Štai jums du tikslai:

a) priversti kitą žmogų šypsotis

b) priversti kitą žmogų pasijusti laimingu

Kaip manote, kurį iš jų pasiekę labiau laimingi jausitės patys? Abiems tikslams pasiekti jūs turite įvairių priemonių: galite tiems žmonėms padovanoti dovaną, padaryti paslaugą ar kitaip juos paskatinti.

Tokį klausimą dviems savanorių grupėms uždavė psichologijos studijos Getting the most out of giving: Concretely framing a prosocial goal maximizes happiness (2014) autoriai.

Vienai tiriamųjų grupei jie pasiūlė imtis užduoties ką nors priversti šypsotis, o kitai grupei jie liepė paskatinti kitus pasijausti laimingais. Įdomu tai, kad pasiekę šiuos tikslus, labiau laimingi pasijuto pirmosios grupės dalyviai.

Studijos autoriai daro išvadą, kad žmonės labiau laimingi jaučiasi tada, kai iškelia ir pasiekia konkrečius tikslus, o ne abstrakčius, kuriems jie linkę kelti neadekvačius (nerealius) lūkesčius. Pasak studijos autorių, žmonės klaidingai mano, jog labiau laimingi jie bus tada, kai pasieks ne tokius konkrečius tikslus (pradėsiu dirbti sau, išvyksiu į kelionę aplink pasaulį nežinia kuriam laikui ir pan.)

Priversti kitą žmogų nusišypsoti buvo konkretus tikslas (šypsena), tuo tarpu priversti kitą pasijusti laimingu – nekonkretus tikslas. Nustatę konkrečius tikslus, žmonės gali tikėtis gauti būtent tai, ko jie laukė. Tuo tarpu nekonkretūs tikslais ne visada būna realistiški ir kartais nuvilia, nes pasiekus juos ne visada gauname tai, ko tikėjomės.

Dabar pagalvoju apie visus tuos šūkčiotojus, kurie visa gerkle triūbyja, kaip visiems būtų gerai tapti sėkmingais: Tapk sėkmingu! Tapk savo paties likimo kalviu! Tapk lyderiu! Šiuos tikslus galima labai įvairiai interpretuoti. Jie ne tik yra nekonkretūs, tačiau juos iškėlęs žmogus negali tikėtis apčiuopiamo  rezultato. Ką tai reiškia – būti sėkmingu? Ką tai reiškia – veikti tai, ką noriu? Ką tai reiškia – būti lyderiu? Dar daugiau, nepasiruošęs šių tikslų vykdymui, žmogus gali imtis nepamatuotos rizikos.

Viena tyrimo autorių Melanie Rudd teigia:

žmonės nuo pat pradžių klaidingai mano, kad abstraktūs tikslai nuves juos prie laimės. Be to, jie klysta manydami, kad abstraktūs dalykai bus tai, kas iš tikrųjų juos padarys laimingais. Galbūt mes galime žinoti, kas mus gali padaryti laimingais, bet kelias iki tų tikslų yra labai miglotas ir juos pasiekus, lūkesčiai neišsipildo.

Daugiau tyrimo išvadų:

Pradinėje stadijoje tiriamieji nematė skirtumo tarp abiejų jiems iškeltų tikslų – konkretaus ir nekonkretaus.

Tiriamieji taip pat klaidingai manė, kad nekonkretaus tikslo pasiekimas juos pradžiugins labiau negu konkretaus tikslo pasiekimas.

Prisipažinsiu, peržiūrėjęs studijos išvadas pamaniau, kad jos kiek trivialios. Tarsi savaime suprantamos. Tačiau, kai prisiminiau savo patirtis, negaliu jomis nesutikti. Jaučiuosi laimingesnis tada, kai pasiekiu/įvykdau kažką konkretaus. Tuo tarpu tapti sėkmingu/laimingu/dar kažkokiu man atrodo keista ir neapibrėžta. Gyvename šiandien ir dalykai, kuriuos galime padaryti, yra čia ir dabar. Gal kiek mažesni ir paprastesni.

Bet jei jie nutiks kasdien, tai tada džiugu. Ir gera.

Jei esate tie, kurie padedate kitiems žmonėms formuluoti tikslus ir jų siekti, padėkite jiems šiuos tikslus sukonkretinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.