- Koučingo blogas - http://coachingblog.lt -

Mitai apie koučingą (5)

Paskelbė Tomas Misiukonis - Spalis 5, 2011 @ 12:09 am In Autorių straipsniai | 1 Comment

Mitas Nr. 5. Koučingas skirtas tik nebrandžioms asmenybėms.

Darau prielaidą, kad šį mitą suformavo pragmatiški žmonės. Tie, kurie neperka tiesų už gryną pinigą. Jie ieško pagrįstų įrodymų ir argumentų apie tai, kas veikia ar neveikia praktikoje. Šie žmonės tiki tik tuo, ką jie patys gali apčiuopti ir kieno veiksmingumą įrodo jų patikima praktika. O tai, kas glūdi kokioje nors neapibrėžtoje teritorijoje, šių žmonių nedomina. Ir įsibėgėję diskutuoti jie būna kartais labai tiesmuki.

Vienas tokių pragmatiškų žmonių teigė, kad koučingą jis laiko eiliniu abejotinas tiesas skleidžiančių, pasak jo, šamanų – įvairaus plauko pranašų, sėkmės mokytojų ir ekstrasensų prasimanymu. Tad kaip kad jis sakė, peršasi išvada, jog koučingas yra skirtas neva nebrandžioms asmenybėms. Tiems, kurie tiki nebūtais (neįrodytais) dalykais ar lengvai pasiduoda savo galiomis įtikėjusių apsišaukėlių įtakai.

Komentuodamas šią nuomonę, turiu pripažinti, kad įvairūs, pavadinkime, mokytojai koučingą nudėvėjo į kairę ir į dešinę, tai faktas. Ir jiems tikrai ne ačiū.

Tačiau tai, kad koučingo naudą atranda daugybė pragmatiškų žmonių, rodo, kad koučingas yra labai racionali priemonė mokytis ir tobulėti. Šie žmonės tikrai nepanašūs į pasak mano pažįstamo, ganomas aveles ar bet kuo tikinčius žmones. Štai dar vakar kabėjomės su verslo prioritetus dėliojusiu klientu. Dar užvakar mano pašnekovė, išsilavinusi, karjeros aukštumas pasiekusi moteris analizavo savo gyvenimo kryžkelę ir ieškojo geriausios krypties. Šie žmonės tikrai atitiko aprašomus brandžių asmenybių bruožus:

Brandi asmenybė – mąstanti ir intuityvi, juntanti ir jaučianti. Brandi asmenybė vadovaujasi mąstymu, tačiaunesibaido intuicijos „patarimų“. Brandi asmenybė, įvairiapusiškai ir visavertiškai naudoja savo vidinius turtus (C.G.Jung)

Brandi asmenybė – lengvai bendraujantis, gerai visuomenėje besijaučiantis žmogus (F.Skinner)

Tad mano prietelius nebuvo teisus apibendrindamas, kad koučingas skirtas neva nebrandiems žmonėms. Koučinge jie atrado laiką ir erdvę apmastyti savo patirtis bei priimti reikalingus sprendimus. Pagalvoti kaip esu, kodėl esu ir kaip man būti. Tokius klausimus kelia tobulėti siekiantys žmonės, taigi visaverčiai ir brandūs.

Dar mano pažįstamas komantavo, kad jis, kaip brandi asmenybė, gali taikyti koučingą pats sau ir jam nereikia koučingo specialisto. Tai puiku, atsakiau jam. Žinai, aš irgi moku pats apsikirpti bei pasidaryti masažą. O jei rimtai, tai puiku, jei mokame klausimus sau užduoti patys ir gebame rasti atsakymus. Apie saviugdą parašyta daugybė knygų ir kai kurios iš jų tikrai geros. Jos moko kaip sustoti, kelti sau klausimus ir ieškoti būdų keistis. Kita vertus, pokalbis su koučingo specialistu padeda išvengti nereikalingo savo minčių fono, labiau disciplinuoja ir skatina tvirtesnę atsakomybę bei įsipareigojimą.

Koučinge mes siekiame keistis. Ir tam reikia daugybės pastangų, nes dėl pokyčio naudos mus įtikinėja ne koučingo specialistas, o mes patys. Priimti pokytį ir jį įgyvendinti gali tik stiprūs žmonės. Tad koučingas – stiprioms, brandžioms ir norinčioms keistis asmenybėms.

This post is also available in: English [1]


Article printed from Koučingo blogas: http://coachingblog.lt

URL straipsnis: http://coachingblog.lt/autoriu-straipsniai/mitai-apie-koucinga-5/

URLs:

[1] English: http://coachingblog.lt/en/

Copyright © 2011 Koučingo blogas. All rights reserved.