Kūrybiško mastymo posakis „galvoti anapus dėžės“ (think outside the box) atkeliavo iš vieno kūrybiškumo lavinimo pratimo.

Jums reikia sujungti visus taškus ne daugiau kaip keturiomis vienodomis linijomis neatkeliant rašiklio nuo popieriaus ir nekertant jau nubrėžtos linijos antrą kartą.

Garsiąjame posakyje mes referuojame į „dėžę“, kurią vertindamas šią užduotį, sukuria mūsų protas. Posakis „galvok anapus dėžės“ skatina mus mąstyti plačiau ir atsisakyti aukščiau pateikto piešinio asociacijos su menamu daiktu.

Galimi sprendimai čia (jei nežinote atsakymo, lukterėkite, išspręsite paskaitę straipsnį).

Naujausių tyrimų rezultatai teigia, kad posakį „galvok anapus dėžės“ galima atnaujinti. Jis būtų teisingesnis, jei sakytume „galvok anapus savęs“ (think outside yourself).

Tyrėjai teigia, kad mūsų kūrybiškos idėjos būna efektyvesnės, kai formuluojame jas kitiems, bet ne sau. Tuojau bus aiškiau. Štai du eksperimentai, kurie paskatino tokią išvadą:

Kalinys bokšte

Įsivaizduokite žmogų, kuris yra įkalintas bokšto viršūnėje. Viskas, ką jis turi – tai virvė, kuri yra dvigubai trumpesnė nei bokšto aukštis. Tačiau, vis tik,  kalinys sugeba pabėgti iš bošto perpjaudamas virvę į dvi dalis ir surišdamas jas į vieną. Neįtikėtina – kaip?

Eksperimento metu du tyrėjai Polman ir Emich (2011) padalijo grupę žmonių į dvi dalis. Vienai grupelei jie liepė įsivaizduoti, kad kalinys tame bokšte – tai jie patys, kiekvienas asmeniškai. Kitiems jie pasakė, kad bokšte yra įkalintas „neįvardytas“ svetimas asmuo. Užduoties pabaigoje abiejų grupelių buvo paprašyta pateikti savo atsakymus. Nutiko taip, kad toje grupelėje, kuri stengėsi gelbėti „neįvardytą“ svetimą asmenį, teisingą atsakymą pateikė 66% dalyvių. Grupelėje, kuri gelbėjo „save“, buvo tik 44% teisingų atsakymų.

Užduoties sprendimas: virvę pusiau dalinti ne skersai, kaip kad įprasta galvoti, o išilgai. Vėliau šias dvi dalis surišti ir nusileisti bokštu.

Dovanų idėjos

Kitas eksperimentas, kurį atliko minėti mokslininkai, buvo kiek linksmesnis.  Jie pakvietė dvi žmonių grupes, kurių vieną sudarė artimi žmonės, tuo tarpu kitoje grupėje žmonės buvo nepažįstami ir neturėjo jokių ryšių. Abiejų grupių buvo paprašyta sugalvoti dovanų idėjas kitiems savo grupės nariams. Išanalizavus pateiktas idėjas paaiškėjo, kad kūrybiškesnės buvo tos, kurios gimė iš svetimų narių sudarytoje grupėje.

Kodėl taip nutinka?  

Kai spręsdami kūrybiškumo reikalaujančias užduotis mes galvojame apie kitus („galvok anapus savęs“), tuomet mūsų protas veikia abstrakčiau. Tokioje „mąstymo erdvėje“ mes mažiau rūpinamės detalėmis, jų tiesiog nežinome ir neieškome, taigi ir nesuklumpame ties jomis.

Koučingo technika „galvok anapus savęs“

Dabar galvoju apie visas koučingo technikas, kurias pasitelkiu, kai skatinu pašnekovus ieškoti jų situacijos sprendimų. Kai paprašau pasiūlyti sprendimus „neįvardytam“ žmogui, jie atranda kur kas daugiau galimybių nei tada, kai bando rasti atsakymą į klausimą „ką tavo manymu TAU reikia daryti?“. Tikėtina, kad pastaruoju atveju pašnekovas susiduria su daugybe nuostatų, kuriose gausu susikurtų kliuvinių ar nereikšmingų detalių, kurios lygiai taip pat galioja ir man. Tuo tarpu galvodamas apie „neįvardytą“ žmogų šis žmogus jaučiasi laisviau.  Neretai perkeldamas savo problemą „neįvardintam“ asmeniui ir spręsdamas ją „iš šalies“ jis ima juokauti. Tai geras ženklas. „Kaip tau pačiam tai skamba? – tada šypsodamas jo klausiu.

Parengta pagal Jeremy Dean, Creativity: Thinking Outside Yourself.

2 comments on “Kūrybiškumas: Galvok anapus savęs

 1. Pagrindinis klausimas, skatinantis kūrybiškai mąstyti ir veikti, kurį dažnai sau arba kitam žmogui užduodu yra „why not?“. Tai ko gero labiausiai mano protą išlaisvinantis klausimas. O kodėl gi ne? Smagu tą pasakyti ypač tiems, kurie įrodinėja, kad kas nors neįmanoma.

  Tomai, išspręsk, jei nori:
  turi du smėlio laikrodžius. Vienas 7 minučių, kitas 4 minučių. Tau reikia suskaičiuoti 9 minutes. :)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
 2. Tomas Misiukonis on said:

  :)

  VN:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.