- Koučingo blogas - http://coachingblog.lt -

Koučingo ateitis: kas vyksta ir ko tikėtis?

Paskelbė Tomas Misiukonis - Kovo 26, 2013 @ 8:47 am In Autorių straipsniai | Komentarų nėra

Kokios koučingo perspektyvos? – dažnas klausimas, kurį girdžiu aptarinėjant auditorijose ar privačiuose pokalbiuose. Tad pasidalinsiu keletu įžvalgų. Ne, tai ne pranašystė, o tik perspektyva, kurią grindžiu savo patirtimi. Tad laikykite šį straipsnį lengva spekuliacija ar tiesiog pasvarstymu, kuris atėjo į galvą saulėtą vėjuoto kovo popietę.

Koučingo žmonių skaičius auga

Vis dažniau išgirstu ir paliudyti galiu, kad koučingo specialistais nori tapti įvairiausi žmonės. Kai kurie jų – labai įdomios (gerąja prasme) asmenybės. Dažnu atveju tai yra darbą korporatyviniame pasaulyje palikę žmonės. Kai kurie – nepailstantys, savęs ieškantys, kiti – ką tik karjerą pradėję jauni specialistai. Visi jie – sumanūs ir nesitenkinantys standartine veikla. Dauguma šių žmonių turi gausią darbo su kitais žmonėmis patirtį arba nori ją įgyti, o tai sudaro gerą pagrindą būsimai koučingo praktikai.

Manau, kad artimiausiais metais žmonių, save vadinančių koučingo specialistais daugės. Ne vien dėl traukiančio koučingo profesijos romantizmo, bet ir dėl koučingo paklausos augimo bei tolesnės koučingo mokyklų, klubų, susibūrimų plėtros. Susidaro įspūdis, kad koučingo mokymų pasiūla kiek lenkia paklausą, tačiau artimiausiu metu kokybiškų aprobuotų mokymų poreikis tik augs. Pavyzdžiui, reikli publika – vadovai, nesitenkins nežinomais ir neretai akcijiniais koučingo mokymais.

Kita vertus, manau, kad ilgainiui koučingo specialistai atsisijos pagal savo praktikos apimtis, išsilavinimą ir kompetenciją. Kai kurie jų tiesiog  nepradės veiklos, nes jai reikia tęstinio mokymosi, o kokybiškas išsilavinimas koučingo srityje – nepigus. Kitas variantas – koučingas išliks tik kaip maža dalis kai kurių koučingo specialistų veiklos.  Daugelį koučingo prekinių ženklų išstums konkurencija bei potencialių klientų išprusimas t.y., reiklumas koučingo specialistų kvalifikacijai.

Artimiausiu metu koučingas nebebus laikomas egzotiška ar romantiška veikla, kuria užsiima tik nušvitę legendiniai sėkmės mokytojai. Tiesą sakant, nei vienas jų koučingu ir neužsiėmė. Visuomenė koučingą suvoks ir įvertins, o eiti pas koučingo specialistą taps taip pat įprasta, kaip kad eiti į knygų klubą ar pas stomatologą.

Tie, kas bumbės, neva koučingas – šarlatanų užsiėmimas ar jokiais moksliniais įrodymais nepagrįsta veikla, demonstruos savo neišmanymą. Beje, man susidaro įspūdis, kad toks fenomenas gajus tik Lietuvoje, nes pavyzdžiui užsienio kolegos tik pečiais gūžčioja kai paklausiu jų: o kaip pas jus, ar nesišaipo iš koučingo?

Apie koučingą sužinos vis jaunesni žmonės. Koučingas jiems taps (daugeliui jų jau tapo) normalia mokymosi ir tobulėjimo priemone. Šiandien daug bendrauju su studentais, jie – smalsūs, žingeidūs ir apie koučingą žino daugiau nei gausybėje mokymų dalyvavę vadybininkai.

Žinote, kas yra smagu? Jau vien tai, kad mane ar mano kolegas papasakoti apie koučingą pradeda kviesti net iš anksto priešiškai koučingo atžvilgiu nusiteikę žmonės, byloja apie tam tikrą sveiką visuomenės smalsumą. Geras ženklas.

Koučingas įsitvirtina organizacijose

Koučingas tarpsta organizacijose ir tampa vienu iš įrankių tų, kurių darbas – vadovauti kitiems. Be koučingo neapsieina nei viena rimtesnė tęstinė vadovų mokymų programa. Daugelis  žmonių organizacijose tikisi, kad vadovai taikys koučingą ir, patikėkite, jie nori įsitraukti į atvirus ir tobulėti skatinančius pokalbius. Tie vadovai, kurie stokos koučingo kompetencijų, ilgainiui nebegalės atliepti savo komandos poreikių. Netikite? Lukterėkite trejus – penkerius metus.

Daugėja atvejų, kai organizacijos moja ranka į tradicinius mokymus ir samdo specialistus, kurie užuot byloję kokius nors motyvacinius užkalbėjimus, skatina dalyvius mokytis iš savo patirties – padeda ją apgalvoti, formuluoti norimus pokyčius ir jų siekti. Mokymų vadybininkai pirks tuos mokymus, kurie bus individualizuoti, nukreipti į asmenybės augimą, o ne žinių kalimą į galvą.

Kitas aspektas, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai koučingo specialisto paslaugos tampa vadovo naudų krepšelio dalimi. Kaip kad geras automobilis, solidus draudimas ar kiti privalumai. Kai kurie kandidatai į vadovų pozicijas atrankų specialistų klaus: ar aš galėsiu pasinaudoti koučingo specialisto paslaugomis?

Daugėja koučingo nesėkmių

Girdėjau kelis atvejus, kuomet koučingas užuot padėjęs, sužalojo. Lietuvoje tokios istorijos kol kas žaloja tik koučingo ar netinkamai koučingą taikiusių specialistų vardą.  Tuo tarpu užsienyje gausėja istorijų, kai padedami koučingo specialistų žmonės praranda pinigus ar kitokią gerovę [1]. Dėl savo pačių kvailumo, žinoma, nes priima netinkamus sprendimus. Tad ne veltui rimtai praktikuojantys koučingo specialistai užsienyje privalo turėti civilinės atsakomybės draudimą.

Ši praktika ateis ir į mūsų šalį, tačiau dar negreitai. Jei konsultantai ar psichoterapeutai dar nedraudžia savęs šiuo draudimu, tai to nedarys ir koučingo specialistai. Kita vertus, bet koks koučingo srities reguliavimas, o apie tai jau kalba daug suinteresuotų grupių, tik pabrangins geriausių koučingo specialistų paslaugas. Tie, kas neinvestuos į save ir neatitiks sričiai keliamų standartų, turės tenkintis mažesniais uždarbiais. Iš kitos pusės, koučingo veiklos reguliavimas pirmiausia startuos nebent labiausiai koučingą išvysčiusiose šalyse – JAV, Didžiojoje Britanijoje ar Australijoje.

Gausėja iššūkių koučingo mokykloms

Manau, kad vienkartiniai webinar ar online stiliaus koučingo mokymai greitai gaus galą, nes kvalifikacijai įgyti jų tiesiog nepakaks. Nebent tie video jie bus dalis gyvos mokymų programos.

Tos koučingo mokyklos, kurios neturės įtakingų koučingo organizacijų akreditacijos ar ryšių su akademiniu pasauliu, taip pat rizikuoja. Besiveržiantys mokytis koučingo vis dažniau rinksis gerai žinomas užsienio mokyklas nei pripažinimo stokojančias vietines.

Vietinės mokyklos atliks supažindinimo su koučingu vaidmenį. Tiesa, to pakaks tam, kad besimokantys koučingo galėtų įtraukti jį į savo veiklą. Kita vertus, vietinių koučingo mokyklų veikla stipriai priklausys nuo to, kas jose dirba lektoriais. Tuo tarpu norintys tapti profesionalais  bus linkę rinktis užsienio mokyklas ar net universitetus. Pastarieji gali tapti dominuojančia jėga koučingo profesionalų ruošimo srityje. Išsilavinimo koučingo srityje kaina tik kils, o tai brangins ir koučingo paslaugas.

Kitas aspektas – koučingo specialistams nepakaks vien tik priklausyti kuriai nors tarptautinei bendruomenei. Jie turės nuolat investuoti į save – kelti kvalifikaciją, plėsti narystes alternatyviose tarptautinėse asociacijose. To gali prireikti, nes nežinia kuriai jų koučingo klientai (daugiausia – organizacijos) teiks prioritetus.

Auga koučingo mokslas

Mokslinių tyrimų ir studijų koučingo srityje skaičius auga labai sparčiai. Štai - vienas iš resursų [2], o tokių – labai daug. Čia – dar vienas [3]. Elektroninės užsienio bibliotekos yra sukaupę šimtus mokslo leidiniuose paskelbtų magistrantų ir doktorantų studijų koučingo tema. Paskutinės koučingo tyrimų apžvalgos skaičiuoja, kad moksliniai darbai koučingo tema auga kartais lyginant su tuo, kas buvo daroma devintajame dešimtmetyje.

Tiesa, koučingo teorija kol kas daugiausia remiasi skirtingomis psichoterapijos dimensijomis. Kaip įvardija šviesios galvos, to nepakanka. Koučingas nėra vien tik metodai ar technikos. Tad pagrindinis mokslo žmonių galvaskaudis – formuoti bei vystyti unikalią koučingo teoriją.

Lietuvoje pažįstu mažiausiai du žmones, kurie šiemet pradėjo rašyti daktaro disertacijas koučingo temomis, o magistro darbus šia tema rašančių – dar daugiau. Koučingo disciplina jau dėstoma Lietuvos Edukologijos  Universitete. Kita programa rengiama Mykolo Romerio Universitete. Koučingas didesnėmis ar mažesnėmis apimtimis yra įtrauktas į kitų aukštųjų mokyklų programas (dažniausiai vadybines ar lyderystės).

Darau spėjimą, kad, vėlgi, ilgainiui universitetai ims konkuruoti su koučingo profesionalus ruošiančiomis mokyklomis. Tačiau universitetams kol kas trūksta elementarios reklamos ir lankstaus požiūrio į šią naują discipliną. Tas suprantama – geriausi koučingą išmanantys lektoriai dirba privačiai, kur sukasi didesnis uždarbis. Bet tikiu, kad yra tokių, kurie mielu noru jungtųsi prie universitetų ir dirbtų beveik už ačiū vien dėl to, kad koučingas taptų visaverte disciplina. Pažįstu mažiausiai vieną tokį. Jis kaip tik rašo šį sakinį.

Koučingas išmaniajame

Man skamba klaikiai, bet greitai koučingo specialisto vaidmenį gali atlikti išmanusis telefonas. Kaip jautiesi šiandien?, ką planuoji?, kaip tai padarysi?,  – tokie klausimai gali pasirodyti išmaniojo ekrane, kai įjungsite kokią nors programą myCoach. Patentuoju pavadinimą!

Dar geriau – telefone pasigirs malonus moteriškas arba vyriškas balsas (bus galima nustatyti), kuris pakalbins ir sudėtingesniais klausimais. Kol kas mano išmanusis primena man, kada turiu išgerti  vandens, bet bus baisiausia, jei vieną rytą iš jo išgirsiu: Ką norėtum aptarti?

Manau, kad gyvi koučingo pokalbiai liks dominuoti, tačiau tikiu, kad koučingas telefonu, Skype ar kitomis priemonėmis tik plėsis. Jau dabar tai yra normali praktika. Gal tai kiek baugina, bet žmogaus ir technologijų vedybos jau įvyko. Ir matyt, tik laiko klausimas, kada mano ausinėse  nuskambės roboto ištartas klausimas. Ir tai nėra baisiausia.

Baisiausia tai, kad robotas tikėsis atsakymo. Jis kurs, po galais, su manimi pasitikėjimu ir pagarba pagrįstą ryšį.

Apibendrinimas

Tiems koučingo specialistams, kurie jau turi įgiję gerą išsilavinimą ir turi gausią praktinę patirtį, šviečia saulė. Dangus niauksis tiems praktikams, kurie vėluos investuoti į save ar neplės savo veiklos.

Tiesa, to nereikės daryti, jei koučingas bus tik nedidelė dalis šių žmonių veiklos. Bet kuriuo atveju, tiems, kas iš koučingo ketina valgyti duoną ir sviestą ant jos tepti, rekomenduoju jau dabar galvoti apie tam tikrus rinkodaros veiksmus – rasti savo veiklos nišą ir stiprinti savo pozicijas bei žinomumą joje.

Koučingo specialistais dabar gali būti visi, tačiau išliks tik geriausieji – nuolat į save investuojantys ir tobulėjantys žmonės.

Tapkite bent vienos tarptautinės koučingo organizacijos nariu, domėkitės naujausiais tyrimais, lankykitės prieinamuose koučingo renginiuose ir neapleiskite savo praktikos.

Ir mokykitės naujausių technologijų, greitai jos gali tapti raktu į koučingo rinką.

Įkvėpimo ir energijos jums.

This post is also available in: English [4]


Article printed from Koučingo blogas: http://coachingblog.lt

URL straipsnis: http://coachingblog.lt/autoriu-straipsniai/koucingo-ateitis-kas-vyksta-ir-ko-tiketis/

URLs:

[1] praranda pinigus ar kitokią gerovę: http://coachingcommons.org/featured/wealth-coach-how-to-work-with-one-and-not-lose-your-house/#comments

[2] vienas iš resursų: http://www.instituteofcoaching.org/Index.cfm?page=research

[3] dar vienas: http://business.brookes.ac.uk/commercial/work/iccld/ijebcm/

[4] English: http://coachingblog.lt/en/

Copyright © 2011 Koučingo blogas. All rights reserved.