Mitas Nr.4. Koučingas yra manipuliacija

Didieji žodynai manipuliaciją apibrėžia taip: manipuliacija yra nesąžininga, savanaudiška kontrolė ar įtaka kitam žmogui. Pavyzdžiui, derybose manipuliacija galime laikyti melagingus argumentus ar nedorus veiksmus. Paprastame bendravime tas pats – meluodami ar iškreipdami faktus, kartais netgi nesąmoningai tą darydami (žaisdami žaidimus), siekiame kontroliuoti kitus ar daryti jiems įtaką. Ir kas įdomiausia, yra net specialūs mokymai kuriuose mokoma kaip manipuliuoti kitais.

Kokiu tikslu naudojame koučingą?

Esminis dalykas, kuris skiria koučingą nuo manipuliacijos yra koučingo specialisto orientavimasis į klientą, besąlygiškas jo priėmimas bei toleravimas. Tad jei koučingo specialistas kliento poreikius iškelia aukščiau nei savuosius, vietos manipuliacijai čia nėra ir negali būti. Koučingas nėra ir negali būti prievartinis, čia kalbasi du žmonės savo noru susitarę dirbti koučingo būdu.

Iš kitos pusės, aš bandau suprasti, kokiais atvejais koučingo specialistas gali norėti kontroliuoti klientą ar daryti jam netinkamą įtaką. Į galvą ateina hipotetinis atvejis – koučingo specialistas siekdamas pripažinimo ar greito rezultato gali klientui klausimus užduoti taip, kad šiam nebeliks nieko kito, tik pateikti reikalingus atsakymus.

Parašiau „hipotetinis“ ir dabar prisiminiau daugybę atvejų kai kartais vadovai netinkamai taikydami koučingą, juo naudojosi įtakai darbuotojams daryti. Tokie veiksmai tik gadina koučingo reputaciją. Be to, klaidina tuos žmones, kurie tiki koučingu kaip tobulėjimo būdu. Jei koučinge pašnekovas jausis spaudžiamas į kampą, į kitą pokalbį jis nebeateis. Jei vadovas į savo klausimus įpins kategorišką nuomonę, tai bus nebe koučungas, o tiesioginis nurodymas su manipuliacija. „Ar tu nemanai, kad reikėtų…“, „Ar negalvoji, kad…“

Dabar prisiminiau kaip vienas vadovas kartą apibūdino koučingą – „tai švelnus būdas įteigti savo nuomonę“. Deja, taip nėra. Koučingas yra ne įtaka, o pagalba. Koučingas nemanipuliuoja, o padeda mąstyti ir keistis, jei žmogus pats to nori. Tą patį atsakiau vienam potencialiam koučingo užsakovui, kuris ieškojo koučingo specialisto, kuris padėtų, pasak jo, „perprogramuoti“ ir pakeisti jo kolegos mąstymą.

Koučingo technikos yra skirtos padėti, o ne manipuliuoti

Kai kurios koučingo technikos gali būti panašios į manipuliacijas, pavyzdžiui, populiarusis neuro lingvistinis programavimas (NLP). Paprastesnės technikos, tokios kaip konfrontacija ar iššūkių pateikimas klientui taip pat gali būti suvoktos kaip manipuliacija. Štai pašnekovas pokalbio metu vengia prisiimti atsakomybę keistis, o koučingo specialistas tuo tarpu klausia: „ ar tai ši idėja tau nepriimtina, ar jauti, kad dar nesi pasirengęs keistis? Tu jau kelis kartus pakartojai „nežinau“, tad kaip ketini judėti į priekį?“

Jei pašnokovas yra gynybiškas, o jei dar ir koučingo santykis netvirtas, šie koučingo specialisto ar vadovo klausimai gali būti suvokti kaip manipuliacija. Jie įtakoja kito žmogaus mintis, skatina jį priimti naujus sprendimus, taigi ir keistis. Kas tam nėra pasirengęs, gali reaguoti jautriai ir manyti, kad jais manipuliuojama. Tačiau šie veiksmai yra skirti padėti žmogui pajudėti iš vietos, jie skatina mąstymą ir pokyčius. Dar negirdėjau, kad pagalba kitam būtų vadinama manipuliacija, nebent tada, kai demonstruojant pagalbą kitiems, iš tikrųjų siekiama naudos sau.

Reikia iš anksto susitarti

Kita priežastis, kodėl kai kurios koučingo technikos gali pasirodyti manipuliacija, yra neaiškūs koučingo specialisto ir jo kliento susitarimai koučingo programos pradžioje. Jei jie nesusitarė kaip kalbėsis, kokias technikas koučingo specialistas naudos, tuomet bet koks jautresnis klausimas gali abu pašnekovus suklaidinti.

Patariu vengti tokių koučingo specialistų, kurie neatskleidžia, negeba ar nenori paaiškinti savo darbo būdų. Sąžiningas koučingo specialistas privalo klientą įspėti kaip jis ketina vesti pokalbį ir kokias priemones jis siūlo naudoti. Pavyzdžiui, „mes kalbėsimės šia tema ir jei manysiu esant reikalinga, aš tau užduosiu keletą provokuojančių klausimų, ar gerai? Jei jausi, kad negali atsakyti šį šiuos klausimus, mes kartu ieškosime kitų būdų“. Taigi, kad klientas apie koučingą nesusidarytų klaidingo įspūdžio, abu pašnekovai turi susitarti. Tapti diada, aljansu. Sąjungininkais.

p.s. Kontravesiškai vertinama NLP technika pasak specialistų dažnai balansuoja ant manipuliacijos ribos. Kadangi NLP plačiai taikoma ir koučinge, labai rekomenduoju šį straipsnį.

2 comments on “Mitai apie koučingą (4)

 1. Tomai, idėjai nuorodą į straipsnį, kuriuo autorė sako: kodėl aš nebendrauju su enelpistais? ir pažeria tokių minčių, kurios sakyčiau (čia mano nuomonė) į vienus vartus prieš nlp..
  O dar rašai pats, kad NLP plačiai taikoma koučinge – įdomu, kur čia šuo pakastas, kad nuorodą idėjai į tokį straipsnį? Asmeniškai aš apie nlp esu puikios, tik geros nuomonės, bet paskaitęs tą straipsnį pagalvojau, kad atsiras žmonių, kuriems gali pasirodyti jog koučinge naudojamo nlp rezultatas jau aprašytas to straipsnio autorės. Gerai, kad tavo straipsnis vadinasi – manipuliacijos… tai kitiems tavo blogo skaitytojams aš tik norėčiau išsakyti savo nuomonę, kad – nlp kaip peilis, vieni juo duoną pjausto, o kiti po tiltu stovėdami… Taigi, nuo žmogaus priklauso kokiam tikslui įrankį naudoją – pats įrankis pagal mane – tikrai unikalus.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Tomas Misiukonis on said:

  Andriau, dėkui už nuomonę. Manau, kad tik diskutuodami galime keistis. Manau, kad žmonės, tie, kurie eina į koučingą ir teikia jo paslaugas yra tiek išmintingi, kad gebėtų patys pasirinkti kas jiems tinka, o kas ne.

  Taip, aš įdėjau šį straipsnį, nes mano nuomone, autorės mintys yra vertos dėmesio, jos yra daugiau įspėjančio pobūdžio nei teigiančio. Visada palaikiau ne tik teigiančią, tačiau ir neigiančią pusę. Straipsnis naudingas perskaityti ne tik NLP priešininkams, tačiau ir šalininkams, nes jis sukelia minčių.

  Manau, kad tik svarstydami abi puses galime daryti pagrįstas išvadas. Bet kuri psichologinė technnika, ne tik NLP, gali būti panaudota netinkamai, mano įrašas irgi apie tai.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.