Vis nenustoju tikėti koučingo galimybėmis organizacijose, tad vėl dalinuosi įžvalgomis apie koučingo plėtrą ten, kur dirba daug žmonių ir jie visi siekia vieno – efektyvesnės visuomeninės ar verslo veiklos.

Koučingo plėtra organizacijose – skambūs žodžiai. Juk iš tiesų turėčiau kalbėti apie koučingo principus kasdieniame vadovų darbe. Arba vadovai taiko koučingą, arba ne. Tai - vienintelis dalykas, kuris apsprendžia, ar organizacija turi koučingo kultūrą.

Tačiau prieš mokantis koučingo technikų vadovams patariu peržvelgti turimas nuostatas. Iš naujo įvertinti požiūrį į save, į kitus žmones ir į bendrą veiklą kartu.

Turbūt dauguma mūsų esame girdėje vadovus sakant: Neik pas mane su problema, ateik su sprendimu. Organizacijų folkloras, nekitaip. Iš pirmo žvilgsnio tai yra labai koučingiškas posakis, nes čia kalbama apie žmonių gebėjimą savarankiškai spręsti problemas. Tik man norisi šį posakį versti kitaip: Geriau nenešk man problemų, nes aš ir taip jų turiu milijoną arba Netrukdyk man dirbti. O tai jau primena komaduok-kontroliuok požiūrį. Vadovas šiuo atveju demonstruoja, kad yra pernelyg užimtas, jog galėtų skirti dėmesio savo pavaldiniui. Maža to, vadovas parodo, kad priiminėja kur kas svarbesnius sprendimus ir sprendžia kur kas sudėtingesnes problemas, nei toji, kurią jam atnešė darbuotojas.

Jei toks vadovas turėtų koučingui draugiškas nuostatas, jis „nenumestų“ problemos, o deleguotų ją. Vadovo darbas – išmokyti darbuotoją spręsti problemą suteikiant jam paramą ir reikiamus resursus. Jie gali būti tiek vidiniai (pvz. paties darbuotojo įgūdžiai), tiek išoriniai (pvz. darbo priemonės). Kartu su šiais resursais turi sekti ir reikiama konsultacija ar koučingo pokalbis. Svarbiausia, vadovas turi aiškiai parodyti, kad deleguoja ne tik darbą, bet ir atsakomybę veikti. Tačiau atsakomybė turi būti perduodama (o tai trunka laiko), o ne numetama.

Neik pas mane su problema, kol pats jos neapgalvojai ir kol neturi bent vieno, nebūtinai teisingo, jos sprendimo varianto. Tiesiog noriu, kad tu pats atliktum pradinį problemos sprendimo darbą, – tai būtų koučingiškas požiūris į bendrą darbą kartu.  Toks sakinys siunčia žinutę imkis atsakomybės pagalvoti pats vietoje žinutės netrukdyk manęs.

Štai daugiau dalykų, kuriuos galima pasitikrinti, jei nutarsite kurti koučingui draugišką atmosferą:

-          Kiek atvirai kalbatės su savo komanda apie tai, kaip turėtų būti dirbama jūsų padalinyje?

-          Kiek atvirai aptariate darbines ir žmogiškas klaidas, kurios turi įtakos darbo rezultatui?

-          Kiek  jūs, kaip vadovas, esate pasiekiamas? Ar žmonės į jus kreipiasi netrukdomai?

-          Ar žinote, kada jūsų darbuotojams reikia jūsų pagalbos?

-          Kiek susidomėjimo parodote savo žmonėmis, kai jie nori su jumis pasikalbėti?

-          Ar jums yra aišku, kuo koučingas skiriasi nuo paprasto vertinimo ar nurodymo?

-         Kiek atvirai priimate grįžtamąjį ryšį iš savo komandos?

-         Ko iš savo pavaldinių išmokote per paskutinę savaitę?

Susiję straipsniai:

Apie vadovų nuostatas (I) ir Apie vadovų nuostatas (II)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

HTML tags are not allowed.