Neįmanoma sužinoti apie čiaudėjimą, jeigu niekas aplinkui nečiaudo

Mikė Pūkuotukas

Dažnai sulaukiu pasiteiravimų, ką daryti, kad tapti koučingo specialistu? Kaskart suglumstu, nes man regis klausiantys labai gerai žino atsakymą – reikia mokytis, praktikuoti koučingą ir vieną dieną pasakyti sau, kad aš jau tapau tuo, kuo norėjau tapti. Deja, toks atsakymas yra pernelyg lengvas. Nesu tikras, ar šis klausimas yra gerai formuluojamas? Galbūt reikėtų klausti – kas manęs laukia koučingo karjeros kelyje ir ką man su tuo daryti?

Man lengva kalbėti, nes tik po septynerių metų praktikos man stuktelėjo į galvą, kad karjeros pradžioje būčiau klausęs būtent taip. Vieną dieną bėgdamas Neries pakrante bandžiau išvengti armatūros strypų ir suskaldytų betono blokų. Tuo pat metu man toptelėjo mintis, kad galiu su skaitytojais pasidalinti tais sunkumais, kurie man bei daugeliui kitų koučingo specialistų buvo neišvengiami kelyje į tobulėjimą. Jeigu žemiau pateikti dalykai neatmuš jūsų noro eiti koučingo profesionalo keliu, tai linkiu, kad šis kelias būtų ilgas ir kupinas nuotykių!

Jūs galvosite, kad baigę koučingo kursus, pradėsite nuoseklią ir pilnavertišką koučingo praktiką. Laikydami rankose kokios nors koučingo mokyklos diplomą, jau tą patį vakarą ir dar keletą dienų iš eilės susirašinėsite el.paštu su savo grupiokais. Aptarinėsite patirtis ir dalinsitės jausmais. Praėjus šiek tiek laiko pradėsite galvoti, ką galėtumėte veikti toliau ir kreipsitės į savo artimiausią ratą žmonių kviesdami juos į koučingo sesijas. Žinoma, nemokamas. Tačiau greitai pajausite, kad vesti koučingo pokalbį su artimaisiais ar pažįstamais yra visai kas kita negu su žmonėmis, kurie jums nėra atlaidūs ir kelia jums kur kas didesnius reikalavimus negu lektoriai, kurie jus mokė. Surasti klientų iš šalies bus labai nelengva, o ir šie pas jus ateis labiau smalsumo negu reikalo vedami. Teiraukitės pas šiuos žmones rekomendacijų, dalyvaukite nevyriausybinių organizacijų veiklose, veskite nemokamas koučingo sesijas įvairių tobulėjimo renginių metu ar kitur. Koučingu ypatingai domisi Y karta, tad pasidairykite pašnekovų įvairiose mokymo įstaigose.

Jus kankins abejonės, kada pradėti imti užmokestį už koučingo paslaugą ir kiek prašyti, jeigu prašyti. Ko gero, savo mokamą koučingo praktiką pradėsite prašydami kiek negaila, tačiau dėl to jausitės nesmagiai, nes žinosite, kad skyrėte savo laiką, o už jį gavote tik smulkių. Nieko tokio, – raminsite save. Aš kaupiu patirtį, – sakysite sau. Tačiau gerai žinote, kad šie žodžiai slepia nepasitikėjimo savimi atspalvį. Kuo greičiau už savo paslaugas nustatysite rinkos kainą ir kuo ramiau reaguosite į jos išsigandusius, tuo labiau sustiprėsite. Pirmieji klientų atsiskaitymai jums bus labai nepatogūs. Jūs nežinosite, ar paslauga, kurią suteikėte, yra tiek verta. Pasikalbėkite apie tai su artimu kolega iš koučingo srities, taip įgysite drąsos.

Teks taikytis su klientų galios asimetrija ir jų stereotipais. Klientai, su kuriais dirbsite, kels jums įvairius lūkesčius. Klientai iš šalies nebus tokie patogūs, kaip jūsų kolegos mokymų klasėje, kurie mokėjo būti gerais klientais. Tikri klientai tikėsis, kad esate idealiai susitvarkę gyvenimą ir vesdami koučingo pokalbius išgelbėjote šimtus žmonių. Jie tikėsis, kad jūs esate amžiumi ir patirtimi brandi asmenybė. Kai jus pamačiau, pagalvojau, ką šis keturiasdešimtmetis jaunuolis man gero pasakys, kaip jis galės man padėti, – kartą pasakė man viena šiek tiek vyresnė moteris. Jūs žinosite, kad negalite kvestionuoti klientų lūkesčių, nes tai pašnekovai renkasi jus, o ne jūs juos. Jie prašys jūsų patarimų ir įžvalgų, o jūs jausitės prastai jas dalindami. Jausite konfliktą – lektorius jums sakė, kad koučinge įžvalgos ir patarimai negalimi, bet juk nesinori nuvilti klientų. Ilgainiui pajausite, kaip formuojasi jūsų asmeninis koučingo stilius, kur jūsų klausinėjimą papildo ir jūsų įžvalgos, o klientai jas vertina. Kurį laiką abejosite savo darbo būdu, nuolat klausite savęs, kaip čia yra, kad tikrame gyvenime vien tik gerų jūsų klausimų klientams nepakanka.

Teks ginti koučingo vardą ir draugams bei pažįstamiems įrodinėti, kad koučingo specialisto profesija yra lygiai tokia pat gera kaip ir IT projektų vadovo. Jūsų pažįstami bei draugai kreivokai šypsosis ir laidys nejaukias užuominas, neva niekais užsiimate. Na, pakoučink mane, – jie sakys. Pradžioje jūs ilgai ir nuobodžiai aiškinsite jiems koučingo naudą, tačiau vėliau nuleisite rankas ir apie tai nekalbėsite. Labai sveikinu šį žingsnį. Koučingo profesija yra jums ir jūsų, tad kiekvienas tegu dirba savo darbą ir nevalia to darbo vertinti. Taip ir pasakykite savo bičiuliams. Atsikratykite jų spaudimo, net jeigu nutarsite mesti karjerą koučinge ir įsidarbinsite vadybininku. Tai nėra nesėkmė, koučingas jums labai padės pardavimuose ir bendravime su kolegomis.

Nuolat galvosite, kad galbūt reikia viską mesti ir susirasti normalų darbą arba stiprinti savo karjerą esamame darbe, net jeigu jis seniai įgrisęs. Žinau, kad motyvuojančios citatos liepia jums eiti svajonės link, tačiau dabartinis jūsų darbas garantuoja saugumą. Ilgai abejosite, ar jau galima pradėti savo veiklą koučinge, ar jau atėjo tas momentas. Girdėdami aplinkinių nuomones, turėsite rasti balansą tarp stabilumo ir savo svajonių veiklos. Lipkite į koučingo laivą tada, kai žinosite, jog jis plauks tvirtai ir jam nepritrūks kuro. Pažįstu tik kelis tokius žmones, kurie dėl koučingo plento metė visus geru asfaltu išklotus greitkelius.

Domėsitės visomis ezoterinėmis ir saviugdos veiklomis iš eilės, o vėliau pajausite, kad stokojate gylio. Vieną dieną sustosite ir suprasite, kad persimokėte. Nepadės net nuolat kartota frazė, kad mokytis reikia visko ir tą daryti niekada nevėlu. Jums norėsis išbandyti savo žinias ir praktikas, tačiau suprasite, kad jums puikiai sekasi tik nedaugelis jų, nes likusios neatitinka jūsų stiliaus arba netinka jūsų klientams. Kuo greičiau atsirinksite, kas jums įdomu ir tinka, tuo geriau. Jūs žinote, kaip jus lengva sugundyti dar vienu asmenybės profilius nustatančiu įrankiu ar nauja veidotyros filosofija.

Nuolatos lyginsite save su kitais kolegomis, kartais tapsite apkalbų objektu arba apkalbinėsite kitus kolegas. Gali pasitaikyti atvejų, kad pavydėsite kitiems koučingo specialistams arba jie pavydės jums. Kuo greičiau mesite šį užsiėmimą, tuo geriau. Pradžioje norėsite bendradarbiauti su daugeliu, tačiau pasitaikys atvejų, kad jausite, jog geriau kai kuriuos dalykus daryti vienam. Ateis diena, kai į šoną padėsite dirbtinį pozityvumą ir politkorektiškumą. Džiaukitės šiuo momentu, nes jis rodo, kad užaugote.

Po kiekvienos koučingo sesijos rūpinsitės, ar pakankamai padėjote klientui ir ar jis nemeluoja jums sakydamas, kad viskas gerai. Pastebėsite, kad klientas, jausdamas jūsų susirūpinimą, šiek tiek bandys jums padėti ir iki kito susitikimo žadės nuversti kalnus. Jūs nusivilsite klientu ir savimi, kai paaiškės, kad klientas jokių kalnų nevertė ir net prie kalvų nebuvo priartėjęs. Tokia patirtis išmokys jus, kad pokyčių ant smūgio nebūna. Pradėkite gilintis į psichologijos teorijas, kad sužinotumėte apie žmones kuo daugiau. Leiskite savo klientams judėti taip, kaip jie nori ir neklauskite klausimo: na tai kaip, ar nors kiek tau padėjau? Na tai kaip, ar tau kažkiek geriau?

Atidėliosite koučingo supervizijos pokalbį, nes manysite, kad dar neturite pakankamai praktikos. Į koučingo supervizijos pokalbius žiūrėsite su tam tikra pagarbia baime ir vis sakysite sau, kad geriau palaukti. Koučingo specialistui būtina nueiti į keletą supervizijos pokalbių, jeigu jis jau turi sukaupęs bent 60-70 koučingo praktikos valandų. Pažadu, kad toks pokalbis atvers naujus horizontus. Jeigu neisite į superviziją, panagrinėkite tokius klausimus: ko vengiu koučinge, kaip veikloje arba kokių neramių momentų patiriu koučingo pokalbio metu? Kokie mano asmenybės aspektai įsiterpia į koučingo ppkalbį ir kokią įtaką jie jam daro? Bet koks atsakymas į šiuos klausimus byloja, kad pasikalbėti su supervizoriumi būtų naudinga.

Nuolat sieksite išmokti kuo daugiau koučingo technikų, bet kiekvieną kartą pastebėsite, kad koučingo technikos – antraeilis dalykas. Taip, jūs girdėjote iš lektoriaus, kad svarbiausia – santykis su klientu. Tačiau santykio aspektai ir tai nagrinėjanti psichologijos teorija nebus tokie patrauklūs dalykai, kaip dešimt geriausių koučingo klausimų. Coachingblog.lt tekstai apie klausimus yra vieni populiariausių. Nuovoka apie santykio su klientu aspektus vystysis palaipsniui, priklausomai nuo jūsų patirties. Leiskite kai kuriems klientams negrįžti pas jus ir nesisielokite, jeigu klientui netikote. Jam reikia kito pagalbininko. Jums reikia kito kliento.

Svajosite pradėti darbą organizacijose, tačiau vis sakysite sau, kad arba a) darbas organizacijose neatitinka jūsų vertybių arba b) jums trūksta pasitikėjimo ir žinių. Jeigu apie tai galvojate, labai patariu baigti ir vadybos mokslus, kad būtumėte naudingi organizacijoms. Darbas su įmonėmis  – labai dėkingas. Niekur kitur neįgysite tokios patirties. Ji suformuos tvirtesnį stuburą, nes bendrausite su žmonėmis, kurie gyvena pokyčių kupiname pasaulyje. Jie išmokys jus pasitikėti savimi ir nebijoti jokio kliento, net jeigu tai būtų Jos Ekscelencija.

Bandysite organizuoti atvirus mokymus, tačiau nesurinksite pakankamai norinčių. Anksčiau ar vėliau jums gims genialus planas, kad norite mokyti koučingo kitus žmones. Puiku, tačiau jums teks surasti savo nišą. Galbūt mokysite žmones formuluoti tikslus arba padėsite jų siekti pasitelkiant koučingo metodikas. Tačiau nesikrimskite dėl karčios tiesos – pradžioje nebūsite niekam įdomūs. Kad surinktumėte artipilnes konferencijų sales, turėsite sukurti savo unikalumą. Autentišką unikalumą. Žmonės pirks ne jūsų seminarą, bet jus. Jums reikės dirbti su savo įvaizdžiu.

Abejosite, ar verta stoti į tarptautines koučingo organizacijas, nes narystės mokestis sudaro tiek, kiek jūsų koučingo paslaugų pajamos per pusmetį. Puikiai suprantu, šis reikalas turi apsimokėti. Tačiau tas apsimokėjimas nėra vien tik finansinis. Narystė solidžiose organizacijose gali padėti laimėti įmonių skelbiamus konkursus ar nulemti klientų pasirinkimą. Pradėkite galvoti apie kvalifikacijos įtvirtinimą tarptautiniu lygiu, nes Lietuvoje gautas sertifikatas rodo tik tai, kad išklausėte koučingo kursą. Užbaikite dar vienus koučingo kursus. Apsilankykite bent vienoje tarptautinėje koučingo konferencijoje. Tokia išvyka įrodys jums, kad pradėjote į save investuoti.

Sukursite koučingo paslaugą reklamuojantį puslapį, galbūt net labai gražų, tačiau vėliau pritrūksite entuziazmo jį pildyti turiniu. Mačiau puikių puslapių apie koučingą, tačiau daugybė jų jau senokai nėra atnaujinti turiniu. Asmeninis puslapis ar blogas – labai vertingi dalykai, galiu tai paliudyti. Tačiau jiems reikalinga skirti daug energijos ir daryti tai nuolat. Daugelis koučingo specialistų nuleidžia rankas nesulaukę tinkamo skaitytojų srauto. Jūsų tekstai turi būti įdomūs ir trumpi, ne tokie kaip šis. Juose turi girdėtis jūsų balsas, o ne polikorektiška bendro pobūdžio medžiaga, kurios apstu aplinkui.

Kai kuriuos mano paminėtus dalykus išgyvensite su kaupu, o kai kurie dalykai jus aplenks, nes ne visiems viskas galioja. Jeigu dar tikėsite, kad po viso šito galite eiti toliau, sveikinu, jūs įstojote į koučingo specialistų gretas.

Daugiau patirties turinčius koučingo specialistus komentaruose kviečiu dalintis savo patirtomis kliūtimis ir sunkumais, kurie paskatino jus atsidurti ten, kur dabar esate.

17 comments on “Kodėl neverta tapti koučingo specialistu arba kokias kliūtis reikės įveikti?

 1. Ačiū už sudėliotą į lentynėles tekstą! :) Ir išties galiu paliudyti, kad koučo kelias nėra viens-du-trys – baigiau kursus, einu „gydau“ klientus… Reikia ir gylio, ir laiko, ir savęs pažinimo tame kelyje, ir ypač, ką teisingai pastebėjai, savo stiliaus suradimo. Bei drąsos visam tam. Ir gebėjimo atsilaikyti bei atsirinkti visame tame triukšme tai, kas sava. Darkart dėkui!

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
 2. Danguolė on said:

  „Jūsų tekstai turi būti įdomūs ir trumpi, ne tokie kaip šis“ – pasiginčysiu – jei rašysite tik prabėgančiam skaitytojui, kuris niekuo rimtai nesidomi ir domisi viskuo vienu metu, tada taip, tebūnie trumpai. Bet tas skaitytojas, kuris ieško turinio ir gylio, kuris mąsto, norės būtent tokio straipsnio kaip šis. Skaičiau ir šypsojausi, nes išgyvenau visus šiuos punktus. Vienus labiau, kitus mažiau. Tai tikrai įdomi patirtis :)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 3. Aciu, Tomai, uz turininga, nuosirdu ir labai naudinga straipsni. Aciu uz tai, kad jame yra tavo balsas, o ne „bendro pobudzio medziaga, kurios apstu aplinkui“! Koucinge as jau 6 metus, kai skaiciau, tai pagalvojau: „Kaip tiksliai aprasyti kai kurie momentai…“ :-) Dar pridurciau profesini issiekima. Manau kad koucinge jis ypac aktualus, ir ateina pakankamai greitai. Reikia moketi tai priimti, sustoti, pagalvoti apie save, o ne apie tai „ka pagalvos klientai ar kolegos“. Pailsieti ir…;-) eiti toliau, nuolat vystytis ir tobuleti, nepasiduoti, nes neisivaizduoji saves „NEkoucingo specialistu“… Pasiilgau tavo mentor-sessiju..:-)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 4. Sorry, norejau parasyti „superviziju“..;-) iki susitikimo!

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 5. Tomas Misiukonis on said:

  O, kaip smagu, kad komentuojate:) Tikrai, Žana, perdegimas gresia kiekvienam koučingo specialistui laiku nepradėjus praktikos arba jos prisirinkus per daug.

  VN:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 6. Tikrai taip, koučeriui teks būti savimi iki pačių pirštų galiukų, tai profesija, kuri priverčia kas dieną būti su savimi TIKRU. Tas turbūt ir yra sunkiausia kai niekada nuo savęs pabėgti ar pasislėpti negali. Tik pradedi daryti taip, kaip kiti / visi – iš karto nebėra rezultato. Rezultatas yra tik tuomet, kai esi savimi.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 7. Ačiū už labai pasidalinimus, beveik visi etapai artimai mane palietė. Po keletos sesijų su klientais, aš suvokiau, kad neturiu kompetencijos. nors labai seniai domiuosi psichologija, daug skaitau, baigiau koučingo kursus..bet susidūriau su žmonėmis , kurie neturi/neatranda resursų savyje, kad kažką pradėti daryti ir suvokiau, kad tik su koučingo sertifikatu esu bejėgė. O dirbti norisi būtent su žmonėmis. Pasirinkau studijuoti psichoterapiją, ir pati praeiti nemažai asmeninės terapijos. Einu link svajonės, tikrai labai iš lėto. Turiu aiškų suvokimą ko noriu, ir tvirtą norą tapti kvalifikuota specialiste, mylinčia savo darbą ir nebijančia „nepatogių“ klientų.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
 8. Skaitydamas atpažinau savo patirtį, net juokas suėmė – galvojau, kad tik man taip buvo, pasirodo ne. Šis blogo įrašas tarsi kita medalio pusė. Ji yra ir visada buvo, bet pamatai/patiri ją tik tada kai „medalį apverti“ (įgyji patirties).

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 9. Birutė on said:

  Ačiū už „povandeninių akmenėlių“ įvardijimą. Dalis minčių, be abejo, prabėgo ir mano galvoje. Smagūs skaitiniai šiam rytui :) Besimokydama koučingo naujai atradau žodžių „klausyti“ ir „girdėti“ esmę. Darbas su klientu man vis dar teikia didelį malonumą (ne tik uždarbio prasme) ir pagrindinis instrumentas, kuris padeda darbe, tai yra besąlyginė meilė klientui. To dar vis mokausi…

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 10. kestutis on said:

  As ne kaucingo specelistas, tik pradejas juo dometis verslininkas. Patiko ir labai idomus straipsnis, pradedant bendrauti su kauceriais. O, Skaivos komentaras irgi patiko. Noreciau su Skaiva kaip speceliste pabendrauti.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 11. Negaliu patikėt ! :) Kažkaip net nejauku buvo skaityt, nes atrodo visus MANO „pasimąstymus“ ir „pasipergyvenimus“ paėmėt ir įvardijot. Tai dabar net nežinau ar čia džiaugtis, ar liūdėt, kad nesu nei kiek išskirtinė. Na, akivaizdu, kad tipiška koučingo specialistė pradžiamokslė! Tikrai labai ačiū už šį straipsnį.
  Liko vienas klausimas – Koučingo sesijų vieta. Kalbu apie „normalius“ klientus, ne draugus ir pažįstamus, kuriems aišku ir namai ir kavinės tiko. Kabineto nuoma? Lyg ir prabanga. Ką galėtumėt patart ar patirtimi pasidalint. Ačiū.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 12. Jolanta on said:

  Straipsnis ir be liaupsių, akivaizdu, puikus! Kita vertus-labiausiai patiko, jog interesantai „perka“ ne tik žinias, įžvalgas- labiau energetiką, kurią skleidi pozityvioje tikrovėje.
  Ačiū!

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 13. Aciu uz idomu straipsni. Tomai, ar galite patikslinti sakini: „Surasti klientų iš šalies bus labai nelengva, o ir šie pas jus ateis labiau smalsumo negu reikalo vedami. Teiraukitės pas šiuos žmones rekomendacijų…“. Rekomendaciju apie ka, prasyti, kad parasytu rekomendacija apie mane? Ar teisingai supratau?

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
  • Tomas Misiukonis on said:

   Paklauskite jų, ar remiantis jų patirtimi su jumis, jie norėtų jus kam nors rekomenduoti. Jeigu taip, tai jūs galite paprašyti, kad taip ir padarytų, kai turės progą.

   VN:F [1.9.10_1130]
   Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.