Turbūt dar neturėjau koučingo mokymų, kurių metu vadovai nebūtų paklausę, kaip taikyti koučingą, pasak jų, nekompetentingiems ir nenorintiems keistis žmonėms.  Tokiais atvejais primenu jiems apie Dunningo-Krugerio efektą, kuris teigia, kad prasčiausiai dirbantys nežino, kad…jie prasčiausiai dirba. Arba, kitaip tariant, jie turi susidarę iliuziją apie savo įgūdžius – vertina save gerokai aukščiau nei yra iš tikrųjų.

Dunningo-Krugerio efektas paskelbtas 1999 metais, o  jo egzistavimą įrodo dar bent  6 studijos, atliktos nuo 2001 iki 2008 metų.  Dėl ko šis efektas pasireiškia? Dėl to, kad prasčiausiai dirbantys taip pat prastai mokosi iš savo klaidų. Būtent tai iškreipia šių žmonių suvokimą apie jų turimus gebėjimus.  Visi tyrėjai vieningai sutaria, kad prasčiausiai dirbantiems reikia tiesiai pasakyti, kas su jais negerai, o ne imtis bandymų juos kažkaip „taisyti“ koučingo ar kitų priemonių būdu. Taikydami koučingą ten, kur jis netinka, tik veltui švaistome laiką ir gadiname šio darbo būdo įvaizdį.

Dėja, tyrėjai pastebi, kad prasčiausiai dirbantys net ir gavę griežto pobūdžio grįžtamąjį ryšį, vistiek nesikeičia. Dėl to, kad tokį grįžtamąjį ryšį jie, matyt, gauna dažnai ir yra prie jo pripratę.

Dunningo-Krugerio efektas lemia, kad nekompetentingi žmonės:

-          Pervertina savo gebėjimus

-          Negeba atpažinti talento kituose žmonėse

-          Nesimoko iš savo klaidų

Tuo tarpu minėtos studijos teigia, kad talentingi žmonės yra linkę neįvertinti savo talento. Jie mano, kad kiti lygiai taip pat lengvai gali padaryti tai, ką šie žmonės sugeba. Todėl jų pasiekimai jiems patiems yra savaime suprantami (tinkamai neįvertinti), nors kitiems iš tiesų neįkandami. Tad pastebėję talentą kitame žmoguje turime nuolat jam apie tai priminti.

Mokymų metu vadovams atsakau, jog susidūrę su nekompeteningais žmonėmis, be koučingo jie turi ir kitų priemonių, kurias gali pritaikyti. Tiesus grįžtamasis ryšys su aiškiomis tobulėjimo gairėmis – taip pat yra ugdymo būdas.

5 comments on “Dunningo-Krugerio efektas: kodėl nekompetentingi nežino, kad jie – nekompetentingi?

 1. Martynas on said:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

  Dunning and Kruger were awarded the 2000 Ig Nobel Prize in Psychology for their report, „Unskilled and Unaware of It: How Difficulties in Recognizing One’s Own Incompetence Lead to Inflated Self-Assessments“

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 2. Tomas Misiukonis on said:

  Ačiū, Martynai;)

  VN:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 3. Martynas on said:

  Pati mintis tai labai gera ir teisinga:)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 4. kompeTENtingi, ne kompetetingi. ;)

  VA:F [1.9.10_1130]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.