Šios knygos idėja gimė vieną 2017 m. sausio mėnesio rytą. Jaučiausi gerokai peršalęs, tačiau tądien vedžiau mokymus vadovams. Vienos iš užduočių metu mane aplankė mintis: o jeigu, visa tai, ko vadovai klausia ir apie ką jie kalba mokymų metu, surinkčiau į vieną vietą ir iš to parašyčiau knygą? Galbūt prisidėjo mano peršalimas ir lengvas nuovargis, nes tada pajuokavau: beveik kiekviename seminare girdžiu tuos pačius klausimus, jaučiu reikės parašyti knygą, kad nesikartočiau.

Ką man daryti su neigiamai nusiteikusiu žmogumi? Kaip man išsakyti kritiką, kad po to nesijausčiau blogai? Kaip man kalbėti su žmogumi, kai jis prašo pakelti algą, tačiau aš neturiu tam galimybių? Kaip man pasakyti žmogui, kad jo nepaaukštinsiu? Ką man daryti, jeigu komandos narys sunkaus pokalbio metu pradėjo verkti?

Knygos idėja mane taip nusmelkė, kad tame pačiame seminare per pietų pertrauką pradėjau fiksuoti paskutines to meto vadovų įžvalgas ir klausimus apie jiems rūpimus dalykus. Prisiminiau, kad vadovų klausimų turiu surinkęs ir daugiau– mano kompiuteryje buvo daug didelių lapų, ant kurių vadovai dažnai sesijų metu perkelia savo klausimus, nuotraukų. Tą patį vakarą sudariau bazinį knygos turinį, jis apėmė jau daugiau kaip penkiasdešimt skirtingų skyrių.

         PAŽIŪRĖTI TURINĮ IR DALĮ KNYGOS

Netrukus prie manęs prisijungė mano kolegė Alma ir pasiūlė knygą paįvairinti duomenimis iš Best Employer Study tyrimo, kurį kasmet atliekame norėdami pamatuoti įsitraukimą Lietuvos organizacijose. Patikėkite, duomenų turime tiek, kad galėtume išleisti milžinišką mokslinę studiją. Almos patirtis dirbant su vadovais personalo valdymo srityje taip pat prisidėjo – ji pasidalino gausiais patarimais, kaip vadovams elgtis sudėtingų situacijų su darbuotojais metu, pavyzdžiui, kaip kalbėti apie algą ir kada iš viso nekalbėti jautriomis temomis. Alma prideda: kai su vadovais kalbamės apie jų darbuotojų motyvacijos didinimą ir įsitraukimą, grupėje paprastai atsiranda keletas vadovų, kurie vis ieško preteksto nebendrauti su savo žmonėmis, tik paprastai patys to nesuvokia. Ką daro vietoj bendravimo? Visą savaitę „sulindę“ į kompiuterį ruošia motyvavimo veiksmų planą excelyje, nei prieš tai nei po to neskirdami laiko pasikalbėti su savo žmonėmis kad geriau suprastų jų poreikius ir lūkesčius. Kiekvieną kartą  pakerta kojas ir mintis, kai iš vadovų išgirsti frazę „o kaip priversti darbuotojus būti motyvuotas“. Juk toks požiūris iškreipia pačių vadovų praktiką.

Knyga per kelis mėnesius įgavo savo formą ir stilių – siekėme, kad ji būtų ypač praktiška, todėl ją papildėme ne tik savo patarimais, tyrimų duomenimis, bet ir vadovų pasakojimais ar trumpomis istorijomis. Dar daugiau, nuolat galvojome apie lietuvišką kontekstą, norėjome susikoncentruoti į būtent Lietuvos organizacijas ir jose kylančią vadovų problematiką. Yra puikių užsienio autorių leidinių apie vadovavimą ir lyderystę, tačiau retai kuri knyga pritaikoma „lietuviškam“ kontekstui.

Mėgstu sakyti, kad knygą parašyti yra labai lengva, o parašyti ją gerai – itin sunku. Knygą rašėme penkis mėnesius, tačiau dar tiek pat ją taisėme, tobulinome, kai ko joje atsisakėme, kai ką įtraukėme, nors neplanavome to daryti. Tai buvo apdovanojantis procesas – sklandžiai dirbti dviese, dar ir dar kartą perkratyti turimas žinias ir patirtį, klysti, atleisti sau, vėl imtis baltų puslapių, į kuriuos kartais niekas negulė, o kartais jie pildėsi minučių greičiu. Knygos rašymas išvargina, kaip ir bet kuri kūrybinė veikla ji atima visą energiją, tačiau vėliau grąžina šią skolą su didelėmis palūkanomis. Čia norisi padėkoti mūsų draugams iš leidyklos Vaga, kurie daug metų mumis tiki ir skatina dalintis. Bus nauja knyga, – rašau Agnei Puzauskaitei, vyriausiai Vagos redaktorei, o ji atsako: kada? Siųskit! Laukiam!

Knygą rašėme įvairiuose pasaulio vietose – Vilniuje ir Lietuvos krašteliuose – Neringoje (nerašykite ten knygų, nes per daug stebuklinga vieta knygų rašymui), Aukštaitijoje ir Dzūkijoje, pakeliui į Slovakijos kalnus, lėktuve į Tenerifę ir Paryžiuje, pakeliui į Gruziją ir dar daugelyje vietų, kurių jau nepamename.

Rašydami knygą nuolat galvojome apie jos skaitytoją, greičiausiai dar augantį vadovą arba apie labiau patyrusį specialistą, kuriems kasdien kyla klausimai, kaip jie galėtų tapti geresniais lyderiais darbe ir įkvėptų kitus siekti to paties.

Mes tikime, kad puikūs rezultatai pasiekiami per gerą santykių valdymą darbe, kurio pagrindas – pasitikėjimas, saugumas ir bendradarbiavimas. Sakysite – banalūs žodžiai. O jūs pabandykite sukurti šias sąlygas kokioje nors komandoje. Knygoje mūsų bylojimo nėra daug, tai greičiau praktinės įžvalgos apie tai, kaip šį ryšį su žmonėmis galima būtų kurti ir stiprinti.

Jums gali pasirodyti, kad knyga yra apie „minkštą“ vadovavimą. Deja, ne, nes mes netikime nei „minkštu“, nei „kietu“ vadovavimu. Mes tik žinome, kad kiekvienas vadovas turi būti kartu žmogiškas ir teisingas. Aiškus su savimi ir aplinkiniais, o kartu ir tiesus bei atviras. Būtent tai lyderystėje turbūt yra didžiausiais iššūkis – gerai suvokti savo vaidmenį ir pasirinkti poziciją iš kurios veiksite.

Dabar, kai knyga jau netrukus įgaus fizinę formą, apima geras, bet kartu šiek tiek liūdnas jausmas. Geras, nes tikime, kad daugeliui vadovų ji taps tuo reikiamu leidiniu, kuris visada bus „po ranka“, iš kitos pusės mums patiems kyla klausimas: o kas toliau? Žinoma, dar sunku į jį atsakyti, tačiau esame atviri viskam, kas nutiks. Galbūt, po kelių metų vėl susitiksime kokios nors knygos puslapiuose.

6 comments on “Kaip mes parašėme knygą „Vadovas per 24 h“? (Paskelbtas knygos turinys ir keli skyriai)

 1. O tai kur ją galima įsigyti? Puiki dovana Kalėdų proga būtų :)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Mindaugas on said:

  Sveiki,

  Ar bus knygos e versija?
  O gal net audiobook’as?

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 3. Sveiki,

  Norėčiau įsigyti jūsų knygą elektroniniame formate, tačiau internete randu pirkti tik popierinę versiją…
  Ar knyga buvo išleista ir ją galima įsigyti elektroniniame formate?

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 4. Kristina on said:

  Labai norim šios knygos. Ar bus galima įsigyti?

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.