Tu liūdėt nebijok, tu liūdėt nebijok, nes tiktai liūdesy – sielos džiaugsmas.

A.Mamontovas

Tylus vasaros vakaras. Jūs žiūrite pro langą į miestą, ežerą ar mišką… Ką tik nulijo. Klausotės seniai girdėtos, mokyklos diskotekas primenančios dainos. Jūsų prisiminimuose iškyla tuomet brangūs žmonės.  Galbūt pirmasis vaikinas ar mergina, su kuriuo šokote. Draugai už mokyklos kampo, kviečiantys bėgti iš pamokų. Vėliau jūsų mintys peršoka laiku. Kur jie dabar?, – klausiate savęs. Šiek tiek liūdite, jums kažkaip… šilta. Šiek tiek. Yra, kaip yra.

Šiuo pavyzdžiu bandžiau padaryti įvadą į trumpą tekstą apie nostalgiją – jausmą, kuris devynioliktame amžiuje buvo laikomas psichiatro dėmesio reikalaujančia būsena. Išgirdęs apie tai, nutariau pasidomėti daugiau – įdomu, kaip apie nostalgiją atsiliepia šių dienų psichologai?

Pasak tyrėjų, devyniolikto amžiaus Šveicarijoje nostalgija buvo laikoma gydytina liga. Tais laikais šis „sutrikimas“ buvo apibūdinamas tokiais simptomais: verkimas, nepastovus širdies ritmas, anoreksija.. . Bet šių dienų psichologijos mokslas nostalgiją laiko teigiama ir net naudinga žmogaus būsena.

Pavyzdžiui, nostalgiškais momentais žmones dažnai užplūsta šilti jausmai bei pozityvios emocijos. Žmonės tiesiog mėgaujasi prisiminimais. Viena studija atskleidžia, kad nostalgija bent kartą per savaitę „kamuoja“ apie 80 proc. žmonių. Ir, jausdamiesi nostalgiškai, žmonės teigiamus jausmus išgyvena dažniau negu neigiamus. Psichologai įvardija, kad nostalgija turi tris pozityvius aspektus:

Nostalgija padeda kovoti su nuoboduliu. Galvodami apie praeitį daugiau prasmės suteikiame dabarčiai. Analizuojame savo prisiminimus, darome išvadas, mokomės.

Nostalgija padeda kovoti su vienišumo jausmu. Nostalgiški prisiminimai labai dažnai būna susiję su kitais žmonėmis. Galvodami apie juos, primename savo ryšius su likusiu pasauliu.

Nostalgija padeda kovoti su … mirtimi. Kai žmonės atsiduria mirties akivaizdoje, juos dažnai užplūsta nostalgiški jausmai. Jie padeda išlikti stipriems ir nepalūžti.

Tai, kas kažkada buvo laikoma liga, šiais laikais yra geros energijos resursas.

Einu paklausysiu tos dainos ir prisiminsiu ką veikėme pabėgę iš pamokų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.