Kiekviename vadovams skirtame seminare apie koučingą pertraukų metu girdžiu ironiškas gaideles: na, einam, pasikoučinsim prie kavos. Na, einam parūkysim, iškoučinsiu tave. Grįšiu į darbą, tai nukoučins mane generalinis. Na, kurį čia prikoučinti, kad sausainių paliktumėt…

Suprantu, kad po intensyvių diskusijų mokymų metu, ateina metas pajuokauti, tačiau nerimauju dėl tos rūgštokos vadovų rodomos ironijos koučingo atžvilgiu. Esu už humorą, net ir aštresnį, tačiau, jei tokie juokeliai pradeda skambėti įmonės koridoriuose ar pasitarimų kambariuose, tai jau gali tapti problema.

Vadovus girdi jų darbuotojai, o vadovai visada buvo ir bus jiems pavyzdžiu- tiek geru, tiek blogu. Juokus laidantis vadovas gali sudominti, tačiau gali ir atgrasyti. Jei vadovas apie kažką atsiliepia neigiamai ar su ironija, tuomet tą perims ir vadovo komanda. Jei vadovai ironiškai atsilieps apie koučingo metodą, tuomet ir jų bandymai taikyti koučingą bus nesėkmingi. Visi žinos, kad vadovas taiko tai, apie ką pats ar kiti kolegos ką tik juokavo. Vėliau vadovai skųsis, kad koučingas neveikia, kad niekas nenori naudotis koučingo pokalbiais, kad darbuotojai nepakoučinami (dar vienas įdomus vadovų išsireiškimas) arba koučingas – tik konsultantų prasimanymas.

Koučingo mokymų metu tenka vadovams priminti šiuos nuogastavimus. Paprastai po tokio priminimo grupėje stoja pritarianti tyla.

Vadovų gynyba

Ironija gali reikšti gynybą kokio nors objekto atžvilgiu. Dėl šios priežasties vadovai, kurie laido prastus juokelius apie koučingą, išsiduoda, kad ginasi nuo šio jiems kol kas nekomfortiško ugdymo metodo. Koučingo mokymasis ir jo taikymas šiems vadovams reiškia asmeninius pokyčius, kurių imtis ne taip jau ir lengva. Jei tokie vadovai norės taikyti koučingą, jiems teks keisti savo poziciją darbuotojų atžvilgiu. Teks kurti naują, aš tvarkoj ir tu tvarkoj, santykį. Teks atvirauti pačiam ir pripažinti, kad pavaldiniai gali turėti gerus atsakymus. Ne visi vadovai nori atsiverti ir įsitraukti į gilesnius pokalbius. Ne kiekvienas vadovas ryžtasi įgalinti savo darbuotojus dirbti savarankiškai. Ne visi vadovai nori, kad jų darbuotojai atsakymų ieškotų patys, nes taip vadovai neteks tam tikrų savo galių – ekspertinės ir sprendimų galios.

Organizacijos kultūra

Organizacijos kultūra nusako, kaip turėtų elgtis jos darbuotojai. Jei organizacijos kultūroje dominuoja kietos rankos darbo būdai, ko gero čia dirbantys vadovai manys, kad tokie minkšti dalykai kaip koučingas yra laiko švaistymas. Koučingas nedera su tuo kaip jie čia įpratę gyventi. - Jei duosime jiems laisvės, jie greitai pradės kelti savo reikalavimus, – kartą prasitarė vienas vadovas. Koučingas nėra apie kažkokios laisvės suteikimą. Tai būdas, kuris padeda kitiems žmonėms ieškoti ir atrasti gerų sprendimų. Tai ieškojimų laisvė. Laisvė būti neapibrėžtume. Laisvė atrasti.

Turbūt kiekvienas vadovas norėtų kūrybingos ir savarankiškai tobulėjančios komandos. Kita vertus, ne visiems vadovams tokios komandos gali būti patogios, nes, pasak vadovų, greitai atsiras žmonių, kurie pradės pretenduoti į jų vietą ar kels vadovams kitokią grėsmę. Kai vadovai apie koučingą pradeda diskutuoti aštriau, visada jų paklausiu: Ką taip stipriai saugote savo darbe? Žinoma, kad stabilumo ir autoriteto galią.

Bloga patirtis ir nuostatos

Dažnu atveju vadovai apie koučingą atsiliepia neigiamai, nes yra turėję blogų patirčių. Kai kurie vadovai pasakoja, kad koučingas jiems buvo pristatytas kaip prievolė. Dar kiti sako, kad koučingas jiems buvo pateiktas kaip panacėja. Yra vadovų, kurie koučingu vadina viską, ką jie kalba su darbuotojais. Jei vadovai koučingą laiko poveikio kitiems žmonėms darymo būdu, tikriausiai visa šių vadovų aplinka apie koučingą atsilieps taip pat neigiamai. Šios aplinkos žmonės jaus, kad vadovas šį metodą naudoja saviems tikslams pasiekti ar rezultatui išmušti – iškoučinti, kaip sako vadovai. Vienas didžiausių komplimentų, kurių iš vadovų sulaukiu po koučingo mokymų yra: ačiū, kad demistifikavote šį būdą, nes anksčiau maniau, kad koučingas – tai kažkokia manipuliacija. Poveikio ir nurodymų galia – dar viena vadovų tvirtovė, kuri trukdo jiems tinkamai taikyti koučingą.

Bendravimo įgūdžių stoka

Ne visiems vadovams patinka daug bendrauti su darbuotojais. Tuo tarpu koučingas yra apie bendravimą ir ne bet kokį. Jei vadovai nori išmokti taikyti koučingo metodiką, jiems svarbu išmokti klausytis ir užduoti klausimus. Atrodytų lengva, nes darome tai kasdien. Tačiau daryti tai tikslingai ir sumaniai – to reikia mokytis. Pripažinti, kad tokių įgūdžių trūksta, patogu ne kiekvienam vadovui. Tad tokiu atveju yra lengviau nurašyti koučingo metodą ir pasakyti, kad koučingas – tik mada, kuri greitai praeis. Mąstymą skatinantys pokalbiai egzistuoja jau tūkstančius metų ir kol kas nėra požymių, kad tokių pokalbių nereikėtų šiuolaikinėms organzacijoms. Dažnas vadovas po koučingo mokymų pasako: čia reikia ne tik mokėti bendrauti. Reikia mokytis kantrybės ir priėmimo. Vertinimo galia kartais vadovams trukdo įsiklausyti ir išgirsti kitus žmones.

Nenoras keistis

Kartais į mokymus susirenka vadovai, kurie jau viską žino ir bet koks pripažinimas, kad jie stokoja kokių nors žinių, jiems atrodo skausmingas arba keliantis pavojų jų autoritetui. Natūralu, kad mokymų metu treniruojantis vesti koučingo pokalbius, tokie vadovai susiduria su pokyčius juose skatinančia jėga. Paradoksas – vadovai kasdien tikisi pokyčių iš savo pavaldinių, tačiau kai kuriems vadovams yra sunku susitaikyti su asmeniniais pokyčiais. Pavyzdžiui, susilaikymu nuo nurodymų ar patarimų. Status quo palaikymo poreikis gali kliudyti taikyti net geriausius vadybos ar ugdymo metodus.

Apibendrinant, patarčiau vadovams atidžiau stebėti save iš šono. Tai, kaip vadovai atsiliepia apie tam tikrus dalykus, stipriai lemia, kaip šie dalykai bus įgyvendinami jų padaliniuose. Nesvarbu, tai koučingas, lean metodika ar koks nors kitas naujas vėjas. Aplinka girdi vadovus ir suvokia juos iš to, ką ir kaip vadovai kalba bei kaip jie elgiasi. Paradoksas, bet daugeliu atvejų vadovams tenka tvarkytis su savo darbuotojų suvokimu, kurį vadovai patys ir sukūrė. Tad norėtųsi vadovams palinkėti nors vieną dieną į šalį padėti savo galias ir šarvus. Įsiklausyti į tai, kas vyksta aplink. Nors vieną dieną leisti sau kažko nežinoti ir paklausti, ką apie tai žino kiti.

One comment on “Mieli vadovai, jūsų posakiai iškoučinti ir prakoučinti skamba nuvalkiotai

  1. Anonymous on said:

    Labas, galbūt gera tema būtų apie supervizijas. Kas tai yra ir kodėl tai yra svarbu koučingo specialistams. Nes nemanau, kad visi tą turi. Be to, tai galbūt praplėstų ir entuziastų žinias, kad koučingo mokymais šis kelias nepasibaigia.

    VA:F [1.9.10_1130]
    Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.