Ar žinote, vadovai, dėl ko žmonės keistai reaguoja į jūsų užduodamus klausimus?

Galvoje turiu tą situaciją, kai jūs pasimokote koučingo ir pradedate uždavinėti klausimus: o ką tu galvoji? O ką tu darytum? Kokie būtų tavo pasiūlymai? ir pan. Gal grįžote iš kokio nors seminaro ir dabar norisi išbandyti dalykus praktiškai.

Ko gero uždavę klausimus pastebėjote tam tikrą žmonių priešiškumą, įtarumą arba pats pokalbis sklandžiai nesusiklostė. Paprastai tokiu atveju apkaltinama pati metodika, neva klausimai skamba nenatūraliai. Neveikia ir iš viso, kam jie reikalingi? Žinoma, reikia suprasti ir tai, kad klausimai skatina prisiimti atsakomybę, o žmonės ne visada nori tai daryti.

Ar visi gerai suprantame iš kokios pozicijos tokie klausimai užduodami? Ar iš bendradarbiaujančios ir partneriškos pozicijos, ar iš konfrontuojančios ir provokuojančios (čelendžinančios, – sako vadovai). Jei neaišku, ką bandau pasakyti, klausimą ką tu siūlai?pabandykite užduoti skirtingais tonais – ramesniu, labiau sutelktu į žmogų ir agresyvesniu tonu, tuo čelendžinančiu.

Labai svarbu, ko siekiate tokiame pokalbyje su žmogumi – potencialiai jį suvaryti? Patikrinti? ar iš tiesų įtraukti jį į mąstymą bei apsikeitimą mintimis?

Greičiausiai išgirdote to klausimo skambesio skirtumą, o jeigu neišgirdote, pasipraktikuokite su artimu žmogumi – tegu jis jūsų pasiklauso ir pasako, kaip jus išgirdo.

Jeigu pastebėsite, kad klausimus kolegoms ir darbuotojams užduodate konfrontuodami, provokuodami juos, tuomet jūsų klausimai tikrai nebus paveikūs, nes jie skatins ne mąstymą, o nereikalingą gynybą. Jeigu klausimą kitam žmogui į kaktą kalate nei iš šio nei iš to, tai nėra joks normalus čelendžinimas ar koučingas. Tai – grubus bendravimas, kuris ne tik kad nesukuria naujų minčių, bet žaloja pokalbius ir pašnekovų santykį. Pasikasiu dar giliau. Suprantu, kad organizacijose reikia čelendženti žmones, bet tą daryti reikia ne grubiu ir slaptu būdu, bet ramiu ir tarpusavio pasitikėjimu pagrįstu bendravimu.

Jeigu jau taikote koučingą ir užduodate klausimus, jie neturi skambėti kaip ištraukti iš kažkokios paslaptingos skrynutės, kur laikomi spec. tarnybų naudojami tardymo būdai. Koučingas – ne psichologinės prievartos, bet mąstymo stimuliavimo metodas. Užduokite klausimus atvirai, ramiu tonu ir, svarbiausia, jeigu reikia, įspėkite pašnekovą, kad į pokalbį labiau įtrauksite ir jį. Kai jis žinos, dėl ko užduodate klausimus, jam nereikės gintis ir jis ramiai mąstys bei kalbės.

Tie lietuviškoje vadovavimo kultūroje įsigalėję slapti ir atviri pačelendžinimai yra paprasčiausi galios žaidimai, o ne konstruktyvus bendravimas. Paskaičiau knygutę, tai patikrinsiu ant tavęs tau nežinant.

Jei norite įtraukti žmones į pokalbius, reikia turėti su jais susitarimą – kontraktą, kuriuo remdamiesi kalbėsitės. Pavyzdžiui, galima pašnekovui pasakyti, kad šiame pokalbyje naudosite daugiau klausimų, teirausitės jo nuomonės, kviesite pasisakyti ir jį.

Reikia suprasti, kad pokalbis su vadovu (bet kokiu) nėra labai saugus ir dažnai yra jautrus, todėl tokie išankstiniai įspėjimai nuims nereikalingas gynybas ir įtarinėjimą blogais kėslais.

Gavę klausimą ir nežinodami, dėl ko jis iš tiesų užduodamas, mes svarstome, ką geriausia būtų į jį atsakyti. Šis svarstymas paremtas savęs saugojimu, o ne kokybišku mąstymu.

Jei nenorite, kad žmonės kalbėtų jums tik tai, ką norite girdėti, dėkite kortas ant stalo ir pasakykite, kad, pavyzdžiui, jūs mokotės bendrauti klausimais, kad jums svarbu tobulėti, rūpinatės pokalbių kokybe ar pateikite kitas priežastis.

Nenaudokite frazių pačelendžinsiu tavepakoučinsiu tave, nes tokie pasakymai nuteikia pozicinei kovai bei gynybai.

2 comments on “Kodėl neveikia vadovų pačelendžinimai ir pakoučinimai?

 1. Manau, kad tai priklauso nuo santykio su vadovu apskritai. Tarkim, turėjau vadovą, kuris buvo empatiškas ir palaikantis, tad kai jis sakydavo, kad dabar štai aptarkim tavo ataskaitą ir aš tave pačelendžinsiu, aš tai priimdavau labai teigiamai.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. sharon wayne on said:

  I want to thank Dr Emu a very powerful spell caster who help me to bring my husband back to me, few month ago i have a serious problem with my husband, to the extend that he left the house, and he started dating another woman and he stayed with the woman, i tried all i can to bring him back, but all my effort was useless until the day my friend came to my house and i told her every thing that had happened between me and my husband, then she told me of a powerful spell caster who help her when she was in the same problem I then contact Dr Emu and told him every thing and he told me not to worry my self again that my husband will come back to me after he has cast a spell on him, i thought it was a joke, after he had finish casting the spell, he told me that he had just finish casting the spell, to my greatest surprise within 48 hours, my husband really came back begging me to forgive him, if you need his help you can contact him with via email: Emutemple@gmail.com or add him up on his whatsapp +2347012841542 is willing to help any body that need his help.

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.