Daugybė pravestų seminarų ir ilgos diskusijų valandos su vadovais apie koučingą leido suprasti kodėl vadovai vengia šio pažangaus vadovavimo būdo.

1. Koučingui nėra laiko. Tai dažniausiai girdimas vadovų argumentas kodėl koučingas organizacijose neprigyja. Kartais toks atsakymas susijęs su nenoru keistis ir siekiu vykdyti tik įprastas menedžerio funkcijas. O juk padėti tobulėti savo darbuotojams – viena šiuolaikinio vadovo užduočių.

2. Bijo atvirumo. Koučingas neveikia be šio tarpusavio santykių elemento. Ir dažniausiai vadovai nerimauja ne dėl darbuotojo atvirumo, o bijo atsiverti patys – jaučiasi nesaugūs ir pažeidžiami.

3. Vengia taikyti koučingą labiau patyrusiems ekspertams. Kai kurie vadovai koučingą laiko „minkšta“ veikla ir mano, kad technines ekspertines žinias turintys jų darbuotojai tik pasijuoks iš vadovų bandymo kalbėtis kitokia kalba.

4. Baiminasi vaidmens pokyčio. Jei vadovas ryte buvo griežtas menedžeris, o po pietų jis turi suplanavęs du koučingo pokalbius, tikėtina, jam reikės tradicinį vadovo vaidmenį keisti į mokytojo ar trenerio rolę. Ne visiems vadovams šis pokytis yra komfortiškas.

5. Vadovai neranda balanso tarp griežtumo ir orientacijos į pašnekovą. Net ir tie vadovai, kurei išmano koučingo principus, kartais netenka kantrybės – koučingo metu pateikia pašnekovui direktyvų nurodymą ar aštrią nuomonę. Tai nesuderinama su koučingu.

6. Bijo susidraugauti su darbuotojais. Kai kurie vadovai klaidingai mano, kad koučingas yra draugiško santykio kūrimas su darbuotoju. Atvirkščiai, koučingas yra dalykinis santykis, net jei koučingo pokalbio metu kalbama apie žmogiškus dalykus.

7. Bijo kalbėti apie jausmus. Koučingo pokalbiai kartais būna jautrūs, tad vadovai, kuriems pokalbiai apie jausmus yra tabu, vengia koučingo. Jie kur kas mieliau renkasi direktyvias bendravimo priemones.

8. Bijo pašaipų. Dažniausiai aštresnes replikas koučingo atžvilgiu laido savo sričių „ekspertai“ – kiti vadovai, kurie nepripažįsta kitokių bendravimo būdų su savo darbuotojais. Tad ne visi vadovai nori būti baltomis varnomis. Jei organizacijos kultūra linksta į „kietąją“ pusę, koučingui prigyti bus sunku.

9. Bijo prarasti autoritetą. „Jei aš nepateiksiu atsakymų, mano darbuotojai pamanys, kad aš nieko neišmanau“ kartą prasitarė viena vadovė. Esu giliai įsitikinęs, kad tikrasis vadovo autoritetas slypi ne ekspertinėse žiniose, o gebėjime įgalinti kitus.

10. Nori greitų pokyčių. Koučingas skatina gilius pokyčius ir jie nebūtinai įvyksta greitai. Kartais prireikia kelių pokalbių kol koučingo programoje dalyvaujantis darbuotojas pasikeičia. Ir žinote ką? Žiūrėkite pirmą punktą.

Klausimas saviugdai: jei dirbate organizacijoje, kas jums padėtų taikyti koučingą?

2 comments on “Kodėl vadovai bijo koučingo?

 1. Super informacija, tikiu, kad panaudosiu šią info asmeniniam tobulėjimui.
  Neseniai teko skaityti knygą – Lengvas būdas mesti rūkyti. Ten labai panašiai buvo išvardintos baimės arba priežastys (įsitikinimai), kurios neleidžia žmogui mesti rūkyti. Tačiau vėliau autorius visoms priežastims randa alternatyvą arba panaikina baime. Tikiu, kad apie koučingą galima rasti kažką panašaus, kad mažiau lankstiems arba stipriai stereotipų paveiktiems žmonėms būtų lengviau atrasti koučingo privalumus.
  Ačiū! Like!

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Tomas Misiukonis on said:

  Ačiū, Romai.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.