užduodu sau klausimą: kokiais faktais remdamasis manau, kad mokymai bus sunkūs? Atsakau sau: Ne, tokių faktų nėra. Tad pirmyn. Tai tik viena iš daugybės situacijų, kur geras klausimas padeda pasijausti tvirčiau.

Žinau, kad skeptikai (tiksliau, dar didesni skeptikai, negu aš) atsakys, kad jie gali jaustis sąmoningi ir be koučingo. Tikrai puiku, niekas nesiaškina, kas ir kiek yra sąmoningas. Kalbu tik apie sąmoningumo ribų praplėtimą. Koučingo metodika skatina geriau pažinti save ir išmoko kai kuriuos dalykus vertinti kur kas blaiviau.

Kitų žmonių supratimas

Koučingas man padėjo geriau suprasti kitus žmonės. Ne, ne taip sakau. Tiksliau būtų sakyti, kad tapau labiau pasirengęs suprasti kitus žmones.  Koučingas padeda atsisakyti skubotų stereotipinių vertinimų. Taip palengva sugriūna lentynos, į kurias mes paprastai talpiname kitus žmones. Išmokęs būti labiau atviru ir priimančiu, ėmiau lengviau bendrauti su įvairiais žmonėmis.

Tai jokiais būdais nereiškia, kad dabar bendrauju vienodai su visais. Tiesiog ėmiau geriau suprasti, kad kartais mane vargina ne konkretūs žmonės, o mano paties mintys apie juos. Suvokiau, kad tas kitas žmogus turi savų ir dažniausiai pateisinamų priežasčių elgtis taip, kaip jis elgiasi.

Pradėjęs praktikuoti koučingą pasidariau smalsesnis. Mane pradėjo dominti žmonių elgesio prielaidos. Čia galima grįžti prie savęs pažinimo – kuo daugiau ėmiau domėtis kitais, tuo geriau ėmiau pažinti save.

Asmenybės branda

Man sunku parašyti konkrečiai, tačiau po kelių metų koučingo praktikos supratau, kad paaugau kaip asmenybė. Už tai esu dėkingas ne tik savo specifinei veiklos sričiai (užsiimu ir konsultacijomis bei mokymais), bet konkrečiai – koučingui.

Ėmiau labiau pasitikėti savimi, laisviau bendrauti, geriau jaučiuosi priimdamas kritiką, bendrauju tiesiau ir atviriau. Visa tai leido geriau jaustis tose situacijose, kur anksčiau jaučiausi nedrąsiai. Savo veikloje susiduriu su labai įvairiais žmonėmis, tad šis gebėjimas – gebėjimas jaustis gerai su visais, suteikė man daug jėgų.

Dabar pagalvoju apie vadovus, kurie mokosi koučingo. Jie tikrai neves pilnaverčių koučingo sesijų, nes jų darbas yra kitoks. Tačiau įvertindamas, kiek koučingo taikymas suteikia sąmoningumo, galimybių pažinti kitus žmones, suprantu, jog išmanydami koučingą vadovai gebės kur kas geriau prisitaikyti prie pokyčių ir padės tą padaryti kitiems.

Koučingo veikla yra tik darbas – įprastame bendravime sąmoningai neuždavinėju koučingo klausimų ir nesiimu neutralaus vaidmens. Kita vertus, nejučia pastebiu, kaip koučingo įgūdžiai praverčia kasdienėse situacijose. Štai vienas bičiulis paprašė patarimo. Užuot užvertęs jį receptais pasiteiravau, ar jam reikia receptų, ar jis nori pabandyti paieškoti jų pats. Mums bekalbant jis pats labai greitai atrado sprendimą, kurio ieškojo. Tai nebuvo koučingo sesija, tiesiog aš pats nejučia įžvelgiau gerą progą pastimuliuoti šio žmogaus mąstymą.

Kaip bežiūrėčiau, net jeigu nebūčiau koučingo specialistu, dabar matau, kad koučingo įgūdžiai padėjo man išlavinti daugelį kitų kompetencijų, kurios būtų reikalingos bet kokioje kitoje veikloje.

Pabaigai, įdomus paradoksas tas, kad kuo daugiau mokausi ir praktikuoju koučingą, tuo geriau suprantu, kad jis nėra panacėja ir yra toli gražu nėra vienintelis pagalbos kitam žmogui būdas. Tiems, kurie dar tik pradeda koučingo kelią arba ketina koučingo mokytis nedaug, noriu pasakyti, kad net jeigu nebūsite koučingo specialistais, naudos iš to gausite daug. Galbūt mokymų išlaidos iš tiesioginės koučingo veiklos neatsipirks, tačiau koučingas jums leis išplėsti kitas kompetencijas, kurias savo veikloje naudojate dabar.

Užduokite sau klausimą, kas jumyse pasikeitė po to, kai baigėte koučingo mokymus? Kokios jūsų kompetencijos sustiprėjo?

One comment on “Mokaisi koučingo? Kas tau iš to, net jeigu nebūsi koučingo specialistas?

  1. Violeta Zinevičienė on said:

    Dėkui, Tomai už puikų straipsnį, patvirtinu visas mintis, kadangi esu tik metai kaip baigusi koučingo kursą tai kaip tik viskas šviežiai, kas čia išsakyta ir atsispindi. Plius, man labai įsijungė intuicija, žmogaus pajautimas. Labai keistas dalykas, pamatai žmogų ir ne tik klausai, bet žiūri ir į elgesį, į veido bruožus, į balso tembrą, į nuotaikas, eina sau, įdomu. Labai džiaugiuos, kad atsikračiau noro iškart patarinėti (o dieve, tai taip arogantiška:)). Dabar jei kas pradeda bėdavoti iškart įsijungia savęs užčiaupimo mygtukas ir pradedu kelti lengvus klausimus:). Aš jau pasirinkau naudoti koučingą labai siauroje srityje, ten kur kompetencijų turėjau dar prieš koučingo kursą, tik koučingas man padėjo dar arčiau prieiti prie kliento, ta prasme, kad greičiausiai, tikrai, žmonėms patinka, kai domiesi jų nuomone ir ką jie galvoja:).

    VA:F [1.9.10_1130]
    Rating: 10.0/10 (2 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.