Ar pamenate šį eksperimentą? Visų pirma ačiū, kad užsukote ir sudalyvavote! Tikiuosi, kad daugiausia naudos iš to gavote patys, o ir man smagu, kad įsitraukėte. Nors eksperimento laikas pasibaigė, neabejoju, kad tie pokyčiai, kuriuos norėjote įgyvendinti, jau duoda vaisių.

Skaitydamas jūsų komentarus ir el.laiškus pasižymėjau sau keletą įžvalgų. Svarbiausias jų noriu išdėstyti čia. Jei turėsite savų pastebėjimų, kviečiu pasidalinti.

Norėdami keistis mes ieškome išorinės pagalbos

Kai kas keistis įsipareigojote sau, bet dauguma kalbėjote apie įsipareigojimą aplinkiniams. Pavyzdžiui, paskelbti apie savo pokyčio eigą socialiniame tinkle, įrodyti kitiems, kad tai galite ir pan. Ir tai labai sveikintinas dalykas – pozityvus aplinkos grįžtamasis ryšys mus motyvuoja keistis bei skatina įtvirtinti pokyčius. Taip mes tarsi pasimatuojame, kad esame teisingame kelyje.

Metęs rūkyti iš kitų žmonių sulaukiau itin pozityvių vertinimų. Tai mane įkvėpė tęsti nerūkymo politiką. Šis aspektas galioja bet kuriam kitam pokyčiui. Todėl tą dažnai akcentuoju dirbdamas su organizacijomis – vadovai, kurie nori, kad jų darbuotojai keistų nuostatas ar elgesį, privalo užtikrinti jiems pozityvų grįžtamąjį ryšį apie pokyčių progresą.

Net ir menkiausia pagalba pokyčio metu praverčia. Net jei tos pagalbos forma yra koks nors linksmas menkniekis, kurį sau leidžiame. Dar geriau artimo žmogaus petys ar geri žodžiai. Kaskart įsitikinu, kad pokyčius lengviau įgyvendiname tada, kai šalia yra žmogus, kuris mums padeda juose išbūti. „Kas tau padės tai įgyvendinti?“, „Kokios paramos tau reikia, kad tai atliktum?, Kur slypi papildomi resursai?, Kuo dar gali pasinaudoti?“.

Už pokytį norime save apdovanoti

Vieni už pavykusį pokytį save skatiname kokiais nors pirkiniais ar nuolaidomis, gi kiti sakome, kad jau pats tikslo pasiekimas yra apdovanojantis. Palaikau mintį, kad veiksminga yra tai, kas veikia, tad apdovanojimo pobūdžio plačiai nekomentuosiu. Tik vienas dalykas – kuo aiškiau suvokiame būsimo pokyčio naudą sau, tuo labiau esame pasiryžę jį įgyvendinti.

Koučinge daug dėmesio skiriama tokios naudos paieškoms. Tai-  tarsi pokyčio įdėjos pardavimas sau gerąja prasme. Ir tai būtinas procesas – jei nesuvoksiu pokyčio naudos, kam gi man tas pokytis? Tad čia verta savęs paklausti: kokią naudą turėsiu iš to, kad pasikeisiu? Ką man pasakys kiti? Ką aš jausiu? Kaip pasikeisiu aš? Kaip pasikeis mano gyvenimas? Kuo konkretesnę naudą sau įvardinsime, tuo ji bus svaresnė. Mesdamas rūkyti radau daugybę konkrečių naudų – pavyzdžiui, žvejodamas galėsiu susitelkti į procesą arba turėsiu geresnį apetitą sveikam maistui. Apie sveikatą ir pinigus net nekalbu.

Veiksmų konkretumas padeda

Dauguma dalyvavusių pripažino, kad naudingiausias klausimas jiems buvo apie galutinį veiksmų planą. Atkreipiau į dėmesį į tai, kaip konkrečiai kai kurie iš dalyvavusių sudarėte veiksmų planus. Štai vienas dalyvis labai detaliai išdėstė savo veiksmus ką jis darys norėdamas sumažinti savo buvimo laiką interneto erdvėje. Labai sveikintina, kai koučinge klientai įvardija ypač konkrečius žingsnius ir sako: aš darysiu A, B, C ir D.

Neretai pasitaiko, kad pašnekovai sako aš stengsiuosi, aš pabandysiu ir pan. Tokie nekonkretūs žodžiai tarsi palieka atsitraukimo kelią – jei nesigaus, nebebandysiu, jei bus per sunku, aš nesistengsiu… Manau, kad kuo konkretesnis yra mūsų veiksmų planas, tuo jis veiksmingesnis. Tada galime jį lanksčiau keisti, matome visas detales, stipriąsias bei silpnąsias jo puses.

Turime aiškiai matyti savo atsakomybę

Šiame eksperimente drąsiai įvardijote, kad visa atsakomybė už pokytį tenka jums patiems. Labai džiugu, deja, dirbant su organizacijomis  tenka susidurti su situacijomis, kai asmeninio pokyčio atsakomybę žmonės perkelia kitiems. Aš pasikeisiu jei jie…, Kodėl aš turiu keistis, tai kiti turi pirmiausia padaryti A arba B…. Vienas iš būtinų etapų koučingo procese yra pokyčio savininko atsakomybės įvertinimas – kokią jis ją mato ir kaip jis ją realizuos?

Pirmiausia turime suvokti pokytį.

Nors eksperimente dalyvavę žmonės jau buvo suvokę pokyčio poreikį, deja, taip būna nevisada. Kartais norėdami kažko kito, mes tarsi suvokiame, kad mums reikia keistis, bet dar nesame įsisąmoninę pokyčio krypties. Todėl koučinge tam tenka skirti daug laiko. Kaip atrodo ta situacija kurios tu nori? Ką tu tada jauti? Koks tu tada esi? Kas bus kitaip kai tu tai įgyvendinsi? Tokie klausimai padeda geriau suprasti kam reikia to, ko mes norime.

2 comments on “Eksperimentas į(pa)vyko! Įžvalgos po jo.

 1. Įžvalgos labai nenustebino, bet koučingas tikrai geras dalykas, verta praktikuot. :)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Tomas Misiukonis on said:

  :)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.